שתף קטע נבחר

הנשיא הלא פופולרי דחה הבחירות: אין ביטחון

ועדת הבחירות בניגריה נכנעה ללחץ הנשיא גודלאק והודיעה על הזזת הבחירות לנשיאות והבחירות הכלליות מ-14 בפברואר ל-28 במרס: "לא יכולים להבטיח את ביטחון המצביעים בעת הלחימה בארגון הטרור 'בוקו חראם'"

אין ביטחון - אין בחירות: ועדת הבחירות בניגריה דחתה את הבחירות לנשיאות, שהיו אמורות להיערך ב-14 בפברואר, ל-28 במרס מסיבות ביטחוניות - שהגדולה בהן היא האיום מארגון הטרור האיסלאמיסטי "בוקו חראם". בכך נכנעה ועדת הבחירות ללחצי מפלגת השלטון "מפלגת העם הדמוקרטית" (PDP), והיא צפויה לחטוף ביקורת קשה מצד האופוזיציה במדינה האפריקנית.

 

לא חראם. ארגון הטרור שרוצח תלמידי בית ספר

 

עוד חדשות בעולם :

השבוע בעולם: עשה פירסינג בלשון עם שיפוד

האפיפיור מצא שימוש למטריות ששכחו תיירים

 

המעצמות הזרות עוקבות מקרוב אחר הבחירות בכלכלה הגדולה ביותר באפריקה, והביעו את דאגתן מפרוץ אלימות קשה לאחר הבחירות כפי שהיה בבחירות 2011, אז נהרגו 800 בני אדם. 

 

עצרת תמיכה בנשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן בעיר אבוג'ה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עצרת תמיכה בנשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן בעיר אבוג'ה(צילום: EPA)
דחיית הבחירות עלולה ללבות את התסיסה במעוזי אופוזיציה כמו הבירה המסחרית לאגוס והעיר השנייה בגודלה במדינה קאנו, משום שהאופוזיציה הביעה התנגדות נחרצת לכל דחייה.

 

"לא יכולנו להתעלם מעצת כוחות הביטחון"

בבחירות לנשיאות ניגריה מתמודדים הנשיא המכהן גודלאק ג'ונתן ממפלגת PDP והשליט הצבאי לשעבר מוחמדו בוכארי מ"מפלגת קונגרס כל העם" (APC), במה שעשוי להיות הבחירות הצמודות ביותר במדינה מאז סיום המשטר הצבאי ב-1999.

 

"הוועדה לא יכולה לנפנף בקלות את עצת מפקדי כוחות הביטחון של המדינה. הסכנה בשליחת נשים וגברים צעירים לממש את זכותם הדמוקרטית בתקופה שבה לא ניתן להבטיח את הביטחון שלהם היא אחריות כבדה ביותר", מסר יו"ר ועדת הבחירות אטאירו ג'גה לכתבים.

 

"אם היו בחירות היום הנשיא היה מפסיד". מועמד האופוזיציה בוכארי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אם היו בחירות היום הנשיא היה מפסיד". מועמד האופוזיציה בוכארי(צילום: רויטרס)
"כתוצאה מכך החליטה הוועדה לדחות את הבחירות. הבחירות הלאומיות - כלומר הבחירות לנשיאות והבחירות לאסיפה הכללית - ייערכו ב-28 במרס 2015. הבחירות למושלים ולאסיפות כלליות במדינות ייערכו ב-11 באפריל", אמר יו"ר ועדת הבחירות.

 

ארה"ב מאוכזבת: "התערבות פוליטית שאי-אפשר לקבלה"

ג'גה סיפר שהיועץ לביטחון לאומי, סאמבו דאסוקי, כתב בשבוע שעבר מכתב לוועדת הבחירות שבו ציין שלא יוכל להבטיח ביטחון לאזרחים אם ייערכו הבחירות במועדן המקורי בגלל הפעולות הצבאיות נגד "בוקו חראם" שנמצאות בעיצומן. "איש לא כפה עלינו לקבל את ההחלטה הזו", אמר יו"ר ועדת הבחירות.

 

מזכיר המדינה ג'ון קרי פרסם הצהרה ובה אמר שהוא "מאוכזב מאוד" מהחלטת ניגריה לדחות את הבחירות. "התערבות פוליטית בוועדת הבחירות הלאומית העצמאית היא התערבות שאי-אפשר לקבל אותה", אמר קרי.

 

קרי ביקר בניגריה ב-25 בינואר ודחק במועמדים לנשיאות למנוע אלימות מצד תומכיהם ביום שלאחר הבחירות.

 

באופוזיציה זועמים על החלטת ועדת הבחירות. הפגנה באבוג'ה נגד דחיית הבחירות (צילום: AP) (צילום: AP)
באופוזיציה זועמים על החלטת ועדת הבחירות. הפגנה באבוג'ה נגד דחיית הבחירות(צילום: AP)
מפלגת השלטון בניגריה לחצה על ועדת הבחירות לדחות את ההצבעה בטענה שאינה יכולה לערוך אותה כסדרה. היועץ לביטחון לאומי קרא כבר בחודש שעבר לדחות את הבחירות משום שהוא העריך שהמדינה לא תחלק עד יום הבחירות מספיק תעודות זהות ביומטריות הנדרשות להצבעה.

 

הבקשות לדחיית הבחירות בניגריה בשל איום הטרור הסוני בצפון-מזרח המדינה הועלו לא פעם בתקופה האחרונה, וועדת הבחירות הכריזה על כמה אזורים אדומים שבהם לא תיערך הצבעה ועל קלפיות חלופיות בעבור המצביעים באזורים אלה.

 

לצד הכישלון נגד "בוקו חראם" הקים הנשיא אוניברסיטאות והפריט את מגזר החשמל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לצד הכישלון נגד "בוקו חראם" הקים הנשיא אוניברסיטאות והפריט את מגזר החשמל(צילום: רויטרס)

מפלגת האופוזיציה APC התעקשה לקיים את הבחירות במועדן בפברואר כדי לשמור על אמינותן, וטענה שהסיבה היחידה של המחנה שתומך בנשיא ג'ונתן לדחות את הבחירות היא שהוא יודע שיפסיד בהן אם ייערכו במועדן המקורי.

 

בוכארי, שרץ בפעם הרביעית נגד מפלגת PDP, מאמין שהוא ינצח בבחירות לנשיאות. בתחילת קמפיין הבחירות נראה היה כי הנשיא ג'ונתן יזכה בכהונה חדשה, אולם בחודשים האחרונים צברה האופוזיציה מומנטום ומשכה אליה קולות רבים. ניגרים רבים רואים בבוכארי אדם חזק ובעל השפעה וכמי שיצליח יותר במחיצת "בוקו חראם".

 

בשעה שנשיא ניגריה נכשל בלחימה בחזית, הוא הקים אוניברסיטאות והפריט את מגזר החשמל. במהלך כהונתו יושמה תוכנית להענקת חנינה למורדים מהדלתא של ניגריה ששמה סוף לשנים של אלימות, הרס וחטיפות ביצרנית הנפט הגדולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הפגנה באבוג'ה נגד דחיית הבחירות
צילום: AP
מומלצים