שתף קטע נבחר

כבד את אחיך: עשרת הדברות לפוליטיקאי

לא תתלהם, לא תסית, לא תחרים: בהשראת פרשת השבוע - "גשר" מציגים לראשונה את עשרת הדברות למתמודד לכנסת, רגע לפני שכלל המתמודדים יחתמו על המסמך המורחב

1. כבד את המתמודדים

לכולם יש את אותו יעד. בסופו של דבר, כולם רוצים שיהיה כאן טוב יותר. המחלוקת שלנו היא על הדרך. זכור כי מאחורי כל נבחר ציבור ניצבים מגזרים שלמים המרכיבים פסיפס ישראלי, ופגיעה בו משולה לפגיעה בהם. חשוב להתנהג בצורה ראויה המכבדת את הנציגים השונים, אבל קודם כל מכבדת את מעמדך.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>  

 

2. גלה סבלנות ואורח רוח

במסגרת תפקידך הנך נחשף לדעות מגוונות ולהשקפות עולם שונות, הרחוקות ממך שנות אור, ולעיתים אף עלולות להוציא אותך מדעתך. גם אם אינך מסכים עם הדברים הנאמרים, ישנה חשיבות להתנהגות סובלנית ומכילה מצד נבחר ציבור.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 • כה אמרו חכמינו: 10 עצות לחיים טובים

   

  3. נהג באחריות

  קל מאוד להרוס, קשה לבנות. ביום שאחרי הבחירות תצטרך לשקם את מערכת היחסים עם חבריך למשכן הכנסת. יכול מאוד להיות שתשבו יחד סביב שולחן הממשלה.

   

  4. גלה דוגמה אישית

  חבריך למפלגה, הפעילים והמצביעים רואים בך מנהיג, דמות מופת ומודל לחיקוי. לכן ישנה חשיבות להתנהגות "ממלכתית", שקולה, הראויה להערצה.

   

  5. לא תתלהם

  בכדי להעביר בצורה טובה את המסר שלך לציבור הרחב, יש חשיבות רבה לדרך. התלהמות, תוקפנות וקוצר רוח, מאפילות ומטשטשות ברוב המקרים את המסרים הנאמרים. נהג בנינוחות וברוגע. בוחריך יעריכו זאת.

   

  6. לא תסית

  חיים ומוות ביד הלשון. למילים שלנו יש כוח, וקל וחומר למילים שיוצאות מפיו של מנהיג ונבחר ציבור. הסתה ודברי שטנה כנגד אישים או מגזרים שונים, מסכנת את הדמוקרטיה שאנו חיים בה, ומלבה ביתר שאת את השנאה בין חלקי העם.

   

  7. לא תשסע

  החברה הישראלית מגוונות ומורכבת. מדינת ישראל מתמודדת מיום הקמתה עם שסעים חברתיים רבים. הימנע מהרחבת שסעים אלו, על ידי מציאת המחבר והמאחד בין האוכלוסיות והמגזרים, ולא על ידי התעסקות במפריד והמסכסך.

   

  8. לא תחרים

  החרמה היא פסילה, כלומר אי קבלת כללי המשחק. החרמה של מגזרים, גופים או אישים, מונעת ניהול וויכוח על נושאים שבמחלוקת, וגורמת להרחבת הפערים הקיימים. פעל להידברות ולהיכרות. השאר פתח להישאר חברים, גם מבלי להסכים על כל עניין.

   

  9. נהג באמינות ובשקיפות

  בעידן של היום קשה להסתיר דברים. הכול מתועד, מוקלט ומצולם. דברים שאמרת או עשית בעבר, יוכלו לשמש נגדך בעתיד.

  לכן נהג ביושרה והיה נאמן לצדקת הדרך. גם אם מעדת או שטעית (כולנו טועים לפעמים) תביע חרטה, תתנצל, וקבל על עצמך לשנות זאת. חסרים נבחרי ציבור הנוהגים כך.

   

  10. נהל ויכוח ענייני ולא אישי

  צא מנקודת הנחה שלכולם יש "שלדים בארון". ראוי להתווכח בצורה שקולה, ויש להתמקד בנושאים אידאולוגיים, השקפות ותפיסות עולם, ולא בעניינים פרסונליים.

   

  • הכותב הוא מנכ"ל ארגון "גשר", הפועל למען קידום הערבות ההדדית וההבנה בין חלקי העם השונים. ארגון "גשר" מתכנן להפיץ את המסמך בין כלל המתמודדים לכנסת, וכן לערוך אירוע גדול שבו יחתמו ראשי המפלגות על "עשרת הדברות". המסמך מיועד לנשים וגברים כאחד.

 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  היה חותם על זה
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  אילן גאל-דור
  מומלצים