שתף קטע נבחר

שנתיים במעצר שווא: המדובב שיקר

שופט המחוזי זיכה פלסטיני משוד, לאחר שהתברר כי המדובב המשטרתי שיקר. המדובב סיפר כי הוא מתוגמל כספית על-ידי המשטרה עבור כל הודאה של חשוד

מדובב שקרן, שוטרים שזייפו מסמכים ושיקרו בבית המשפט ופרקליטות שלהוטה להרשיע - כל אלה הביאו למעצר שווא של שנתיים, ולבסוף - זיכוי מלא שסיפק בית המשפט המחוזי בירושלים ל-פ', פלסטיני תושב השטחים. ל-ynet נודע אתמול (יום ה') אף כי השופט מתח ביקורת יוצאת דופן על המשטרה והפרקליטות.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

פ' נעצר באמצע 2013, בעקבות איתור טביעת אצבע שלו באזור שבו נשדדה קשישה, וזאת בהסתמך בעיקר על עדותו של מדובב המשטרה. מהכרעת הדין עולה תמונה מטרידה של מדובב שקרן שמערכת אכיפת החוק השתמשה בו כקבלן הודאות שווא. בית המשפט העליון כבר קבע בעבר כי מדובב שמובטח לו בונוס בתמורה להשגת הודאה, עשוי לנקוט פעולות על הגבול שבין האסור למותר, דבר שעלול להוביל להודאות שווא והרשעת חפים מפשע.

 

מהעדויות בתיק עולה כי לפי ההסכם שהמשטרה חתמה עליו, המדובב קיבל בונוס של 3,000 שקל בגין ההפללה של פ'. "אם העצור מקבל כתב אישום אני מקבל בונוס ראשון", אמר המדובב בחקירתו הנגדית. "אם העצור לא מקבל כתב אישום אני לא מקבל שום דבר".

 

השופט משה דרורי קבע במפורש כי "לא ניתן לסמוך על מילה אחת מדבריו, וידי לא יכולה לחתום על הכרעת דין מרשיעה המבוססת על מילים שאמר המדובב". עוד כתב: "מדובר באדם שקיבל בעשרות מקרים בונוס שהוא תוצאה של 'הצלחה': הבאת 'ראיות' כאלה שיולידו כתב אישום".

 

בהכרעת הדין התברר כי המדובב קיבל עדכונים שוטפים על מהלך חקירתו של פ', וקיבל הנחיות ותדרוך מאחד החוקרים. אם לא די בכך, אותו חוקר אף חשף בפני המדובב פרט חקירה מוכמן. המדובב השמיט בעדותו את דבריו של פ' כי לא ביצע את השוד.

 

אם לא די בכך שהמשטרה השתמשה במדובב שקרן, השוטרים שהובאו כעדים לא בחלו אף הם בשימוש בשקרים. השופט כתב כי לבית המשפט הובאו עדי משטרה לא מעטים אך בחקירה נגדית הצליח הסנגור עו"ד קובי סודרי לגלות כי חלק מהם לא אמרו אמת: אחד השוטרים הגיש דו"ח שכלל לא נכתב והעיד על אודותיו, ואילו שוטר שני קיבל נוסח מוכן מראש וחתם עליו. "חלק מאנשי המשטרה לא אמרו אמת", כתב השופט דרורי, "ומילאו טפסים מאוחר יותר מקרות האירועים".

 

בנוסף לכך, קצין המדובבים אף שוחח עם המדובב בהפסקות בעדותו בניגוד מוחלט להוראות ביהמ"ש. השופט אף ציין כי על הפרקליטות להפנות את תשומת הלב של הגורמים המוסמכים במשטרה ביחס לעדויות השוטרים, כולל קצין המדובבים. "בטוחני כי הפרקליטות תערוך בדק בית יסודי ביחס לאותו מדובב ותשקול שבע פעמים אם יש מקום להעסיקו בדיבובים נוספים".

 

פ', שישב כמעט שנתיים במעצר על עבירה שלא ביצע, שוחרר השבוע ממעצר. "כששמעתי על הזיכוי חזרה לי התקווה שבבית משפט של יהודים יש צדק גם לפלסטינים. אני לא מבין עד היום למה היו צריכים לעשות לי את זה. למזלי עורך הדין שלי נלחם עליי כאילו יש לו רק אותי בעולם. כמעט נשברתי. אבל הוא אמר לי לא לוותר ולהילחם".

 

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר: "סברנו כפי שגם טענו במשפט שהמדובב מהימן וכל מה שמסר הוא אמת, אך בית המשפט לא קיבל את עמדתנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
צילום: גיל יוחנן
עו"ד קובי סודרי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים