שתף קטע נבחר

ר"מ יוון מציג: חשמל ומזון חינם לעניים

אלכסיס ציפרס שכבש בסערה את יוון הציג בנאום ראשון בפרלמנט את עיקרי תוכניתו לטיפול במשבר הכלכלי. בתוכנית: ביטול מכוניות שרד לשרים

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס חשף היום (יום א') את הרפורמה שלה חיכו כולם הכוללת: מזון וחשמל חינם למי שנפגע ממדיניות הצנע. ציפרס גם הכריז על שורת קיצוצים להטבות שמהן נהנים פוליטיקאים, כמו ביטול מכוניות שרד ומכירת אחד ממטוסיו של ראש הממשלה.

 

עוד חדשות בעולם :

במעבר החצייה: האם זה הנהג הגרוע בעולם?

'שמיכות נגד טנקים': הסכסוך האוקראיני לאן?

  

"העדיפות הראשונה של הממשלה היא טיפול בפצעים הגדולים של תוכנית החילוץ וטיפול במשבר ההומניטרי - כפי שהבטחנו לפני הבחירות", אמר בנאומו הראשון בפני הפרלמנט כראש ממשלה. הוא הוסיף כי הקרב המרכזי יהיה במלחמה נגד השחיתות והבטיח לטפל במאבק הממושך של יוון בהעלמות מסים.

ביטול מכוניות שרד לשרים. ציפרס בפרלמנט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ביטול מכוניות שרד לשרים. ציפרס בפרלמנט(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ציפרס הדגיש כי הוא עדיין אופטימי לגבי השגת הסכם חדש על החזרי החוב עם שותפי יוון באיחוד האירופי. "תוכנית החילוץ כשלה", הכריז. "הממשלה החדשה לא תבקש הארכה משום שהיא אינה מעוניינת בהארכה של הסכם מלא בטעויות".

 

אחר נאומו של ציפרס עוקבים מקרוב מנהיגי האיחוד האירופי שעד כה לא הראו נכונות לקבל את דרישותיו. האיחוד חושש מנסיגה מהרפורמות הכלכליות והפיסקליות שדרשו הנושים הבינלאומיים בתמורה ל-240 מיליארד האירו שהוענקו ליוון.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

ציפרס הבטיח לפני הבחירות להחזיר את "הכבוד" ליוון ולהתעמת עם "הטרויקה" - האיחוד האירופי, קרן המטבע והבנק האירופי המרכזי - שלושת הגופים שהציבו בפני אתונה תנאים קשים בתמורה לתוכנית החילוץ שנתנו לכלכלתה, תוכנית שהחלה ב-2010. מנהיג סיריזה טוען כי יוון נמצאת בעמדה שאינה "בת קיימא" ואולצה להתחייב בהתפתלות להחזרי חוב בזמן שהמשק התכווץ. יוון נכנסה למיתון מואץ עם תחילת המשבר הכלכלי בגוש האירו, וכתוצאה מכך עלה שיעור האבטלה בה ליותר מ-25 אחוזים.

 

ציפרס ומפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" שלו ניצחו בבחירות בסוף החודש שעבר והקימו ממשלה

שמתנגדת לצעדי הצנע שכפה האיחוד האירופי על המדינה. הקואליציה שהקימה "סיריזה" (149 מושבים בפרלמנט) עם מפלגת "היוונים העצמאים" מהימין (13 מושבים) תהנה מרוב בבית הנבחרים באתונה של 162 מושבים מתוך 300.

 

עם השבעתו לתפקיד הפך השבוע אלכסיס ציפרס, מנהיג "סיריזה" בן ה-40, לראש הממשלה הצעיר ביותר ביוון מאז 1865. ציפרס הבטיח לדון מחדש בתוכנית החילוץ של יוון בשווי 240 מיליארד אירו ולשים סוף ל"השפלה וכאב" שחשים בני עמו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנהיגי האיחוד האירופי צופים בדאגה. ציפרס
צילום: רויטרס
מומלצים