שתף קטע נבחר

להתחבר לשורשים: חוגגים סדר ט"ו בשבט

מתי בפעם האחרונה שרתם שירי ט"ו בשבט, אכלתם פירות יבשים ולמדתם מהי שנת שמיטה ומה הקשר בינה לבין אהבת הטבע? סדר ט"ו בשבט הנחגג השבוע הוא הזדמנות להצטרף לילדים וליהנות ממה שיש לארץ להציע לכם

כולנו מכירים את סדר פסח, את המאכלים, השירים ושאר הקושיות, אבל מה אתם יודעים על סדר ט"ו בשבט? היום (ד') מגיעים לשיאם אירועי חג הטבע בכל רחבי הארץ, וישראלים רבים יחגגו את החג הכי ירוק והכי אקולוגי שמציעה היהדות, שמראשית המאה ה-20 טעון במשמעות ציונית חזקה.

 

 

מאחר והשנה היא שנת שמיטה, לא נראה השנה את תמונות הנטיעות המהווים חלק מהזיכרון הקולקטיבי של כל ישראלי, מה שכן נראה הם יותר ויותר סדרי ט"ו בשבט, עוד פעילות של שמירת הטבע והסביבה, וכן פעילות קהילתית הכוללת יצירה, בישול, שירה וריקוד שמהווים חגיגה משותפת, לא רק יחד עם אלא גם עם התרבות היהודית-ישראלית.

  

 

"ט"ו בשבט הוא חג של שורשים, חג שמתקשר גם לאדמה וגם למקורות הרוחניים שלנו", מסביר מוטי זעירא, מנכ"ל המדרשה באורנים. "החג מזמן לנו את האפשרות לעשות את זה באופן משמעותי, באופן רלוונטי, לשיר שירים: שירי ארץ ישראל ושירים מהמקורות היהודיים ולקרוא קטעים שאומרים לנו הרבה מאוד היום".

 

עינט קרמר, ראש ארגון שמיטה ישראלית מוסיפה ששנת שמיטה מדברת על להוריד הילוך, לעצור את המרוץ, מדברת על לתת לאמא אדמה את הכבוד הראוי לה. על לפתוח את השדה ולקבל את האחרים פנימה. "250 קהילות בכל רחבי הארץ הולכים לחגוג את סדר הט"ו בשבט ומיד אחר כך לעשות מיזמי התנדבות וחיבור לטבע".

 

 

חוגגים סדר ט"ו בשבט עם ארגון "זית" (צילום: טל קלאר העברי) (צילום: טל קלאר העברי)
חוגגים סדר ט"ו בשבט עם ארגון "זית"(צילום: טל קלאר העברי)

 

כמו תיקוני השבועות שהובילו ארגוני היהדות הישראלית, גם סדרי הט"ו בשבט תפסו להם מקום של כבוד בקרב ציבורים רבים ומגוונים שחוגגים את המסורת היהודית-ישראלית בדרכם שלהם, ומחדשים אותה וטוענים אותה בתוכן רלבנטי ועכשווי.

 

בכל רחבי הארץ מתקיימים מאות אירועים של ארגוני ההתחדשות היהודית- היהדות הישראלית. משנה לשנה אנו רואים יותר אירועים והרבה יותר משתתפים.

 


פתחו כאן את סדר ט"ו בשבט לשמיטה ישראלית

 

מ"שערים", הארגון לקידום היהודת הישראלית בישראל, מעריכים כי מספר הישראלים שיחגגו את ט"ו בשבט בצורה חדשנית ומקורית עומד על רבבות והארגונים אינם עומדים בקצב הביקוש. בין האירועים שיתרחשו בכל הארץ:

 

סדר ט"ו בשבט של 'זית' - יום רביעי, ט"ו בשבט 4.2.15, ב-20.00 במשמר השרון. כמדי שנה אתם מאד מוזמנים להצטרף ולקחת חלק בערב עם צלחת כיבוד מיוחדת ברוח ט"ו בשבט, וגם עם קטעים, הגיגים או סיפורים ברוח החג. לפרטים צרו קשר 052-3344720 (רינה)

 

סדר ט"ו בשבט לנשים ב-4.2 עם בו יופיע הזמר אבי אופק, מנהל הקהילתי נווה יעקב בירושלים, בשעה 19:45

 

סדר ט"ו בשבט, רביעי ה-4.2, במועדון משמר השרון, בשעה 20:00

 

חוגגים ט"ו בשבט:

 

  • חמישי, ה-5 בפברואר: אהל מנשה ביקנעם רחוב אלונים 64, בשעה 18:30
  • שישי, ה-6 בפברואר: מרכז קהילתי נאות שושנים בחולון, רחוב גאולים 54, בשעה 17:30 
  • שבת, ה-7 בפברואר: הקהילה המסורתית ברעננה, רחוב אופסטרלנד 2, בשעה 19:30

 

ועוד אירועים רבים שייערכו במהלך השבוע בכל רחבי הארץ.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים