שתף קטע נבחר

דמוקרטים יחרימו את נאום נתניהו בקונגרס

מחריפה המחאה בפוליטיקה האמריקנית נגד נאום נתניהו בקונגרס, שייערך שבועיים לפני הבחירות. צירים דמוקרטים הודיעו כי לא יגיעו, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים: "לא החלטתי, אבל אני חשה אי נוחות". הבית הלבן: אובמה מאמין שיש להגן על יחסי ארה"ב-ישראל מפוליטיזציה

שני צירים דמוקרטים בבית הנבחרים הודיעו הערב (יום ה') כי בכוונתם להחרים את נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס בחודש הבא. השניים, ג'ון לואיס שהוא גיבור התנועה למען זכויות האזרח וג'יי קיי באטרפילד, הסבירו כי הם חולקים על החלטתו של יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני, ג'ון ביינר, להזמין את נתניהו לנאום בקונגרס מבלי להתייעץ על כך עם הבית הלבן.

 

חבר הקונגרס לואיס אמר כי החלטתו של ביינר להזמין את נתניהו היא "עלבון" לנשיא ברק אובמה ולמחלקת המדינה, עלבון כזה שהוא אינו יכול להתעלם ממנו. נזכיר כי הבית הלבן הודיע כי אובמה לא ייפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון, וכי לא נתניהו ולא הקונגרס עדכנו את הבית הלבן על בואו לביקור. בממשל אובמה זעמו על המהלך, בטענה שביקורו של נתניהו ב-3 במרס, סמוך כל כך לבחירות בישראל, הוא בעייתי ועלול להשפיע על הבחירות.

הקונגרס האמריקני. "פוליטיזציה של היחסים עם ישראל" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקונגרס האמריקני. "פוליטיזציה של היחסים עם ישראל"(צילום: AFP)

חבר בית הנבחרים באטרפילד אמר כי הוא מאוכזב מאוד מכך שיו"ר בית הנבחרים גורם מהומה גדולה כל כך בקרב חברי הקונגרס. השניים אמרו כי קיבלו את ההחלטה על דעת עצמם וכי לא מדובר בחלק מחרם מאורגן.

 

ביינר מצדו הגן היום על החלטתו להזמין את נתניהו לקונגרס, ואמר כי מדובר ב"רעיון טוב מאוד". "זהו מסר שהעם האמריקני צריך לשמוע ואני חושב שנתניהו

הוא האיש המושלם להעביר אותו", אמר ביינר. "האיום של הטרור האיסלאמי הקיצוני הוא איום אמיתי. האיום של איראן לאזור ולשאר העולם הוא איום אמיתי ואני מאמין שהעם האמריקני רוצה לשמוע זאת".

 

למרות זאת, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה כי היא שוקלת ברצינות אם להגיע לנאום. "נכון לעכשיו, אני מתכוונת ללכת. אני עדיין מקווה שהאירוע לא יתקיים. יש אי נוחות גדולה". פלוסי הוסיפה כי היא מכבדת את נתניהו, וכי היא מאשימה את ביינר הרפובליקני בפוליטיזציה של היחסים עם ישראל על ידי הזמנת נתניהו לנאום בקונגרס שבועיים לפני הבחירות בישראל.

 

ובתוך כך, גם בבית הלבן התייחסו הערב לנושא. "הנשיא מאמין שכדי להמשיך את מערכת היחסים החזקה בין ארה"ב וישראל, יש להגן עליה מפוליטיזציה", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "אסור לאפשר שיחסים בין שתי המדינות שלנו יירדו ליחסים בין מפלגות".

 

לדבריו, "זו הדאגה של הנשיא. הרצינות שבה הנשיא מתייחס לעקרון הזה היא הסיבה להחלטה שלו לא לפגוש את ראש הממשלה במהלך ביקורו כאן". הדובר הוסיף כי "הנשיא מאמין שחברי הקונגרס צריכים להחליט אם להופיע או לא. הדאגה שלנו היא לא רק מהחריגה מהפרוטוקול בעצם ההזמנה, אבל מהעובדה שראש הממשלה יהיה כאן בשבוע הראשון של חודש מרס ויעמוד בבחירות בישראל כעבור שבועיים.

 

"הנשיא רוצה להבטיח שלא נשאיר למישהו את התחושה שאנחנו מתערבים בבחירות בצורה כזו או אחרת. הנשיא מתייחס לנושא ברצינות, אבל ההחלטה אם להופיע למפגש בקונגרס זו החלטה שכל חבר קונגרס צריך לקבל בעצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה. מחאה לאות הזדהות עמו
צילום: AP
מומלצים