שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, מאיר אזולאי "ידיעות אחרונות"

המבוכה במשטרה: "תיכף ייגמרו כל הניצבים"

עבירות מין, קשרים עם חשודים ופרשות במח"ש: לא פחות משבעה ניצבים הסתבכו בשנתיים האחרונות. האחרון שבהם נחקר 12 שעות והורחק לשבועיים מהמחוז. אחד הבכירים שנשאר מודה בשיחה עם ynet: "המבוכה עצומה"

"אנחנו במבוכה עצומה ומתמשכת", כך אמר אתמול (ד') ל-ynet קצין בכיר במטה הארצי של משטרת ישראל בעקבות חשיפת החשדות נגד ניצב נוסף, שביעי במספר בשנתיים האחרונות. הוא נחקר אמש במשך 12 שעות. לאחר החקירה הוחלט להרחיקו לשבועיים מהמחוז שבו הוא משרת ולאסור עליו לשוחח עם אנשי משטרה בתקופה זו. "בקצב הזה עוד מעט ייגמרו לנו הניצבים. המפכ"ל יוחנן דנינו מדבר על ניקוי אורוות שימשיך לפחות עד מינוי המפכ"ל הבא, לאחר כינונה של ממשלה חדשה. צריך לזכור שהמרוץ לתפקיד של השוטר מספר אחת מביא איתו גם מידעים חדשים". 

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

- מה האחריות של דנינו למצב הזה?

"למפכ"ל יש אחריות, אבל הוא מתמודד עם מה שצריך לעשות. בסוף אין לנו משטרה אחרת ומישהו צריך לנהל ולשקם אותה. אבל הטיפול בפרשות הללו מלמד על חוזקה של המשטרה. אני לא מכיר שום גוף אחר שניגש לחקר הנושאים האלו ביושר גדול כל כך ומנקה את עצמו באינטנסיביות כזו. אי-אפשר להאשים אותנו בכך שאנחנו מטאטאים את הבעיות אל מתחת לשטיח".

 

בתפוסה מלאה אמור המטה הארצי לכלול 16 ניצבים, אבל על רקע הפרשות האחרונות מכהנים כרגע 13 בלבד, אחרי פיטוריהם של הסמפכ"ל ניסים מור ומפקד מחוז ש"י קובי כהן, והעובדה שטרם מונה מחליף לצ'יקו אדרי, שהועבר למחוז ירושלים במקום יוסי פריינטי, שעזב בשל "סיבות אישיות". המספר יצטמצם ככל הנראה ל-12, מאחר שהניצב שנחקר אמש לא צפוי להמשיך בתפקידו אחרי שממצאי החקירה יועברו למפכ"ל.

 

גורמים בכירים במשטרה סיפרו שלא מעט גורמים בארגון מעריכים כי חשיפת הפרשיות האחרונות היא תולדה של מידע שמעבירים קצינים בכירים שהסתבכו בעבר בפרשות על רקע דומה, ומנסים כעת לנקום ו"לסגור חשבון" לאחר שהרגישו כי חבריהם לארגון זנחו אותם.    

הניצב השביעי. נכנס לחקירה (צילום: נעם ריבקין פנטון "ידיעות אחרונות") (צילום: נעם ריבקין פנטון
הניצב השביעי. נכנס לחקירה(צילום: נעם ריבקין פנטון "ידיעות אחרונות")

 

מפכ"ל המשטרה דנינו אמר אמש: "ניצב נוסף זומן לחקירה במח"ש. מפני שמדובר בראשית החקירה, אנו נמתין לסיומה ולתוצאותיה ואז אתייחס". לעניין האירועים האחרונים חזר המפכ"ל והדגיש: "עם כניסתי לתפקיד בחרתי להוביל דרך נחושה, ברורה ובלתי מתפשרת בכל נושא שמירת הנורמות והערכים ובדגש על אפס סובלנות להטרדות מיניות במשטרת ישראל". המפכ"ל הוסיף: "למרות הקשיים הרבים שהיו ושאולי יהיו בהמשך, נמשיך לדבוק בדרך זו, בשקיפות מלאה וללא פשרות. דרך זו תוביל אותנו למקום שאליו אנו שואפים להגיע - אקלים ארגוני בעל חוסן ערכי ונורמטיבי, אשר ישמש בסיס לעבודת המשטרה בהקניית ביטחון אישי לאזרחי המדינה".

 

בהנחיית המפכ"ל מתכוונים בפיקוד המשטרה להתמקד בתקופה הקרובה בחידוד המסר לכל השוטרים, לפיו על כל קצין ושוטר שייחשף לדיווחים דומים מוטלת החובה להעביר את המידע למפקדיו. בהקשר זה מזכירים במשטרה את ההליכים המשמעתיים המיידיים שננקטו כלפי כמה קצינים שדיווחו על חלק מהחשדות שהתגלו בפרשיות האחרונות אך לא העבירו מידע על כך למפקדיהם. במשטרה החלו בימים האחרונים לפעול גם להגברת המודעות בקרב שוטרות לכך שעליהן לדווח למפקדיהן ללא מורא במקרה שהן מוטרדות.  

 

האחרון בשרשרת הנחקרים הוא ניצב שהגיע אתמול למשרדי מח"ש בעקבות חשד שהטריד מינית, תוך ניצול יחסי מרות, כמה שוטרות ששירתו תחת פיקודו. חקירתו התאפשרה לאחר שחמש שוטרות כבר מסרו עדות. מדובר במקרים שהתרחשו לכאורה במשך שנים, אולם המידע הקונקרטי עליהם הגיע בתקופה האחרונה.

 

על פי העדויות של חמש השוטרות, המעשים נמשכו בשנים האחרונות וחלק ניכר מהם בוצעו בשנה האחרונה. בעדותן מסרו השוטרות שחשו נבוכות ודיברו על פחד מפני הניצב. מדובר בשוטרות שאין קשר ביניהן, אך כולן שירתו תחת פיקודו בעבר. גורמים המכירים את החקירה אומרים כי הראיות נגד הניצב חזקות. ככל הנראה גם הניצב שנחקר עתה יודח מתפקידו לאחר שממצאי החקירה יועברו למפכ"ל.

 

פרשה רודפת פרשה במשטרה. בימים האחרונים נחשף כי שוטרת הגישה תלונה במח"ש נגד מפקד תחנה בדרום בדרגת ניצב משנה על הטרדות מיניות. לדבריה, הקצין שאל את השוטרת ההרה באיזה חודש היא ואז אמר לה שיש לו פנטזיה מינית לקיים יחסי מין עם בחורה בחודש החמישי. על פי התלונה, במסגרת התכתבויות וואטסאפ שאל מפקד התחנה את השוטרת מה בכוונתה ללבוש לערב היחידה, ואף ביקש שתשלח לו תמונות שלה בחצאית באומרו "כולה חצאית". היא גם האשימה את מפקדה הישיר, קצין בדרגת פקד, בהתנכלות וביחס בלתי הולם לאחר שזרק עליה מהדק.  

 

פרשת הסמפכ"ל ניסים מור, שפוטר אחרי שנחשד בהטרדה מינית, מעשה מגונה וקשרים מיניים עם שוטרות, הייתה אולי השיא של פרשות מביכות בקרב בכירי המשטרה. האחרון לפרוש היה מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, וזאת בשל חקירת מח"ש נגדו שבה הודה בשבוע שעבר בקיום קשר פסול עם פקודה.

 

קדמו לו מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב ניסו שחם, שהואשם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו כפופות לו. הוא פוטר מהמשטרה באוקטובר 2013 על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', לאחר שהמפכ"ל דנינו המליץ על כך.

 

פרשה מביכה נוספת נקשרה בשמו של מפקד יחידת להב 433, ניצב מנשה ארביב, שעל פי טענה של הרב יאשיהו פינטו, הוא העניק טובות הנאה לארביב בעת שזה היה בארצות הברית.

הבכיר הכחיש את המיוחס לו, אך לקח חופשה מהמשטרה ולאחריה פרש בטענה כי נגרם לו עינוי דין.

 

במהלך השנה החולפת פרש גם ניצב ברונו שטיין, מפקד מחוז מרכז, שצולם במסיבה שערך עו"ד רונאל פישר, שנטען כלפיו כי שיחד שוטרים בתמורה לסגירת תיקים של לקוחותיו. גם מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, פרש מתפקידו מ"סיבות אישיות" לאחר שהודיע שלא יתמודד על תפקיד המפכ"ל. מאוחר יותר נטען כי ייתכן שהסיבות לפרישה קשורות לטענה על הטרדה מינית.

 

פרשה נוספת נגעה למפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן, שב-2011 הודה שחתם על סגירת תיק חקירה שנפתח נגדו בגין מעורבות בתאונת דרכים. במרס 2008 היה ניצב דותן מעורב בתאונה עם רכב פרטי בצומת קיבוץ הסוללים שליד נצרת. באגף התנועה של מרחב העמקים נפתח תיק חקירה לבדיקת האירוע. כל חוקרי המשטרה הגיעו למסקנה שהוא לא אשם בתאונה, אלא שדותן - במקום לפסול את עצמו - חתם על סגירת התיק נגדו ועל העמדתה לדין של הנהגת שגרמה לתאונה.


פורסם לראשונה 04/02/2015 22:30

 

אלי סניור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סטודיו עדי כהן צדק
המפכ"ל יוחנן דנינו
צילום: סטודיו עדי כהן צדק
מומלצים