שתף קטע נבחר

עדות חברם הערבי של הנרצחים: "התחננתי שלא יפגעו בהם"

פוואז אבו חסין, שנסע עם מוטי דיין ואתגר זייתוני לטול כרם, נחקר ושוחרר אתמול לביתו. "אני לא רוצח", אמר, "ניסיתי להציל אותם". הפלסטינים: בראש חוליית הרוצחים עמד אחיינו של בכיר התנזים ת'אבת ת'אבת שחוסל על ידי ישראל

אתגר זיתוני, 34, ומוטי דיין, 28, שנרצחו ביום ג' בטול כרם, הובאו היום (ה') ב-11:00 למנוחות בבית העלמין בחיפה.
"לא ידעתי שירצחו אותם. כואב לי עליהם", כך אמר אתמול פוואז אבו חסין, שנסע שלשום עם חבריו המסעדנים מוטי דיין ואתגר זייתוני ז"ל, לקניות בטול כרם. הוא שוחרר בידי המחבלים, כיוון שהוא ערבי ישראלי. דיין וזייתוני נרצחו. אבו חסין עוכב מאז לחקירה, ואתמול בערב - שוחרר.
בני משפחתו של אבו חסין חיכו לו שעות ארוכות מחוץ לחצר תחנת המשטרה בפתח תקווה. בשעה 17:00 בדיוק הוא יצא, ניגש אל כיור בחצר התחנה, שטף את פניו, הגיע לפרוזדור שלפני היציאה הראשית - ושם התמוטט בבכי. "חבל שלא הלכתי איתם", אמר, "אני רוצה קודם כל לראות מה כתבתם עלי, מקווה שלא עשיתם אותי רוצח, כי אני באמת לא - וכואב לי עליהם. הם חטפו לי אותם".
מיד אחר כך ניגש עורך דינו של האיש, עומר מסראווי, לתקשורת. הוא ביקש לציין, בשם בני המשפחה, כי הוא משתתף בצערם של משפחות ההרוגים, ומביע סלידה מהמעשה.
מיד אחר כך המשיך אבו חסין לספר על שאירע: "הלכתי איתם, והם רצו לאכול. לקחתי אותם למסעדה במקום אמין, במרכז העיר טול כרם, לא באיזה רחוב צדדי או סמטה. אכלנו, אפילו שילמנו יחד עם האוכל, אני לא יודע למה הם יצאו רגע אחד לפני מהמסעדה, ואז קפצו פתאום שניים עם נשק שחטפו אותם. למרות שהיה להם אקדחים בידיים, אני רצתי אליהם, ירו עלי אפילו כדור, ובנס זה לא פגע בי. ניסיתי בכוח לתפוס אותם, רצתי אחריהם אבל הם חטפו אותם ורצחו אותם. ברגע שראיתי את זה ניסיתי לדבר אתם בערבית, התחננתי שלא יעשו להם שום דבר, ובהתחלה בכלל חשבתי שהם אנשי משטרה".
מאוחר יותר הגיע אבו חסין, בן 37, אב לשני ילדים, בעל חנות ירקות, לביתו בבקעה אל גרבייה. בני משפחה, קרובים וחברים קיבלו את פניו. "עבר עלי אירוע קשה מאוד בו איבדתי שני חברים טובים", אמר, "אני מנחם את המשפחות שאיבדו שני בנים".
לדבריו, הם הגיעו לשטחים בדרך חוקית. "ניסיתי לשכנע אותם שלא להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית אבל הם לחצו וביקשו בהתחלה להגיע לבידיה", סיפר, "אני סירבתי מאחר ואני לא מכיר את המקום. לקחתי אותם לכפר ג'ת שהוא כפר ישראלי אבל בכל זאת הם לחצו להגיע לטול כרם. אחרי שנכנסו לטול כרם הם ביקשו לאכול ונכנסו למסעדה. אכלנו במהירות כדי שלא יירד החושך".

חקירת הרצח

מנגנון הביטחון המסכל בגדה עצר ארבעה פעילי פתח בטול כרם, אחד מהם אחיינו של ראש התנזים בטול כרם שחוסל, הד"ר ת'אבת ת'אבת. בכירים פלסטינים מסרו כי הארבעה הם שרצחו את שני הישראלים אמש בטול כרם כנקמה על חיסולו של ת'אבת.
גורמי ביטחון פלסטינים מסרו כי הארבעה יועמדו לדין ויובאו על עונשם. בתחילת החקירה סברו כי הארבעה משתייכים לחמאס, אולם אתמול (ד') אחר הצהריים חלה תפנית בחקירה והתברר כי הם משתייכים לפתח.
זרועות הביטחון הפלסטיני מעדכנות את עמיתיהם הישראלים בכל שלב ופרט בחקירת מקרי הרצח של שני הישראלים, כך אמר ל-ynet קצין במנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני.
הקצין אמר, כי הרצח בוצע באזור C, אזור בשליטה ביטחונית ישראלית מלאה. לדבריו, מנגנוני הביטחון הפלסטינים מתיחסים למקרה בחומרה רבה, ובחקירה משתפים פעולה הביטחון המסכל, המודיעין הכללי והמשטרה הפלסטינית. הוא סירב להתיחס לשמועות בדבר מעצר חשודים במעשה, אך הסכים לומר, כי בידי כוחות הביטחון הפלסטינים יש "יותר מקצה חוט", ובקרוב יוודעו תוצאותיה הראשונות של החקירה וימסר מידע על מעצרים, אם יבוצעו כאלה.
גורמים באירגון החמאס אישרו אתמול כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עצרו כמה פעילים של התנועה בטול כרם, החשודים במעורבות ברצח.
בהודעה שפורסמה מטעם התנועה נאמר כי החמאס מביע צער על החלטת הרשות לעצור פעילים, שעה שישראל ממשיכה "לחסל פלסטינים, להרוג ולהטיל סגר על השטחים". כמו כן, הביע החמאס פליאה על הגינוי לרצח שפירסמה הרשות, וקרא להפסיק את המשא ומתן המדיני.
עם זאת, יש לציין כי דובר החמאס, ד"ר עבד אל עזיז רנטיסי, אמר כי לא ידוע לו מי עומד מאחורי ההודעה שפורסמה בשם תנועתו.

בהכנת הידיעה השתתף פאוזי אבו טועמה


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה דודו פריד
מוטי דיין
צילום רפרודוקציה דודו פריד
צילום רפרודוקציה דודו פריד
אתגר זייתוני
צילום רפרודוקציה דודו פריד
צילום דודו פריד
אבו חסין
צילום דודו פריד
מומלצים