שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  לא מתאוששת: צפי להחמרה במשבר ברוסיה
  מצבה הרעוע של הכלכלה הרוסית גרם לסוכנות הדירוג הבינלאומית S&P 500 להוריד דירוג לרמת "זבל" הגרועה ביותר. הסיכוי שעוד סוכנות דירוג תצטרף ותחתוך את האג"ח הרוסיות לרמת "זבל" הוא גבוה מאוד. הכלכלה החלשה שקועה בבוץ כשבאופק אין חילוץ ממנו. מה יעשו לרוסיה שתי הורדות דירוג כאלה? הצרות רק יסלימו

  רוסיה עדיין מתמודדת עם משבר כלכלי קשה ונראה כי הצרות שלה רק הולכות ומחריפות. השבוע סוכנות הדירוג הבינלאומית סטנדרד אנד פורס' (S&P) חתכה את דירוג האשראי של רוסיה לרמת "זבל", מדובר בדירוג האשראי הגרוע ביותר שלא מצדיק השקעה.

   

  לכתבות נוספות בנושא:

   

  הכלכלה החלשה והנחלשת של רוסיה בעקבות ירידת מחירי הנפט, ירידת הצמיחה, קריסת הרובל מול הדולר וחוסר יכולת של הבנק המרכזי במדינה להתמודד עם המצב באמצעים מוניטאריים, כל אלה שכנעו את סוכנות הדירוג לחתוך לרמת זבל את דירוג האשראי במדינה עם תחזית שלילית להמשך.

   

  בהלה מעוד "זבל"

  רמת "זבל" (דירוג אשראי הנמוך מ – BBB מינוס) מרחיקה את המשקיעים שכן מדובר בהשקעה באג"ח מדינה בעלת סיכון גבוה מאוד ואין ממש סיכוי גבוה לרווח. "גופים רבים ביניהם פנסיה, גמל, בנקים וחברות ביטוח מוגבלים בחשיפה שלהם לאגרות חוב מסוכנות", מציין רוני יונסיאן, מנהל דסק ני"ע זרים בלאומי שוקי הון.

   

  עוד לפני שסוכנות הדירוג הגדולה בעולם סטנדרד אנד פורס' הודיעה על המהלך הדרמטי הזה ביחס לרוסיה, הייתה זו סוכנות הדירוג השנייה בגודלה מודיס' שהורידה את הדירוג של רוסיה אם כי לא לרמת "זבל" אלא לרמה אחת בלבד מעל ל "זבל" – רמה שעוד נחשבת מתאימה להשקעה, גם מודיס' הותירה תחזית דירוג שלילית מה שעלול להוות רמז עבה לכך שהיד עוד נטויה וייתכן ורוסיה תספוג עוד מכה של רמת זבל גם ממודיס'.

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

    

  S&P תרחיק את המשקיעים הזרים מרוסיה? כאמור, הורדת הדירוג מהווה סימן אזהרה חמור מבחינת המשקיעים והופכת את האג"ח הרוסיות למאוד לא כדאיות ומסוכנות. הבהלה שנוצרה בעקבות הורדת הדירוג עלולה לבוא לידי ביטוי בבריחת משקיעים אם רק עוד אחת מבין סוכנויות הדירוג האחרות תצטרף ל- S&P ותחתוך גם כן את האג"ח הרוסיות לרמת זבל.

   

  סיכוי קלוש לשיפור

  "נראה שלנוכח התבססות הנפט ברמות הנוכחיות והחולשה המתמשכת במטבע, זה רק עניין של זמן עד שסוכנות נוספת תצטרף עם הפחתה נוספת לדירוג אשראי "זבל", מעריך יונסיאן.

   

  רוסיה, אחת מיצואניות הנפט הגדולות שהכנסותיה מתבססות על הנפט, ממשיכה לספוג הפסדים מהירידות במחירים. גם הלחץ מצד ארה"ב ואירופה ממשיך להשפיע – הסנקציות שהטילו מדינות המערב על המדינה בשל סיפוח האי קרים, היו בין הגורמים המרכזיים שהובילו לנפילת המטבע הרוסי וגרמו למשקיעים לברוח מהרובל.

   

  האם פוטין ייאלץ להיכנע ולהציל את המדינה מסנקציות? "הבנה של פוטין שעדיף לו לשתף פעולה עם המערב וכפועל יוצא מכך הסרה של הסנקציות, לא סביר בעינינו", יונסיאן מלאומי שוק ההון. בנוסף גם אין סבירות גבוהה לעליית מחירי הנפט בטווח הקצר לאור ההיצע הגדול של הנפט בעולם, לכן תיתכן הורדת דירוג נוספת שתפגע בעוצמה חדה יותר ברוסיה.

   

  "לא רחוק היום שתעודות סל וקרנות העוקבות אחרי מדדי אגרות חוב יגיעו למצב שבו ימכרו אגרות חוב רוסיות. בדרך כלל מדדים העוקבים אחר אגרות חוב, מחכים להפחתה של שתי סוכנויות דירוג מובילות מתוך ה-3 לדירוג זבל, לפני הוצאה מהמדד. הסיכוי לכך הוא גבוה", מעריכים בלאומי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לא מתאוששת: צפי להחמרה במשבר ברוסיה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים