שתף קטע נבחר

נקמת ירדן על שריפת הטייס: הוצאות להורג עם שחר

תגובות קשות בירדן לסרטון דאעש, שבו נראה הטייס השבוי מועאז אל-כסאסבה נשרף בחיים בתוך כלוב. הפגנות בעמאן, המלך עבדאללה: "אין להם קשר לאיסלאם, זה הזמן להתאחד". אובמה ניחם: "מועאז היה אמיץ". המחבלת שדאעש דרש לשחרר תמורת הטייס הוצאה להורג עם שחר עם מחבל נוסף

ירדן זועמת הלילה (יום ד'). מהמלך עבדאללה שקטע את ביקורו בוושינגטון ועד התושבים בכַּרַכּ, כור מחצבתו של הטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה שנשרף בחיים על-ידי דאעש, הירדנים צמאים לנקמה, והוציאו אותה לפועל תוך שעות. עם שחר הודיעה הממלכה כי הוציאה להורג את האסירה העיראקית סאג'דה א-רישאווי, המחבלת מאל-קאעידה, שאת שחרורה דרש דאעש בתמורה לשחרור הטייס הירדני אל-כסאסבה והשבוי היפני קנג'י גוטו, שהוצא גם הוא להורג בשבת.

 

עוד חדשות בעולם :

 

אמש התנפצו התקוות בירדן לשובו הביתה של הטייס אל-כסאסבה, שנפל בשבי דאעש בהתרסקות מטוסו בסוריה בדצמבר. ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) פרסם סרטון מחריד שבו נראית הוצאתו להורג, אלא שאם בפעמים הקודמות הרגיל דאעש את העולם לעריפת ראשים והוצאות להורג בירייה, הפעם הוא בחר דרך חדשה ואכזרית במיוחד: אל-כסאסבה הוצב בכלוב, הוצת מול המצלמות ונשרף בעודו בחיים. את תמונות הסטילס והווידאו הפיץ הארגון ברשת.

 

בעקבות הפרסום חשפה ירדן כי למיטב ידיעתה, ההוצאה להורג בוצעה כבר לפני חודש, ב-3 בינואר. מהסרטון המחליא, בן 22 דקות, ניתן ללמוד גם כי הטייס הוכה כנראה בשבי - חבורה שחורה נראתה על אחת מעיניו. צבא ירדן כינה את אל-כסאסבה "שהיד", והבטיח שדמו לא נשפך לשווא. הצבא נשבע לנקום את מותו, ומקורות בירדן הודיעו כי הנקמה תהיה בדמות הוצאתם להורג של המחבלת א-רישאווי וחמישה מחבלים נוספים הכלואים בממלכה. בערב הם הועברו לבית הכלא שבו יוצאו להורג. עם שחר פרסמה ירדן כי המחבלת ומחבל נוסף הוצאו להורג.

הטייס הירדני במדי אסיר כתומים בסרטון של דאעש ()
הטייס הירדני במדי אסיר כתומים בסרטון של דאעש

מועאז אל-כסאסבה בסרטון ההוצאה להורג ()
מועאז אל-כסאסבה בסרטון ההוצאה להורג

עבדאללה מלך ירדן קיבל את ההודעה בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עבדאללה מלך ירדן קיבל את ההודעה בוושינגטון(צילום: רויטרס)

רעייתו של הטייס בן ה-26, לפני שבועות אחדים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רעייתו של הטייס בן ה-26, לפני שבועות אחדים(צילום: AFP)

א-רישאווי כלואה בירדן מאז 2005, בעקבות חלקה במתקפת טרור של אל-קאעידה שבה נרצחו 60 בני אדם. בשבוע שעבר הודיע דאעש כי באופן חריג יסכים לשחרר את החטוף היפני שלא תמורת דמי כופר, אלא בתמורה לשחרורה של א-רישאווי, וירדן הודיעה כי תיענה לדרישה אם גם הטייס ישוחרר. גם אחרי שהיפני הוצא להורג בשבת הדגישה ירדן כי היא עדיין מוכנה לשחרר את המחבלת אם הדבר יביא לשחרורו של אל-כסאסבה, אבל לא זכתה לתשובה. כעת ברור מדוע: אל-כסאסבה נשרף למוות כבר שבועות ארוכים לפני כן.

 

בנאום מיוחד שהוקלט בארה"ב ושודר בטלוויזיה הירדנית, ניסה אמש המלך עבדאללה לנחם את עמו - ובעיקר להרגיע את הרוחות ולמנוע תסיסה. לא מעטים בירדן השמיעו בשבועות האחרונים ביקורת על השתתפותה של ירדן בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, וטענו כי המלך והממשלה הם משרתיו של אובמה. בנאום בטלוויזיה אמר המלך עבדאללה כי רציחתו של אל-כסאסבה היא מעשה טרור פחדני של ארגון שאין לו שום קשר לאיסלאם: "כעת, מחובתם של כל האזרחים לעמוד יחד".

מפגינים זועמים בעמאן בעקבות ההוצאה להורג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים זועמים בעמאן בעקבות ההוצאה להורג(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

משפחתו של הטייס הירדני קיבלה בזעקות שבר את הידיעה על הוצאתו האכזרית להורג. במקום שבו התאספו קרובי משפחתו של אל-כסאסבה במשך שבועות בהמתנה למידע על גורלו של הטייס יצאו אמש חלק מהנוכחים בקריאות נגד המלך עבדאללה, וחלק מבני המשפחה פרצו בבכי. אחד מדודיו של אל-כסאסבה צעק בערבית: "קיבלתי שיחת טלפון ממפקד הצבא, הוא אמר שאללה יברך את נשמתו". אביו של הטייס, סאפי, הוקף על ידי בני משפחה. מאות מפגינים יצאו לרחובות עמאן בקריאות "אין אלוהים בלעדי אללה, אללה אוהב את השהיד".

 

"רוצים לראות את סאג'דה נשרפת"

בעיר הולדתו של אל-כסאסבה, כרכ שבדרום ירדן, דרשו תושבים נקמה. "אני רוצה לראות את גופה של סאג'דה (המחבלת שדאעש דרש לשחרר) עולה בלהבות וכך גם כל שאר הטרוריסטים בבתי הכלא הירדניים. רק אז יתמלא הצמא שלי לנקמה", אמר עבדאללה אל-מג'אלי, עובד ממשלה שיצא יחד עם עשרות אחרים להפגין במרכז כרכ. עדי ראייה סיפרו כי הפגנות נגד הממשלה פרצו לזמן קצר עם קבלת ההודעה על רצח הטייס, וכי קרובי משפחה האשימו בכעס את הרשויות כי נכשלו בהצלתו.

אביו של אל-כסאסבה בראיון שהעניק לתקשורת לפני הוצאתו להורג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אביו של אל-כסאסבה בראיון שהעניק לתקשורת לפני הוצאתו להורג(צילום: EPA)

בני משפחתו של הטייס בימי ההמתנה מורטי העצבים (צילום: AP) (צילום: AP)
בני משפחתו של הטייס בימי ההמתנה מורטי העצבים(צילום: AP)

נשיא ארה"ב ברק אובמה שלח תנחומים למשפחתו של הטייס הירדני, והבטיח שכוחות הקואליציה הבינלאומית הנלחמת בדאעש לא יחדלו ממשימתם. הוא שיבח את אל-כסאסבה על אומץ לבו, ואמר כי הוצאתו להורג רק תגביר את הנחישות של הקואליציה הבינלאומית להביס את דאעש. ירדן הבהירה לאחרונה כי נפילתו של אל-כסאסבה בשבי לא תגרום לה לפרוש מהקואליציה. הלילה נועד הנשיא האמריקני עם המלך עבדאללה, שהודיע כי יקצר את ביקורו, והשניים הסכימו לפעול יחד ביתר שאת נגד דאעש.

 

אל-כסאסבה נפל בשבי דאעש בסוף דצמבר, והארגון פרסם אז תמונות המתעדות את חמושיו חוגגים את חטיפתו. כשבוע לאחר מכן פרסם הארגון ראיון איתו, שבו נשאל בין השאר אם צפה בסרטי ההוצאות להורג של דאעש. "לא, לא ראיתי אותם", הוא השיב, והוסיף: "אני יודע שהשובים שלי יהרגו אותי".

אל-כסאסבה בעת נפילתו בשבי דאעש בדצמבר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אל-כסאסבה בעת נפילתו בשבי דאעש בדצמבר(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מקום התרסקות מטוסו של אל-כסאסבה בסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקום התרסקות מטוסו של אל-כסאסבה בסוריה(צילום: AFP)

אל-כסאסבה לפני נפילתו בשבי ()
אל-כסאסבה לפני נפילתו בשבי

אחרי נפילתו של אל-כסאסבה בשבי גילו תומכי דאעש ברשתות החברתיות אכזריות יוצאת דופן: תחת ההאשטאג "#הציעו_דרך_להרוג_את_הטייס_החזיר_הירדני" נתנו לארגון הצעות לדרכים מחליאות להוציא אותו להורג: מעריפת ראש, דרך דריסתו בדחפור ועד שיפודו. ככל הנראה דאעש בחר בדרך שונה מעריפות הראשים ה"רגילות" שלו, כדי להדגיש שבניגוד לחטופים הקודמים שלו -

שהיו עובדי סיוע זרים - ללוחמי הקואליציה שייפלו בידיו שמור מוות יוצא דופן באכזריותו.

 

אף שרק מעטים מאמינים כי המשבר יגרום לירדן לפרוש מהקואליציה, יש מי שמעריכים כי היא עשויה לצמצם את פעילותה בה. אביו של המלך

עבדאללה, המלך חוסיין, לא השתתף בקואליציה בהנהגת ארה"ב נגד הרודן העיראקי לשעבר סדאם חוסיין לאחר שפלש לכוויית ב-1990, ובכך יישר קו עם דעת הקהל נגד מעורבות צבאית. בניגוד לאביו, המלך עבדאללה קיבל על עצמו ועל ממלכתו תפקיד אמיץ יותר במהלך המשותף נגד דאעש כששלח מטוסי קרב לסוריה - והביא להשתתפות ראשונה של ירדן במשימות הפצצה אווירית בחו"ל, בניגוד לתפקידי איסוף המודיעין והלוגיסטיקה שאותם ביצעה בעבר.


פורסם לראשונה 03/02/2015 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעיו האחרונים של אל-כסאסבה בסרטון דאעש
מומלצים