שתף קטע נבחר

"שרה נתניהו לקחה פדיון מבקבוקי מעון רה"מ"

עיתון "הארץ" מדווח כי מאז שנת 2009 לקחה רעייתו ראש הממשלה לכיסה כספים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שהוחזרו בהוראתה למרכולים בירושלים. לפני כשנתיים השיב הזוג נתניהו למדינה 4,000 שקל. מני נפתלי: בנימין נתניהו ידע

רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לקחה לכיסה בארבע השנים הראשונות מאז שובו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה ב-2009 אלפי שקלים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שהוחזרו בהוראתה למרכולים בירושלים. כך מדווח היום (יום ה') עיתון "הארץ".

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

לפי הדיווח, לפני קרוב לשנתיים החזיר הזוג נתניהו למדינה 4,000 שקלים, לפי אומדן של 1,000 שקלים בשנה. הפרשה נשמרה עד כה בסודיות מוחלטת במשרד ראש הממשלה ונודעה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה ולאגף החקירות והמודיעין רק אתמול בעקבות פניות לצורך קבלת תגובה.

בני הזוג נתניהו (צילום : אבי אוחיון לע"מ) (צילום : אבי אוחיון לע
בני הזוג נתניהו(צילום : אבי אוחיון לע"מ)
 

במענה לשאלות העיתון בעניין מסר אמש רפי שמיר, ממערך הדוברות של משרד ראש הממשלה: "בחודש מאי 2013 העבירה משפחת נתניהו ביוזמתה המחאה בסך 4,000 שקלים לחשב משרד ראש הממשלה. הסכום הנ"ל תואם את הערכות חשב המשרד, על סמך צריכת בקבוקי השתייה במעון הרשמי מאפריל 2009. ההמחאה הופקדה בחשבון הבנק של משרד ראש הממשלה". חשב המשרד הוא יוסי איצקוביץ, הכפוף לחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בוינג׳ו.

 

לפי הדיווח, מנהל מעון ראש הממשלה לשעבר, מני נפתלי, התובע מהמדינה ומראש הממשלה נתניהו פיצוי על עוולות שונות שלטענתו נגרמו לו, סיפר בטענות שהשמיע בשולי תצהירו כי עובדי המשרד נדרשו להחזיר למרכולים את הבקבוקים ולהעביר את פדיונם לשרה נתניהו. נפתלי דרש מהמדינה, בין השאר, "לגלות ולהעביר לעיון התובע את כל החשבונות של מעון ראש הממשלה בתקופה הרלוונטית לתביעה בסופרמרקט בבית אגרון, בקו אופ רחביה ומגה תלפיות".

 

"בנימין נתניהו היה עד לדרישות"

לאחר הפרסום הבוקר אמר נפתלי ל"הארץ" כי הסכום ששילמה משפחת נתניהו אינו מתקרב לפדיון האמיתי, שאותו אמד בכ-250 שקלים "אחת לשבועיים". אם דבריו נכונים, הרי שהפדיון השנתי היה כ-6,000 שקלים ובארבע שנים הומרו הבקבוקים בכ-24 אלף שקלים - 20 אלף שקלים יותר מהסכום שהוחזר.

 

ב"הארץ" נכתב עוד כי "נפתלי, שניהל את מעון ראש הממשלה בשנים 2012-2011, הוסיף כי הוא ועמיתיו, שבשמותיהם נקב, נדרשו לאסוף גם פחיות ומכלי פלסטיק ולהובילם, יחד עם הבקבוקים, בשקים גדולים למרכז המחזור בתלפיות. לטענת נפתלי, בנימין נתניהו היה עד לדרישותיה התכופות של רעייתו מהעובדים למחזר את הבקבוקים - כולל בקבוקי מי פלגרינו שהוא אוהב לשתות. לטענתו, מאבטחי היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, שסבבו את הזוג נתניהו, יוכלו להעיד במשטרה על אמיתות דיווחיו.

 

"היא שלחה אלינו במעלית בקבוקי יין ושמפניה, בדקה אם הגיעו אלינו ודרשה שנסיע אותם למרכז המחזור במכונית אחרת, לא המכונית שלה, בגלל הריח", צוטט נפתלי בעיתון. הוא ציין כי כדי להגדיל את הפדיון דוללה אספקת בקבוקים גדולים של מים מינרליים (הנמסרים למחזור ללא תמורה) והוגדלה אספקת בקבוקים קטנים, היקרים יותר לרוכשיהם אך מאפשרים קבלת פדיון. נפתלי ציין כי מסר פרטים אלה ורבים אחרים בשיחות עם אנשי משרד מבקר המדינה, העוסקים בהכנת דו"ח ביקורת על ניהול מעונות ראש הממשלה.

 

דובר משרד המשפטים נשאל על ידי "הארץ" מהי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, בפרשת הבקבוקים. בשבוע שעבר הגן היועץ על טיפולו האיטי בתיק "ביבי־טורס", בהסתמכו על הצורך בזהירות יתרה בטרם פתיחת חקירה פלילית נגד ראש הממשלה. בפרשת הבקבוקים לא נטענה מעורבות של בנימין נתניהו, והיועץ נשאל אם הוא מחויב לדעתו בזהירות דומה גם בהגיע לידיעתו תלונות נגד בני משפחה של ראש הממשלה. מי שקשר את שמו של נתניהו לפרשה היה, מאוחר יותר, משרד ראש הממשלה, שדיבר על המחאה של "משפחת נתניהו".

 

היועץ נשאל עוד אם ידוע לו דבר ההמחאה על סך 4,000 השקלים, שהועברה מהזוג נתניהו למשרד רה"מ, והאם אין היועץ רואה במסירת ההמחאה הודאה-בפועל בגניבה או בהוצאת דבר במרמה. עוד נשאל היועץ איך בדעתו לנהוג בעניין זה, שהסלחנות כלפיו פוגעת בעליל במראית פני הצדק ובאמון הציבור בשוויון הכול בפני החוק; ואם לא ינחה עתה את המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שרה נתניהו ואחרים המעורבים לכאורה בפרשה.

 

עד קרוב לחצות לא נמסרה תגובת היועץ, כשמונה שעות לאחר שהתבקשה. ממשטרת ישראל נמסר שהנושא אינו מוכר וכי עליו להיבחן על ידי היועץ המשפטי לממשלה.


פורסם לראשונה 29/01/2015 07:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
בני הזוג נתניהו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים