שתף קטע נבחר

האם הציבור צריך לשאת במימון הוצאות יועצי נתניהו שנשכרו כדי להגן עליו מדו"ח המבקר?

יעקב בורובסקי, שפעם הציג עצמו כלוחם בשחיתות, נשכר כד להגן על נתניהו מול הדו"ח. אז איך נקבע כמה כסף הוא מקבל מהמשפחה וכמה מכספי הציבור של המפלגה? בליכוד מסרבים לפרט. מבקר המדינה: נבדוק אם התשלום תואם לכללים, וגם אם גורמים נוספים מעורבים במימון

הפרשיות האחרונות שבהן נקשר שמם של בני הזוג נתניהו, בעיקר סביב הוצאות מעונות ראש הממשלה ודו"ח המבקר, הובילו לכלי התקשורת שורת עורכי דין, יועצים ומקורבים מטעמם של בני הזוג, שנשלחו להדוף את הביקורת. מי משלם להם על שירותיהם? מתברר שגם אנחנו.

 

חלקם, חברי כנסת ושרים, שוגרו לאולפנים ולתדרוכי כתבים על ידי מטה הליכוד באופן מסודר. שם החליטו מי מחברי הכנסת יציג את עמדת נתניהו בכל אחת מהבמות התקשורתיות, וחידדו את המסרים שצריכים לצאת לציבור בכל פרשה ופרשה. אבל בחלק מהמקרים היו אלו גורמי מקצוע מתחום המשפט והתקשורת שהועסקו על מנת לתקוף את היריבים הפוליטיים, את התקשורת ואף את מבקר המדינה.

בורובסקי. בעבר הציג עצמו כלוחם שחיתות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בורובסקי. בעבר הציג עצמו כלוחם שחיתות(צילום: מוטי קמחי)
  

ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, למשל, שבעבר הציג עצמו כלוחם בשחיתות, הודף בימים האחרונים בכלי התקשורת את ממצאי דו"ח המבקר נגד נתניהו. מי משלם לבורובסקי על השירות עבור ראש הממשלה?

 

לליכוד הועברו שתי שאלות - מה תפקידו הרשמי ומי משלם את שכרו. מהמפלגה נמסר: "יעקב בורובסקי נשכר על מנת לתת ייעוץ מקצועי למטה ההסברה של הליכוד בנושאים הנוגעים לטיפול בנושא דו"ח מבקר המדינה. שכרו ממומן בחלקו על ידי הליכוד וחלקו באופן פרטי, על ידי משפחת נתניהו". מי מממן איזה חלק? מה הסכום? והאם הציבור צריך לשאת בעלויות אלה (כספי הליכוד ברובם הם כספי ציבור)? על השאלות האלה איש לא עונה בליכוד.

חגיגת הבזבוזים של בני הזוג נתניהו נחשפה בדו"ח המבקר (צילום: AP) (צילום: AP)
חגיגת הבזבוזים של בני הזוג נתניהו נחשפה בדו"ח המבקר(צילום: AP)
 

 

 

בורובסקי אינו היחיד. חלק מהיועצים המועסקים אינם שייכים לליכוד ולא ברור כיצד מתחלקת עבודתם. איפה עובר הקו בין ההגנה שהם מעניקים לבני הזוג נתניהו באופן פרטי - על פרשות שאינן קשורות לליכוד או למערכת הבחירות - ובין נושאים אחרים הקשורים במפלגה, שעבורם הליכוד משלם? 

 

עורך הדין דוד שמרון מייצג אף הוא את בני הזוג נתניהו גם בנושאים פרטיים.

 שמרון הופיע באולפני הטלוויזיה ותדרך באופן רצוף את הכתבים על אודות פרשת הבקבוקים ששרה נתניהו שלחה למיחזור והחזירה עבורם צ'ק למדינה. הוא הוביל את מסיבת העיתונאים שעסקה שלשום בדו"ח המבקר שמתח ביקורת קשה על התנהלותם של בני הזוג, אבל לצד זה עסק גם בעניינים המפלגתיים - כמו העתירה שהגיש הליכוד נגד ארגון V15 והפעילות התקשורתית סביבה.

 

בראיונות שנתן בעבר הבהיר עו"ד שמרון כי חלק מפעילותו ממומן על-ידי מפלגת הליכוד, בעוד פעילותו עבור בני הזוג משולמת על ידם באופן פרטי.

 

במשרד היועץ המשפטי לממשלה הפנו שאלות בעניין למשרד מבקר המדינה, ומשם נמסר כי  "ככל ששכרו של מר בורובסקי, או כל יועץ אחר, משולם מכספי מימון המפלגות תיבחן שאלת ההעסקה בהתאם לכללים החלים על כל הוצאות המפלגה, ובין היתר ייבדק אם השירות שניתן הוא במסגרת הגדרת הוצאות בחוק, לרבות מעורבותם של גורמים נוספים במימון הוצאות אלו".

 

עוד לפי המבקר, "כל ההוצאות נבדקות בביקורת על הדו"חות הכספיים שמגישות המפלגות למשרד מבקר המדינה ולאחר בחינה מעמיקה של הסכמי ההתקשרות עם נותני שירות, כולל בדיקת הרלוונטיות של השירות שניתן. על-פי החוק, הביקורת מתבצעת אחרי הבחירות והיא מתפרסמת לציבור".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יעקב בורובסקי. רגל פה רגל שם
צילום: מוטי קמחי
מומלצים