שתף קטע נבחר

"לנשים שנוהגות לא אכפת שיאנסו אותן"

היסטוריון סעודי עורר סערה ציבורית כשהצדיק את האיסור על נהיגת נשים. "נשים שנוהגות עלולות להפוך לקורבן לאונס ולתקיפה מינית אם האוטו יתקלקל להן בשולי הדרך. לנשים במערב לא אכפת להיאנס. לסעודים כן", הוא אמר והוסיף: "הסעודיות הן כמו מלכות - הגברים מסיעים אותן לאן שירצו"

קשה להאמין שדברים כאלה יוצאים מפה של היסטוריון, אבל הם באמת יצאו מפיו: זה שנים רבות שנשים בסעודיה מנסות להשוות את מעמדן לזה של הגברים, ודורשות בין היתר לאפשר להן לנהוג בעצמן בכלי רכב - אך נענות בשלילה ונאלצות להמשיך לשבת במושב האחורי. היסטוריון מקומי, שהעלה מחדש את הסוגיה של נהיגת נשים, עורר סערה ציבורית גדולה בממלכה אחרי שטען בשידור בטלוויזיה ש"נשים מערביות נוהגות במכוניות משום שלא אכפת להן להיאנס בצד הדרך".

 

עוד חדשות בעולם :

חראם עליהם. ארגון טרור שמחזיק מדינה בשבי

תמונת השנה בעולם לשנת 2014 היא...

 

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח היום (יום ה') שד"ר סאלח א-סעדון הצדיק בשידור הטלוויזיוני את האיסור על נהיגת נשים בסעודיה ואמר למראיינת נאדיר בדייר שנשים עשויות להיות קורבן לאונס ולתקיפה מינית אם המכונית שלהן תתקלקל בצד הדרך. לדבריו, "לנשים במערב לא אכפת שאונסים אותן" ואילו לאנשים בסעודיה כן אכפת שאונסים נשים שנוהגות ברכב.

 

"יש מספיק גברים במשפחה שיסיעו את האישה". א-סעדון והמגישה בדייר ()
"יש מספיק גברים במשפחה שיסיעו את האישה". א-סעדון והמגישה בדייר

ההיסטוריון הסעודי הצליח להביך את המראיינת שלו כמה פעמים ()
ההיסטוריון הסעודי הצליח להביך את המראיינת שלו כמה פעמים

בדייר נדהמה מדבריו של ההיסטוריון, קטעה את דבריו ושאלה אותו בספקנות: "חכה רגע, מי אמר לך שלנשים מערביות לא אכפת אם יאנסו אותן בשולי הדרך?". הוא השיב לה: "זה לא סיפור גדול בשבילן מעבר לנזק למוסר שלהן. במקרה שלנו, הבעיה שלנו היא חברתית ודתית".

 

סעודיה היא המדינה היחידה בעולם שאוסרת על נשים לנהוג, בטענה כי זה יעודד פריצות והפקרות בחברה. נשים שלא יכולות לעמוד בתעריף הגבוה של נהגים פרטיים נאלצות להסתמך על קרוב משפחה או בן הזוג שיסיע אותן לעבודה, ללימודים, לקניות או לסידורים אחרים.

 

ההיסטוריון הסעודי א-סעדון אמר כי הנשים הסעודיות צריכות להיות גאות שגברים בני המשפחה שלהן מסיעים אותן ממקום למקום. "כולם עומדים לשירותן. הן כמו מלכות", הוא אמר. "למלכה שאין לה נהג פרטי יש את הכבוד בכך שבעלה, אחיה, בנה או אחיינים שלה, מסיעים אותה. כולם נמצאים בכוננות לרגע שתסמן בידה".

 

אך כאשר ההיסטוריון הסעודי נתקל בתגובת נגד לטענתו לפיה היו לא פעם מקרים בסעודיה שבהם נשים נאנסו על ידי הנהגים שלהן, הוא השיב: "הפתרון הוא להביא נשים זרות שיסיעו את הנשים שלנו". תשובתו של א-סעדון גרמה למראיינת שלו לכסות את פיה בידיה מתדהמה, והיא שאלה אותו: "ברצינות?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המראיינת נאדיר בדייר נבוכה מדברי ההיסטוריון
מומלצים