שתף קטע נבחר

סוחרים ברשת? בדקו אם אתם אמורים לפתוח עסק במס הכנסה

בשנים האחרונות ניתן לראות לא מעט עוסקים המתפרנסים ממסחר אלקטרוני. האם מדובר בהכנסה מעסק, שיש לדווח עליה לרשויות המס?

לאחרונה פורסם, כי פייפאל העבירה לרשות המסים בישראל מידע פיננסי מלא אודות אלה המשתמשים בשירותיה.

 

בשנים האחרונות ניתן לראות שלא מעט אנשים עוסקים במסחר אלקטרוני - קנייה ומכירה באינטרנט. קהילת המסחר המקוון בישראל כוללת סוחרי אינטרנט שאין להם הכנסה נוספת וזוהי פרנסתם העיקרית. לעומת זאת, יש כאלה שקונים ומוכרים באי-ביי, אמזון ואתרים אחרים בשעות הפנאי, ויש להם הכנסה אחרת כשכירים או כעצמאים.

 

עסקים דיגיטליים מבצעים קנייה ומכירה באינטרנט, בעיקר של מוצרים, על ידי העברת כספים וביצוע תשלומים באמצעות אתרי אינטרנט שונים: אי-ביי, אמזון וכו', או באתרים פרטיים המיועדים למסחר אלקטרוני בתחום מסוים.

 

השאלה הנשאלת היא האם ההכנסה היא מעסק (מבחינת רשויות המס)? מרבית העוסקים במסחר באינטרנט לא יודעים באיזו נקודה אם בכלל, הם צריכים לפתוח תיק במס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.

 

הכנסה מעסק כפי שהוגדרה על ידי מס הכנסה היא בין היתר מסחר, פעולות קניה ומכירה, לרבות מסחר בחומרי גלם.

 

מעיון בפסיקה לגבי פעילות המגיעה לכדי עסק ניתן לומר כי הכנסה נושאת אופי עסקי כאשר היא עוברת בהצלחה מספר רב של מבחנים המוצגים להלן:

 

מבחן התדירות

ככל שתדירות הפעולות שעושה "בעל העסק" גדל, הרי שאופי הפעילות נוטה לאופי עסקי. ראוי לבחון את מבחן התדירות גם בהתאם לאופי העיסוק. לדוגמא, קשה יותר לטעון כי מסחר באינטרנט של מוצר מסוים פעם בחודשיים הינה פעילות עסקית.

 

מבחן הבקיאות

ככל שבקיאות "בעל העסק" רחבה יותר, הרי שאופי הפעילות נראית יותר בעלת לאופי עסקי. לדוגמא מנהל שכיר בחנות נעליים שקונה ומכר בגדים באמזון הוא בעל בקיאות בתחום הביגוד כך שסביר יותר שהוא מנהל עסק של קניה ומכירה של נעלים באינטרנט.

 

מבחן היזמות

הכוונה לפעולות אשר נעשו בטרם הוקמה הפעילות. במסגרת מבחן זה נבדוק את טיבן של הפעולות ונשאל אם הן נושאות אופי של יזמות. הפעולות האמורות תיחשבנה כפעולות יזמות אם הן מביאות להקמת עסק, בין במישרין ובין בעקיפין. שאלת כוונתו של מבצע הפעולות היא סובייקטיבית. רק אדם המבצע פעולות מתוך כוונה לסייע במישרין או בעקיפין להקמת החברה, ייחשב כיזם. בעסק אשר עיסוקו במכירת פריטים מסוימים, ככל שייעוד אחזקת הפריטים הינו לצרכי מימוש ולא לצרכי אחזקה, הרי שאופי הפעילות נוטה לאופי עסקי.

 

מבחן ההתארגנות

ככל שמנגנון ההתארגנות העסקית רחב ומשמעותי יותר, הרי שאופי הפעילות נוטה לאופי עסקי.

 

מבחן הסיכון הכלכלי

פעילות המגיעה להגדרת "עסק" מאופיינת במהותה בקיומו של סיכון כלכלי המובנה בהפקת ההכנסה.

 

מבחן המינוף

ככל שמבנה ההון של החברה נשען יותר על הון זר (בנקים, משקיעים , הלוואות חוץ בנקאיות וכו'), הרי שאופי הפעילות משקף אופי עסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים