שתף קטע נבחר

בשל בולענים התנועה תופנה לשמורה: "היעלים בסכנה"

בשמורת עין גדי, שבה עדר היעלים הכי גדול במזרח התיכון, חוששים שהעברת התנועה סמוך לשמורה תפגע ביעלים. משרד התחבורה: בגלל הבולענים - לא לוקחים סיכונים מיותרים

בשמורת עין גדי הביעו חשש לפגיעה בבעלי החיים, לאחר שמשרד התחבורה וחברת נתיבי יסגרו החל ממחר (יום ג') קטעים מכביש 90 באזור עין גדי למעבר כלי רכב, בשל סכנת בולענים. התנועה תועבר לכביש העוקף, העובר בסמוך לשמורה. הכביש ייסגר באזור נחל ערוגות לשני הכיוונים לתנועת כלי רכב כבדים. תורשה נסיעת כלי רכב פרטיים בשיטת "סע-עצור" למשך שבועיים. משטרת התנועה מבקשת מנהגים לנסוע בדרכים חלופיות. הכניסה לקיבוץ ולמלון עין גדי נותרה פתוחה כרגיל.

 

"הכביש עובר צמוד לנחל דוד וערוגות. מכביש שקט זה עלול להפוך לכביש שיעברו בו מיליון וחצי כלי רכב בשנה, כולל משאיות ואוטובוסים לאילת. זה לחץ אדיר", אומר בחשש מנהל השמורה דודי גרינבאום. "יש בשמורה את עדר היעלים הכי גדול במזרח התיכון. פתאום יגיעו להם שיירות כלי רכב שממהרים להגיע לבתי המלון באילת. זה פשוט קטסטרופה. זה איום אדיר על השמורה מהחשובות בארץ ובעולם. ברור לנו שצריך לאפשר לאנשים להמשיך בחייהם, אבל יש אלטרנטיבות".

 

 

שמורת טבע עין גדי היא מהשמורות הוותיקות והמיוחדות בארץ. כ-500,000 מטיילים מבקרים בשמורה מידי שנה. ברשות הטבע והגנים מזהירים מפני פגיעה אקולוגית קשה באוכלוסיית בעלי החיים, בהם עדר היעלים וחיות בר נוספות, כמו צבועים וקרקלים, שכבר נמצאות בסכנה בעקבות צייד פרוע. יש לציין כי מדובר בכביש שבו משתמשים גם מטיילים, וניתן לראות בו שפני סלע וליהנות מאוויר המדבר הנקי. 

 

מרשות הטבע והגנים נמסר כי "הרשות דרשה מחברת נתיבי ישראל כבר לפני כחצי שנה לתכנן פתרונות ארוכי טווח לכביש באזור המדובר בצורה שלא תיפגע בשמורת הטבע וביעלים שבסביבה. בטווח המיידי, לאור הסכנה לחיי הנוסעים והפניית התנועה סמוך לשמורה, דורשת הרשות מנתיבי ישראל לעשות מקסימום מאמץ להפחית את הנזק לשמורה ולבעלי החיים ולבחון את החלופות המוצעות באזור הכביש".

 

 (צילום: עומרי שקותאי) (צילום: עומרי שקותאי)
(צילום: עומרי שקותאי)

 (צילום: עומרי שקותאי) (צילום: עומרי שקותאי)
(צילום: עומרי שקותאי)

 (צילום: עומרי שקותאי) (צילום: עומרי שקותאי)
(צילום: עומרי שקותאי)

 

במשרד התחבורה אמרו כי הנתיב הזמני לא עובר בתחומי שמורת הטבע. במשרד אמרו: "התרחבות תופעת הבולענים לכיוון הכביש מדאיגה ועלולה לסכן את משתמשי הדרך ואין בכוונת המפקח הארצי על התעבורה לקחת סיכונים מיותרים. המפקח הודיע כי התנועה בכביש העוקף תתאפשר בעיקר לכלי רכב פרטיים של תושבי האזור וכן לאוטובוסים ולתחבורה ציבורית.

 כלי רכב כבדים כמו משאיות ומובילים יידרשו לנסוע בדרכים חלופיות. תתאפשר הגישה לקיבוץ ומלון עין גדי. מהירות התנועה בתוואי הזמני תעמוד על 30 קמ"ש".

 

ראש המועצה אזורית תמר, דב ליטבינוף, דורש ממשרד התחבורה פיתרון מיידי. כביש המעקף צפוי להתחיל ולהיבנות רק בעוד שבועיים, תהליך שעלול להתארך עד למספר חודשים. "ראשית אני מבקש את התערבותו הדחופה של שר התחבורה ישראל כץ. מדובר בנושא אקוטי שעלול לשנות את אורחות חיי התושבים ויתרה מכך להוות גזר דין מוות לאזור ים המלח כולו. לא נסכן אף ילד ואף נהג. עם זאת, אני דורש ממשרד התחבורה פתרון מיידי שייושם החל ממחר, ולא יפגע במרקם החיים באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומרי שקותאי
יעלים באזור עין גדי
צילום: עומרי שקותאי
מומלצים