שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, רענן בן צור

התחקיר: ההוראה של המח"ט לרדת מההר, העצירה במחסום וזינוק שמנע פגיעה קשה יותר

חצי שעה עברה מהרגע שבו חמישה כלי רכב לא ממוגנים עלו להר דב לצורך הכרת הגזרה ועד למתקפת טילי הנ"ט של חוליית חיזבאללה. מודיעין נקודתי עליה לא היה, וייבדק אם ההכנות היו מספיקות. מה גרם למח"ט להורות על שינוי התוכנית? כיצד גרמה מכונית אזרחית לעיכוב השיירה? ומדוע פגע טיל בבית? תחקיר תקרית הדמים - שלב אחר שלב

11:00: חמישה כלי רכב צבאיים ובכללם שני ג'יפים ושלושה טנדרי D-MAX לא ממוגנים החלו לעלות לכיוון המוצבים שבמעלה הר דב. אחרי פנייה שמאלה בצומת הטנק נסעה השיירה 400 מטרים לכיוון הכביש הצבאי האחורי של הר דב. כלי הרכב הספיקו לנסוע עוד 300 מטרים במעלה ההר, אך בעקבות הוראה של מפקד החטיבה המרחבית "חירם" הקצינים והלוחמים שבו על עקבותיהם. 11:30: חוליית חיזבאללה שיגרה שישה טילים נגד טנקים לעבר השיירה. כך עולה מהתחקיר הצבאי הראשוני של התקרית שבה נהרגו אתמול בבוקר (יום ד') רב-סרן יוחאי קלנגל, בן 25 מהר גילה, וסמ"ר דור חיים ניני, בן 20 ממושב שתולים שבדרום.

 

 

ההרוגים: סמ"ר דור חיים ניני ורס"ן יוחאי קלנגל (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
ההרוגים: סמ"ר דור חיים ניני ורס"ן יוחאי קלנגל(צילום: מתוך פייסבוק)

לפי התחקיר הצבאי, בחמשת כלי הרכב נסעו יותר מעשרה קצינים מגדוד צבר של חטיבת גבעתי, שהגיע אתמול בבוקר לתגבר את הגזרה. המטרה בעצם העלייה לכיוון המוצבים הייתה להכיר את הגזרה

שעליה אחראי גדוד חרב. לאחר הפנייה מכביש 99, המחבר בין החרמון לקריית שמונה, אל הכביש האזרחי שמוביל לרג'ר, נסעו כלי הרכב עוד כ-400 מטרים לכיוון צפון. הכביש הצבאי האחורי של הר דב נחשב מוגן יותר וחשוף פחות לנ"ט, לאחר שנסלל אחרי נסיגת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000.

 

השיירה הספיקה כאמור לנסוע כ-300 מטרים במעלה ההר, אך נעצרה בעקבות הוראה שקיבלה ממפקד החטיבה החולשת על הגזרה, אלוף-משנה דן גולדפוס. ככל הנראה, הנחיית מפקד החטיבה נבעה משיקולים טכניים או של לוחות זמנים הנוגעים לדיונים מבצעיים, ולא בשל העובדה שהשיירה כללה כלי רכב "רכים".

 

 

חמשת כלי הרכב החלו לחזור למטה לצומת המחבר בין כביש הגישה האזרחי לרג'ר לבין ציר העלייה הצבאי להר דב. בצומת מוצב זה עשרה ימים, מאז התקיפה המיוחסת לישראל בקוניטרה,

מחסום צבאי הכולל נגמ"ש שתפקידו למנוע מאזרחים שאינם תושבי רג'ר לנסוע לכיוון הכפר, ובכך להפחית את איום הנ"ט על כלי רכב אזרחיים - איום ישיר מכיוון אזור מרג' עיון שמול מרחב רג'ר.

 

בדרכה חזרה האטה השיירה במחסום הנגמ"ש, מאחר שמכונית אזרחית התעכבה בו ונהגהּ שוחח עם חיילי המחסום. ואז, כשחוליית חיזבאללה שארבה בשטח הלבנוני תצפתה על השיירה וחיכתה לשובה מההר, היא זיהתה את חמשת כלי הרכב הצבאיים נעמדים במקום. הזיהוי אירע במרחק של ארבעה קילומטרים, כנראה סמוך לכפר אל-חיאם.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחד מכלי הרכב שנפגעו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחד מכלי הרכב שנפגעו(צילום: רויטרס)

פינוי אחד מכלי הרכב שעלה בלהבות (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
פינוי אחד מכלי הרכב שעלה בלהבות(צילום: אביהו שפירא)

חברי החוליה ניצלו את ההזדמנות לשגר את טיל הנ"ט הראשון במטח. הטיל פגע ברכב ה-D-MAX שבו נסעו המ"פ ונהגו - שניהם נהרגו במקום. יתר המפקדים בשיירה הבינו מיד את האירוע, ובהתאם להנחיות המבצעיות זינקו מכלי הרכב שלהם. ג'יפ בשיירה נפגע בעת שהיה ריק ועלה בלהבות. שבעה חיילים נפצעו

באורח קל מרסיסים אולם נמנעה תוצאה קטלנית יותר. המחבלים המשיכו במטח טילי הקורנט המתקדמים, שהטווח שלהם חמישה קילומטרים. שלושה טילים פספסו וטיל נוסף פגע בבית בכפר רג'ר, מבלי לגרום לנפגעים.

 

אחרי הירי המסיבי, בצבא לא ידעו עדיין אם מדובר בירי מכוון לעבר הבית או שמדובר בפגיעה בשוגג. הכוחות הגדולים בגזרת אוגדת הגליל, שמתורגלים מאירועי חטיפה בגזרת הר דב, הפעילו הפצצות מיסוך באזור כדי לסכל אפשרות של פיגוע משולב לצורך חטיפה. במקביל, כ-100 פגזים נורו מתותחים וטנקים של צה"ל לעבר עמדות נ"ט של חיזבאללה במרג' עיון.

 

אחד הפגזים של צה"ל פגע בכוח יוניפי"ל והרג פקח ספרדי. צה"ל הצר על הפגיעה ולאורך כל האירוע קיים קשר עם נציגי הארגון של האו"ם. כעבור שעה ירה חיזבאללה פצצת מרגמה בודדת לעבר הר דב, והיא נפלה בשטח פתוח ולא גרמה לנפגעים או נזק. מטוסי חיל האוויר תקפו במקביל מטרות עמוקות יותר של ארגון הטרור השיעי.

 

על הטענות שעלו בנוגע למחדל כלי הרכב הלא-ממוגנים ציינו בצבא כי עשרות קילומטרים בגבול עם לבנון, מראש הנקרה ועד לחרמון, חשופים הלכה למעשה לירי נ"ט של חיזבאללה גם בכבישים האזרחיים, ביישובים צמודי הגדר כמו זרעית, דוב"ב ואביבים, וגם בגזרות הביטחון השוטף צמודות הגדר.

 

"לא ניתן לקחת את כל אזור הצפון סמוך לגבול 50 ק"מ דרומה. על המכוניות שנוסעות במטולה אפשר לירות גם בנשק אוטומטי מהצד הלבנוני", הסבירו בצה"ל. "יחד עם זאת, נלקחו שיקולים רבים בחשבון, כדי לאפשר את חופשיות תנועת האזרחים וחיי השגרה לצד מוכנות גבוהה של הכוחות והיערכות שחסכה מטרות פוטנציאליות רבות של חיזבאללה. לגבי התקרית, לאחר קיום התחקיר המלא יופקו הלקחים".

 

ככל הנראה: ישראל מכילה את האירוע

בתוך כך, הדיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הצמרת הביטחונית הסתיים אחרי כשעתיים. בשורה התחתונה, ככל הנראה ישראל החליטה כמו חיזבאללה, להכיל את האירוע ולא להמשיך בירי. חיזבאללה מצדו העביר מסרים לישראל באמצעות האו"ם, שלפיהם אם ישראל לא תגיב האירוע יסתיים. בישראל לא לוקחים סיכונים, וההנחיה למערכת הביטחון היא להמשיך לשמור על כוננות עליונה ולהיערך לכל התרחישים.

פגיעת טילי הנ"ט בשני כלי רכב צבאיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פגיעת טילי הנ"ט בשני כלי רכב צבאיים(צילום: רויטרס)

טיפול באחד הנפגעים בתקרית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טיפול באחד הנפגעים בתקרית(צילום: EPA)
 

במקביל, גורמים מדיניים הפנו אצבע מאשימה לעבר איראן ואמרו כי טהרן עומדת מאחורי מתקפת הטרור נגד ישראל באמצעות חיזבאללה. "זאת אותה איראן שהמעצמות מגבשות ביחד איתה בימים אלה הסכם שישאיר לה את היכולת להתחמש בנשק גרעיני", ציינו הגורמים המדיניים.

 

יעלון לתושבי הצפון: "המשיכו בשגרה" 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר בתום ההתייעצות הביטחונית בקריה: "איראן וחיזבאללה מנסות, וימשיכו לנסות, לפגוע בישראל בכל דרך שהיא, מרמת הגולן ובוודאי מלבנון, באמצעות תשתיות

 טרור חסרות מעצורים שמטרתן לפעול נגד מטרות צבאיות ואזרחיות. רק לפני ימים אחדים נפגעה צמרת של ארגון טרור שכזה, שמטרתו הייתה לבצע כבר בשבועות הקרובים, וגם בעתיד, פיגועים קשים נגד ישראל, לאורך הגבול ברמת הגולן ואף בשטחה. אנו נמשיך לרדוף, בכל עת ובכל מקום, את הטרוריסטים ושולחיהם, ונניח ידנו על כל מי שמבקש לשבש את חייהם של אזרחי ישראל".

 

יעלון אמר עוד כי "מדינת ישראל תגלה אפס סובלנות כלפי ארגוני הטרור, כפי שנהגנו עד כה, ותדע לפעול בעוצמה ובנחישות כלפי כל מי שיאתגר אותה וינסה לפגוע באזרחיה. לא נאפשר לארגוני טרור ומדינות סוררות לפגוע או לנסות לפגוע בביטחונם של אזרחי ישראל. אני קורא לתושבי הצפון להמשיך בשגרת חייהם ולהיות קשובים להנחיות צה"ל אם יהיו כאלו. אנו ממשיכים לפעול בנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".


פורסם לראשונה 28/01/2015 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פגיעה ישירה בשני כלי רכב
צילום: רויטרס
מומלצים