שתף קטע נבחר

התאוששות: צמיחה של 7.2% ברבעון הרביעי

הכלכלה הישראלית חוזרת לרמות תפקוד סבירות, לאחר צמיחה של 0.6% בלבד ברבעון השלישי של 2014, בעקבות ההאטה הקשה שלאחר מבצע "צוק איתן". בסיכום המחצית השנייה כולה, צמח המשק ב-2.6%, לעומת צמיחה של 3.4% במחצית השנייה של 2013

התאוששות כלכלית אחרי מבצע "צוק איתן": הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) פרסמה היום (ב') אומדן ראשון לפיו המשק צמח ברבעון הרביעי של השנה שעברה (אוקטובר-דצמבר 2014) ב-7.2%, לאחר צמיחה של 0.6% בלבד במהלך הרבעון השלישי ו-2% ברבעון השני.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

האוצר: ירידות המחירים - בשל זעזועים חיצוניים

המשק גולש למיתון? המדד ירד ב-0.9%

>>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

 

בסיכום של המחצית השנייה של 2014, צמח המשק הישראלי בשיעור של 2.6%, לעומת צמיחה של 3.4% במחצית השנייה של 2013 ולאחר צמיחה של 2.7% במחצית הראשונה של 2014. מנתונים אלה עולה כי בשלושת החודשים האחרונים של השנה שעברה, חזרה הכלכלה הישראלית לרמות תפקוד סבירות, לאחר ההאטה הקשה שנגרמה בעקבות מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. נתוני הצמיחה של המשק אינם טובים כשהיו בשנים 2010-2013, אך קצב הצמיחה קרוב לממוצע הרב-שנתי של המשק הישראלי.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מדובר באומדן ראשון לרבעון הרביעי של השנה שעברה, שבא לאחר שבחודש שעבר עדכנה הלמ"ס את נתוני הצמיחה לשלושת הרבעונים הראשונים של 2014. בעדכון זה העלתה הלמ"ס את שיעור הצמיחה המחושב לרבעון השלישי ממינוס 0.4% לצמיחה חיובית של 0.2%, הורידה את שיעור הצמיחה המחושב לרבעון השני מ-2.2% ל-1.9% ועדכנה כלפי מטה גם את שיעור הצמיחה המחושב לרבעון הראשון, מ-3.2% ל-2.8%.

 

עלייה של 5.4% בהוצאות הפרטיות

הצמיחה במשק במחצית השנייה של 2014 נשענה בעיקר על גידול של 7.9% בהוצאה לצריכה ציבורית, הנובע בעיקר מהגידול השנתי בתקציב המדינה. כמו כן, נרשם גידול של 5.4% בהוצאה לצריכה פרטית. בתחום הצריכה הפרטית ניכרת מגמה ברורה של גידול חד בהיקף הצריכה של מוצרים בני קיימא (ריהוט, כלי רכב, מכשירי חשמל) לעומת עלייה מתונה מאוד בצריכת מזון ואנרגיה וירידה בהיקף הצריכה של שירותי תחבורה ותקשורת, חינוך ובריאות.

 

נקודות החולשה של המשק בתקופה זו היו ביצוא ובהשקעה בנכסים קבועים, נתון המשקף את היקף ההשקעה בבנייה ובהקמה והרחבה של עסקים. היצוא גדל במחצית השנייה של השנה שעברה בהיקף של 0.6% בלבד, בעיקר בשל ירידה של 18.1% ביצוא יהלומים וצניחה של 47.6% בתיירות. היצוא החקלאי נפגע גם כן ורשם ירידה של 4.1%.

 

ההשקעה בבנייה למגורים ירדה ב-1.4%, בהמשך לירידה של 2% במחצית הראשונה של השנה. בבנייה שאינה לצורכי מגורים נרשמה צניחה של 14.8% בהיקף הפעילות, בהמשך לירידה של 12.2% במחצית הראשונה של השנה. ברכישת מכונות וציוד לעסקים חלה ירידה של 9% במחצית השנייה לעומת עלייה של 8.4% במחצית הראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים