שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא, רענן בן צור

תקרית חמורה בצפון: 2 הרוגים ו-7 פצועים נפגעים מירי נ"ט על רכב צבאי, ירי נוסף להר דב ולחרמון

הסלמה בגבול לבנון: רכב צבאי נפגע מטיל נ"ט לאחר מארב שהטמין חיזבאללה בהר דב. לאחר מכן: ירי פצמ"רים נוסף לחרמון. נתניהו והרמטכ"ל כינסו הערכות מצב מיוחדות. צה"ל: נשללה אפשרות לחטיפה. דיווחים בלבנון: מגעים להפסקת אש

אחרי ירי הרקטות ותקיפת חיל האוויר בסוריה, תקרית חמורה בגבול הצפון: מחבלי חיזבאללה ארבו היום (ד') בסביבות 11:30 לרכב סיור של צה"ל בהר דב, באזור שבו אין גדר, ופגעו בו בטיל נ"ט. שני חיילים נהרגו, שבעה נפצעו. מצה"ל נמסר כי נשללה האפשרות שבוצעה חטיפה. עוד שלושה בני אדם לקו בחרדה. חמישה חיילים פונו לבית החולים זיו בצפת ועוד שניים לבית החולים רמב"ם בחיפה. כלי טיס של חיל האוויר חגים מעל לזירת התקרית. רשתות תקשורת ערביות דיווחו כי "ישראלים נפגעו" במתקפה על כלי רכב. חיזבאללה לקח אחריות לתקרית.  

 
תמונה של כלי הרכב שנפגעו ()
תמונה של כלי הרכב שנפגעו
 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

בסביבות 12:30 שוב בוצע ירי פצצות מרגמה לעבר הר דב והחרמון, לא היו נפגעים. צה"ל הגיב הן בירי מאסיבי של ארטילריה לשטח לבנון, והן בתקיפת חיל האוויר על עמדת חיזבאללה, ובלבנון דווח על פינוי של בתי ספר בבינת ג'ביל ליד הגבול. מירי התגובה נהרג חייל יוניפי"ל ספרדי. על רקע האירועים כינס הרמטכ"ל הערכת מצב מיוחדת. יישובים צמודי גדר הונחו להישאר במרחבים מוגנים. כל הכבישים מקריית שמונה - צפונה מזרחה - נחסמו לתנועה. בלבנון דווח כי כוחות יוניפי"ל מנסים להביא להפסקת אש בין הצדדים.

 
התקרית בצפון - כתבות נוספות:
ראש הממשלה בנימין נתניהו קיצר ביקור בשדרות ועלה לקריה בתל אביב להתייעצויות. בתגובה הוא מסר: "ברגעים אלה צה"ל מגיב על האירועים בצפון. לכל מי שמנסה לאתגר אותנו בגבול הצפון אני מציע לראות מה קרה כאן, לא רחוק מהעיר שדרות, ברצועת עזה. החמאס ספג בקיץ האחרון את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו וצה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות".
 
גם שר הבטחון משה יעלון יקיים הערכת מצב בקריה וכרגע מקבל עדכונים. מאוחר יותר יקיים התייעצות בהשתתפות ראש הממשלה, הרמטכ"ל וקצינים בכירים. גורמים מדיניים אומרים שפניה של ישראל לא להסלמה כוללת אך לא תשלים עם פגיעה בריבונותה. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, דיווח על סיום פינוי הנפגעים והתייחס לתגובה הארטילרית של צה"ל: "זו לא התגובה האחרונה שלנו".
 
ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני ערכו סיור ברמת הגולן עם מועמד הרשימה לתפקיד שר הביטחון, עמוס ידלין. הרצוג: "אם מישהו בחיזבאללה חושב שניתן לאיים או לפלג אותנו בזמן בחירות, ילמד שאנחנו חזקים ומאוחדים בשמירה על ביטחון האזרחים. עתיד הגולן ברור - הוא יישאר בידינו ואנחנו נדאג לביטחון תושביו. אין ולא יהיו פשרות כלפי מי שתוקף את אזרחי ישראל".
 
צה"ל משיב אש, אחרי התקרית בהר דב (צילום: אביהו שפירא)
צה"ל משיב אש, אחרי התקרית בהר דב(צילום: אביהו שפירא)
פינוי פצועים לרמב"ם (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
פינוי פצועים לרמב"ם(צילום: רענן בן צור)
תקיפות בלבנון, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפות בלבנון, היום(צילום: רויטרס)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

התקרית אירעה בחלק המערבי תחתון של הר דב, בציר שעולה מנחל שיאון לרג'ר. הכוח שנפגע היה בסיור מפקדים בגזרה, כחלק מהכוננות שתפס הגדוד שהיה אמור לקפוץ להר דב במקרה של הסלמה.

 

רשת "אל-מיאדין" בלבנון, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה שהארגון פגע בשיירה של רכבים צבאיים בהר דב. האירוע כלל ירי הסחה של מרגמות לשטחים פתוחים בפאתי הכפר רג'ר, כנראה כדי למשוך כוחות לאזור, ואז פגעו בכוח בטיל הנ"ט. פרשננו רון בן ישי מסביר שמדובר במארב קלאסי של חיזבאללה, אלא שהפעם לא הייתה התראה מודיעינית על המארב.

 

"זו הסלמה ברורה שמחייבת שיקול", מוסיף בן ישי. "האם נכנסים לעימות רחב עם חיזבאללה או נותנים לזה לעבור ולהניח שבזה הם חיסלו את החשבון איתנו: כשהם שופכים מספיק דם משלנו, זה נראה להם תגובה מספיקה והם מפסיקים. השיקול האחר הוא שאם ישראל לא תפעל עכשיו ובתגובה קשה, אנחנו עלולים לפגוש אירועים דומים בעתיד. כרגע זה השלב שבו צמרת צה"ל וגם שר הביטחון וגם רה"מ עומדים בפני דילמה לא פשוטה".

 

בשל האירוע ובעקבות הוראות צה"ל סגרה רשות הטבע והגנים את שמורת טבע נחל עיון, שמורת טבע בניאס, שמורת טבע נחל דן, שמורת טבע נחל שניר, גן לאומי מצודת נמרוד וגן לאומי חורשת טל. עמוס, תושב קיבוץ דפנה סיפר: "אמרו לנו להישאר בבתים. שומעים הדי פיצוצים אבל הרעש נסבל. מי שאין לו מה לעשות נשאר בבתים".

 

משה בן ארי, תושב קריית שמונה שעובד בקיבוץ דן, סיפר ל-ynet: "שמענו לפחות שישה פיצוצים. אנחנו מחוברים למערכת הודעות של הקיבוצים באזור. קיבלנו הודעה במסרונים להישאר במרחבים מוגנים ולא לצאת מהיישוב ללא הודעה וללא אישור עד להתבהרות הדברים. אנחנו בתוך המפעל ויש שם מרחב מוגן, אנחנו ממשיכים את העבודה אבל לא יוצאים מחוץ למפעל. ההוראה לגני הילדים באזור היא להישאר בתוך הגנים ולא לצאת. אנחנו כרגע שומרים על קור רוח, יש פה הרבה כוחות צבא כך שאין חשש". 

  

חובשות צה"ל בגבול הצפון (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
חובשות צה"ל בגבול הצפון(צילום: יואב זיתון)

הנחיות שקיבלו תושבי קיבוץ דן ()
הנחיות שקיבלו תושבי קיבוץ דן
 

המתיחות בסמוך ליישובי הצפון, היום (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
המתיחות בסמוך ליישובי הצפון, היום(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הבוקר, על אף המתיחות הגבוהה, נפתח אתר החרמון כמתוכנן. המצב הביטחוני העדין בצפון הארץ גרם לאתר החרמון להיראות דליל, ורק מאות מבקרים הגיעו אליו.

ההחלטה לפתוח אותו היום התקבלה לאחר התייעצות אמש, אך הציבור הצביע ברגליים ולא הגיע. 

 

משפחת שליש מגבעת שמואל, יעל וילדיה יובל אור ורם, אמרו כי הם מגיעים לכול שנה ליומיים של גלישה בחרמון. "אחרי ששמענו את מה שקרה פה אתמול, ושהאתר ייפתח בכל זאת, הבנו שזה הזמן הנכון להגיע", אמרה האם. "ידענו כי כרגע לא יהיו פה הרבה אנשים וצדקנו. אנחנו נהנים מתנאים מעולים של שלג ויכולים לנצל את היום הרבה יותר טוב משום שאין תורים אל הרכבל. ביום רגיל אני מחכה רבע שעה בכל פעם שאני רוצה להגיע לסיבוב נוסף של גלישה".

 

מוריה ישראל מירושלים, שהגיעה עם אחותה אילב ואמה ג'ולייט, אמרה שהיא לא חשה חוסר ביטחון. "להיפך, ברגע שראינו את כל הצבא פה היה לנו ברור שהמקום מאובטח. אנחנו פשוט הרווחנו שהגענו ביום כזה שאין בו הרבה גולשים וכל האתר לרשותנו. יצאנו מירושלים בשעה מוקדמת כשלא היינו בטוחות שהאתר ייפתח אבל היינו מוכנות לקחת סיכון", אמרה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 28/01/2015 11:40

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, אחיה ראב"ד, רועי קייס, איתמר אייכנר, מיכל מרגלית, שחר חי ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוננות בצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים