שתף קטע נבחר

המרמיטה הכריזה: עוד 6 שבועות של חורף

מדי שנה מתכנסים עשרות אלפים בפנסילבניה כדי לחזות במכרסם מנבא את בואו של האביב. אך הדעות חלוקות בקרב המרמיטות החזאיות השונות ברחבי ארה"ב, ואחת מהן אף נשכה את אוזנו של ראש עיר בעת תהליך הניבוי

מה החזאי מבין: פנקסוטוני פיל, המרמיטה המפורסם בשל תחזיותיו של מזג האוויר, ראה את הצל שלו לאחר שיצא אתמול (יום ב') ממאורתו שבמערב פנסילבניה, ובכך למעשה ניבא כי לצפון אמריקה צפויים עוד שישה שבועות של חורף. עם היוודע הבשורה, שר הקהל הגדול שהגיע לראות את המכרסם בפעולה, "עוד שישה שבועות, עוד שישה שבועות!"

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

מדי שנה ב-2 בפברואר חל "יום המרמיטה" (Groundhog Day). על פי האמונה העממית, אם מרמיטה יוצאת ביום זה ממחילתה אך צילה לא נראה – זהו סימן שהחורף עומד להסתיים והאביב יגיע מוקדם. מצד שני, אם השמש זורחת והצל של המרמיטה נראה על הקרקע, כפי שהתרחש השנה במקרה של פנקסוטוני פיל, החורף צפוי להמשיך לתת אותותיו.

 

 

המסורת של ניבוי בואו של האביב באמצעות מרמיטות בארצות הברית החלה במאה ה-19, ויום המרמיטה נחגג בכמה מקומות שונים במדינה מדי שנה. אך מחילתו של פיל, שגם זכתה לככב בסרטו של ביל מאריי משנת 1993 "לקום אתמול בבוקר", היא המוקד המרכזי של החגיגות.

שמחים שהחורף יישאר עוד קצת? (צילום: AP) (צילום: AP)
שמחים שהחורף יישאר עוד קצת?(צילום: AP)

החזאי המפורסם פנקסוטוני פיל (צילום: AP) (צילום: AP)
החזאי המפורסם פנקסוטוני פיל(צילום: AP)

עשרות אלפים הגיעו לראות את המכרסם מנבא את מזג האוויר (צילום: AP) (צילום: AP)
עשרות אלפים הגיעו לראות את המכרסם מנבא את מזג האוויר(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בכל שנה מגיעים כ-30 אלף בני אדם למערב פנסילבניה כדי לחזות במכרסם מביא את הבשורה. החוגגים לרוב מגיעים חנוטים בכובעי ובצעיפי מרמיטה ומתחננים לסופו הזריז של החורף. אך לא כל המבקרים חולקים את התחושה הזו. "המשמעות של שישה שבועות נוספים של חורף היא שיש סיכוי לעוד ימי שלג, כך שאני לא ממש שבור לב", אמר רובין אמאדור, מורה בן 39 מאוהיו. "אני יכול לנשק את החיה הקטנה הזו רק בגלל זה".

 

האנק זבורניאק, בן 29, ניצל את ההזדמנות כדי להציע נישואין לחברתו ג'קלין קסטנר, בת 31. "הוא אמר שלא יהיה לו אכפת לבלות את שארית חייו איתי, או לבלות את אותו היום שוב ושוב", אמרה קסטנר, שרמזה לעלילת הסרט המפורסם על החג, שבו הכוכב קם כל יום לאותו הבוקר.

 

לא כל המרמיטות תמימות דעים

עם זאת, מכרסמים אחרים סתרו את תחזיותיו של פיל. בוויסקונסין, המרמיטה ג'ימי נשך את אוזנו של ראש העיר סאן פריירי, ג'ון פרוינד, בעת שלחש המכרסם לפרוינד את התחזית, שעל פי המסורת, רק ראש העיר יכול להבין. לאחר התקרית המביכה הודיע פרוינד לקהל כי ג'ימי ניבא שהאביב בדרך.

"מודה לך, צ'אק". ראש העיר ניו יורק דה בלאזיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מודה לך, צ'אק". ראש העיר ניו יורק דה בלאזיו(צילום: רויטרס)
 

בניו יורק ניסו גישה חדשה לעניין בגן החיות בסטטן איילנד לאחר כמה תקריות מביכות בשנים הקודמות, בהן נשיכת ראש העיר מייקל בלומברג בידי המרמיטה צ'אק בשנת 2009 ומותה של המרמיטה שארלוט בשנה שעברה לאחר שנשמטה מידיו של ראש העיר ביל דה בלאזיו. הפעם נבנתה מעלית מיוחדת כדי להרים את המרמיטה מהאדמה לתוך מתקן שנקרא ביד צוות גן החיות "יחידת צפייה חדשנית ליום המרמיטה" – קופסה עם קירות פלסטיק שקופים ודשא מלאכותי.

 

למרות הצלליות של אורות ההלוגן שכוונו לעבר המרמיטה, המכרסם הביא בשורה חמימה יותר מזו שנובאה בפנסילבניה. "צ'אק מוסר שהאביב מגיע", אמר ראש העיר, ונראה שהוקל לו קצת, כנראה בשל מזג האוויר הקשה שפקד את עירו בשבועות האחרונים. "צ'אק, אני רוצה להודות לך על החדשות הטובות הללו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דני רופ הבא? המרמיטה פנקסוטוני פיל
צילום: AP
מומלצים