שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוקי זכה בפרס שיר השנה של אקו"ם

  אקו"ם מפרסמת את רשימת הזוכים השנתית לקראת הטקס שתערוך במרס. השיר "ילד של אבא" של הזמר מוקי הוא הזוכה בפרס שיר השנה. אפי נצר וחנה גולדברג זכו בפרס על מפעל חיים. עמיר לב, שאנן סטריט, יוני רכטר ויהונתן גפן זכו בפרסים מיוחדים על הישגיהם במוזיקה הישראלית

  מוקי, דודו טסה, עמיר לב, שאנן סטריט, יוני רכטר ויהונתן גפן הם בין הזוכים בפרס אקו"ם לשנת 2015. הארגון, לשמירה על זכויות היוצרים בישראל, מפרסם היום (ב') את רשימת הזוכים השנתית, לקראת הטקס שייערך ב-10 במרס בבית החייל בתל אביב. את הערב ינחה גם השנה אורי גוטליב ויביים דורון מדלי, כשעל הניהול המוזיקלי אמון אייל מזיג. תהיה זו מהדורתו ה-57 של הטקס.

   

  פרס הישג השנה על שם סשה ארגוב יוענק למלחין דודו טסה, על אלבומו "עיר ובהלות", בעוד פרס הישג השנה לאלבום על שם עוזי חיטמן יוענק ל"הכל לטובה", אלבום הסולו של איש "הדג נחש" שאנן סטריט, "'הכל לטובה' הוא אלבום שמזכיר מדוע אלבומים בכלל קיימים עדיין. בעידן שכולו כמעט שירים, יש בו את כל מה שאלבום צריך ויותר", ציינה ועדת הפרס בטיעוניה.

   

  דודו טסה. פרס המלחין (צילום: אורית מילר) (צילום: אורית מילר)
  דודו טסה. פרס המלחין(צילום: אורית מילר)

   

  הפרס על שם משה ולינסקי לשיר השנה יוענק ל"ילד של אבא" אותו כתב מוקי ללחן של יאיא כהן אהרונוב. "ילד של אבא" נבחר לשיר השנה במצעדי סיכום שנת 2014, ונראה שנתון זה היה חיוני לבחירה בו על ידי ועדת הפרס, שכתבה בנימוקיה: "מוקי, שהיה פעם 'הילד הרע' של תעשיית המוזיקה והיום הפך להיות הילד שאוהבים בכל בית. אין בית בישראל שלא מכיר אותו, שר את מילותיו ומצליח לרגש אותנו בכל פעם מחדש. אין אבא שלא הפך את השיר לרינגטון".

   

  פרס אקו"ם להישג השנה למחבר יוענק לזמר וליוצר עמיר לב על אלבומו "נוגע בדרכון", בעוד פרס ע"ש לוין קיפניס לתרומה מיוחדת בתחום היצירה לילדים יוענק ליהונתן גפן ויוני רכטר על יצירתם "הכבש השישה עשר". "מעטות הן היצירות שבכל גלגול שומרות על איכותן ומצליחות להגיע לקהל רחב ילדים ומבוגרים כאחד. במקרה של 'הכבש השישה עשר' זה קרה", נימקה ועדת הפרס. פרס ע"ש יאיר רוזנבלום להישג השנה יוענק למעבד יעקב למאי, פרס ע"ש ענבל פרלמוטר לתגלית השנה יוענק לרותם כהן, מי שכתב בתחילה לאמנים רבים - ביניהם שלומי שבת, דנה ברגר ואייל גולן, והשנה עבר לקדמת הבמה וזכה להשמעות רבות ברדיו. פרס ע"ש עלי מוהר לעידוד פרסום היצירה יוענק למחברת רחלי שביט.  

   

  יהונתן גפן. פרס תרומה מיוחדת על "הכבש השישה עשר" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  יהונתן גפן. פרס תרומה מיוחדת על "הכבש השישה עשר"(צילום: ירון ברנר)

   

  בנוסף, מדי שנה מעניק הדירקטוריון פרסים מיוחדים מטעמו על תרומה מיוחדת ליצירה הישראלית וקידומה. פרס אחד יוענק השנה ליוצר, המלחין, המעבד והמנהל המוזיקלי - אריה לבנון - על תרומתו הרבה ליצירה הישראלית, כשהפרס השני יוענק ליואב קוטנר - על תרומתו הרבה לקידום ועידוד היוצר והיצירה הישראלית. את הפרס על שם נעמי שמר למפעל חיים השנה יקבל המלחין אפי נצר. "אפי נצר, יוצר-מלחין, יליד הארץ, גדל והקים את ביתו בחיפה. קשה לחשוב על המוזיקה הישראלית ללא אפי נצר האיש והאקורדיון", כתבו עליו שופטי ועדת הגמר.

   

  פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים למחברת יוענק לחנה גולדברג. "חנה מייצגת את האישה העצמאית, הכותבת, היוצרת חסרת הפשרות שלא חוששת מלחשוף בפנינו את כישרונה, כתיבתה החושנית, הנשית והייחודית", כתבו השופטים בנימוקיהם. "שיריה של חנה כאילו מספרים סיפור עלילתי מתוחכם שהמאזין לא רוצה שיסתיים. שואלת שאלות קיומיות, על החיים על החיפוש אחר האהבה הגדולה ושינוי אמיתי". גולדברג חתומה על שירים קאנוניים דוגמת "נאחז באוויר" של גידי גוב, "אנטרקטיקה" של קורין אלאל, "אמסטרדם" ו"ענוג" של נוער שוליים ורבים נוספים.  

   

  פרסי אקו"ם ניתנים ליוצרים מכל התחומים - משוררים, פזמונאים, מלחינים, מעבדים וסופרים. במעמד הטקס יוענקו פרסים על מפעלי חיים, הישגי שנה, פרסים לעידוד פרסום היצירה ופרסים מיוחדים נוספים. בכל שנה, אקו"ם מאפשרת ליוצרים החברים בארגון להגיש את יצירותיהם למועמדות לקטגוריות השונות.

   

  שאנן סטריט. אלבום השנה (צילום: laurent briet) (צילום: laurent briet)
  שאנן סטריט. אלבום השנה(צילום: laurent briet)

   

  ועדת השופטים מורכבת ממוזיקאים ואנשי תעשיית המוזיקה בישראל, והיא זו שבוחרת את האמנים שהגיעו להישגים האמנותיים המרשימים ביותר לדעתה. ועדת השיפוט השנה כללה את שירי מימון, משה פרץ, שחר אבן צור, תמיר קליסקי ובועז כהן.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  מוקי. פרס אקו"ם לשיר השנה
  צילום: עידו ארז
  לאתר ההטבות
  מומלצים