שתף קטע נבחר

ברוב גדול: נפסלה התמודדות ח"כ זועבי בוועדת הבחירות; בג"ץ עשוי להפוך ההחלטה

אחרי הטחות בלתי-פוסקות מצד חברי כנסת מהימין, קבעה ועדת הבחירות המרכזית ברוב של 27 תומכים מול שישה מתנגדים כי חברת הכנסת זועבי לא תוכל להתמודד לכנסת הבאה. בג"ץ ידון בערעור על ההחלטה. אביגדור ליברמן שהגיש את העתירה: "מקומה של זועבי בפלסטין"

כרטיס אדום מהכנסת בתום דיון סוער: ועדת הבחירות המרכזית החליטה היום (ה') לפסול את ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-20. 27 חברים בוועדה תמכו בבקשה ושישה התנגדו. מכיוון שמדובר בפסילה אישית יעלה הנושא באופן אוטומטי להכרעת בג"ץ במסגרת הליך "אישור בחירות". גם לפני בחירות 2013 פסלה ועדת הבחירות המרכזית את מועמדותה של זועבי לכנסת, אולם בית המשפט העליון הפך אז את ההחלטה. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהגיש את העתירה: "מקומה של זועבי הוא יחד עם הטרוריסטים מהחמאס".

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

דבריה של זועבי הופסקו במהלך הדיון כמה פעמים. בין היתר צעקו לעברה: "דם של חיילינו על הידיים שלך ואת צוחקת". המחנה הציוני, שזגזג בכל הנוגע לפסילת זועבי, הודיע כי יתמוך בפסילתה ובפסילת מועמד "יחד –העם איתנו" ברוך מרזל משום שהשניים "מתחו את גבולות הדמוקרטיה וחופש הביטוי עד תום".

 

ח"כ זועבי אמרה בוועדה: "אני לא מבינה מדוע אני פה. יצאתי בתוקף בנחישות נגד הרג אזרחים באשר הם, נגד חוקים גזעניים. מדוע לא אלה שעודדו להרג, להרס, שעשו גזילה של אדמות, שביקשו להצית אזרחים בעזה, מדוע הם לא עומדים שם? מי שמבקשים לפסול אותי, הם צריכים לעמוד בפנינו ולתת את כל מה שנעשה בפני עמי. צריך לעצור את הגזענים האלה, אנחנו לא עורכים טקסי הסתה ונקמנות כמו שאתם עושים יום יום לחברי הכנסת הערבים".

דיון סוער בוועדת הבחירות. זועבי (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
דיון סוער בוועדת הבחירות. זועבי(צילום: עפר מאיר)

מגיש העתירה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מגיש העתירה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן(צילום: מוטי קמחי)
 

זועבי אמרה עוד כי "בחרתי במאבק פוליטי נחוש, לא בהתרפסות מול הכוחנות המכוערת. לא אחזור מהעמדות שהבעתי נגד המצור והכיבוש, אני גאה בפעולתי הפרלמנטרית שאתם לא מעוניינים לדעת עליה, אני גאה בצעירים שיוצאים להפגין למען חיים בכבוד, אני גאה בחברי הרשימה המשותפת שעומדים בנחישות לא רק מול הגזענות אלא גם מול השטחיות הפופוליסטית הזולה והרדודה שרואים פה. אינכם שופטים רק אותי אלא את ייצוג הערבים, אתם שופטים מאבק. בחרתי במאבק ברור נגד המצור".

 

יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן, התייחס בתחילת דבריו לפסילות הרבות בוועדה. לדבריו, "נראה שמתפתחת מסורת שוועדת הבחירות מונעת השתתפות רשימות תוך הבנה שבג"ץ לא יאשר את ההחלטה. דבר זה לא מכבד לא את הוועדה ולא את בג"ץ. הוא גורר את בג"ץ לקלחת הפוליטית, והופך את בית המשפט העליון לזירה להתגוששות פוליטית. מצב זה לא מוכבד".

 

ג'ובראן אמר עוד כי "פסיקת בג"ץ ברורה, גם אם עמדתו של מועמד אינה מקובלת עליכם, אסור למנוע את השתתפותו מהתמודדות לכנסת ה-20. אני מקווה שהוועדה שלנו תצליח להפריד בין משפט לפוליטיקה ונצביע על פי אמות המידה שהתווה בג"ץ פעם אחר פעם. על הוועדה לפסול מועמד או רשימה רק במקרה קיצוני ביותר. בג"ץ קבע כי על הוועדה למנוע השתתפות של מועמד רק כמוצא אחרון, למי שחרג באופן קיצוני מחוקי המשחק, וקורא להשמדת מדינת ישראל".

 

גם במסדרון התפתחה מהומה כשפעיל הימין איתמר בן גביר צעק לעבר זועבי: "את מחבלת, אין לך מקום פה". חברי כנסת ערבים התעמתו עם בן גביר, שבמהלך הדיון אמר לשופט ג'ובראן: "אתה שופט, תביא שוטרים שיעצרו אותה".

 

רגב: "רוחי לראזה, יא חאינה"

העיתונאי שרון גל, שמתמודד לכנסת ברשימת ישראל ביתנו, אמר בדיון בנוגע לח"כ זועבי כי "ברור לכולם שחנין זועבי עברה את הקו האדום. מסה קריטית מצטברת של אמירות ומעשה, בניגוד לאחרים שאמרו דברים קשים והסיתו, חנין זועבי עשתה מעשה. היא עלתה על משט טרור. היא הייתה חלק ממשט טרור שבו היו נשק וסכינים, כל מה שמשט טרור יוצא איתו לדרך. היא הייתה חלק ממנו. אנחנו חייבים לשים קו אדום. חנין זועבי לא משרתת את הציבור ששלח אותה. היא מרחיקה, היא מסיתה".  

 

ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, שנמנה עם מגישי העתירה נגד התמודדות זועבי, אמר: "זועבי מגלמת דפוס חתרני ומסוכן במאבק נגד מדינת ישראל. דבריה עברו מזמן את הרף הנדרש לפסילתה לפי החוק. בג"ץ קבע לאחרונה כי אין מקום להתערב בהחלטת ועדת האתיקה להשעות את זועבי מהכנסת".

 

ח״כ יריב לוין, שהגיש את העתירה לפסילת זועבי מטעם הליכוד, אמר כי ההחלטה לפסול אותה הגיונית, וכי הוא מצפה מבג"ץ לכבד אותה. "הכדור עובר עכשיו לידיים של בג״ץ, אשר הגיע הזמן שיחדל מהגישה המתחסדת לפיה פסילת זועבי

היא פגיעה בדמוקרטיה, יאשר את החלטת הוועדה ולא ישתף פעולה עם ניצולה לרעה של הדמוקרטיה לשם בגידה במדינה וסיוע לטרור", אמר לוין.

 

יו"ר "ישראל ביתנו" ליברמן אמר כי מקומה של זועבי אינו בכנסת ישראל ואף לא ברשות הפלסטינית. גם הוא התייחס לצעד הבא – הדיון בבג"ץ: "אני מקווה שהפעם בית המשפט העליון לא יחזור על הטעות שנעשתה עם עזמי בשארה, ולא יאפשר לתומכת המחבלים וסייענית הטרוריסטים מהמרמרה להתמודד בבחירות לכנסת של המדינה היהודית".

 

"רוחי לראזה יא חאינה", אמרה ח"כ מירי רגב מהליכוד בתגובתה, כשהיא חוזרת על דבריה אחרי המשט - "לכי לעזה, יא בוגדת". לדברי ח"כ רגב, "אין מקום לבוגדים בכנסת ישראל ואני שמחה שוועדת הבחירות קיבלה החלטה אמיצה ונכונה לפסול את זועבי".

  

לגבי מרזל נטען כי יש לפסול אותו משום שפעל לאורך השנים כפעיל מרכזי בתנועת כ"ך, והוא מעולם לא נקט כל צעד פומבי שיש בו כדי להתנער מדרכה של התנועה וכי הוא מסית לגזענות. אתמול התייחס לכך היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, וגרס כי אין לפסול את מועמדותו של מרזל. לדבריו, הוא לא מצא במסגרת הבקשה שהוגשה תשתית ראייתית מספקת לכך שבהתבטאויותיו של מרזל יש כדי לשלול את מרכיביה הגרעיניים של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית או בכדי לעלות כדי הסתה לגזענות, באופן שיצדיק את מניעת התמודדותו בבחירות לכנסת.


פורסם לראשונה 12/02/2015 09:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים