שתף קטע נבחר

כשטילים יעופו לסיציליה

דאעש הפך את לוב לבסיס קדמי וכעת הוא רחוק רק 300 ק"מ מאירופה. עם טילים מהמאגר של קדאפי וחלום לנקום על מסעות הצלב, כבר לא מופרך מצדו להכריז שרומא היא היעד הבא. התוכנית: הטבעת אוניות, התחזות לפליטים ופיגועי תופת בעומק היבשת

במרס 2011 עוד ישב מועמר קדאפי בארמון הנשיאות בטריפולי. מסירְת ועד מיסראתה כבר הגיעו דיווחים על צבאו המתפורר ופסליו המנופצים, אבל קדאפי נלחם על חייו כמו שרק רודן משוגע נלחם, ושחט אלפים - בלי רחמים ובלי עכבות. במסדרונות האו"ם תפרו מדינות המערב את טלאיה האחרונים של הקואליציה הבינלאומית שתביא להכנעתו הסופית. קדאפי יצא למסע שכנועים נואש, והזהיר את אירופה שלא לידי שוחרי דמוקרטיה עומדת ליפול מעצמת הנפט שלו, אלא לידי ג'יהאדיסטים צמאי דם: "אם אל-קאעידה יכבוש את לוב", אמר, "האזור כולו, עד ישראל, ייגרר לכאוס. הקהילה הבינלאומית חייבת להבין שעלינו למנוע מאוסמה בן-לאדן לכבוש את לוב ואת אפריקה". אבל אירופה לא מצמצה - והפציצה.

 

אין הרבה סיבות לרחם על קדאפי - הוא היה רוצח המונים מטורף שעינה נערים בשלשלאות וחטף ילדות בית ספר לחדרי מין אפלים. אבל בעין אירופית אסור לשכוח כי יחד עם מובארק ובן עלי הוא גם שימש רצועת ביטחון שסיפקה שקט לאיטליה, מלטה וספרד, וכי בסופו של דבר - התחזית שלו התגשמה. בארבע השנים שעברו מאז קריסת משטרי הרודנים כבש הג'יהאד העולמי שטחים בסיני ובתוניסיה, ובחודשים האחרונים מדווחים תושבי טריפולי והערים הגדולות במזרח לוב שדגלי דאעש צצים גם אצלם. השבוע נגלו שם לראשונה מנסרי הראשים בשחור, שערפו מול המצלמות את ראשיהם של 21 נוצרים קופטים, פועלים קשי יום ממצרים שבאו לקושש לחם בלוב. "אתם הצלבנים זרקתם את בן לאדן לים, ואנחנו נמלא אותו בדם שלכם", הודיעו, בדיוק כפי שהזהיר קדאפי, "עד עכשיו ראיתם אותנו על גבעה בסוריה, והנה כעת - אנחנו מדרום לרומא".

 

האיום של דאעש הוא כן ואמיתי. לוחמיו הפסיכופתים בלוב רחוקים כעת כ-300 קילומטר בלבד מהאי האיטלקי למפדוזה, שער הכניסה לאיחוד האירופי, ופחות מ-470 קילומטרים מהאי סיציליה. ככל שדאעש נועץ את עקביו קרוב יותר לערש הצלב, כך הוא מרגיש בטוח יותר לאיים ברברבנות על סמל הנצרות הגדול ביותר, מושבו של האפיפיור: "הצלבנים הם סוכנים של היהודים", אמר לא מזמן מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי, "וההסתערות של לוחמי הג'יהאד תימשך עד שהם יגיעו לרומא, בעזרת אללה". ביטאון דאעש "דאביק" פרסם תמונת שער של כיכר פטרוס הקדוש בוותיקן ועליה דגל הארגון, ובאיטליה דווח שדאעש איים לירות "גשם של טילים על סיציליה", ומשם להמשיך למלטה וספרד.


שער המגזין של דאעש: דגל הג'יהאד מתנוסס בוותיקן ()
שער המגזין של דאעש: דגל הג'יהאד מתנוסס בוותיקן

איומי דאעש-לוב, בצוותא עם שורת הפיגועים בצרפת, בבלגיה ובדנמרק, הכניסו השבוע את איטליה לכוננות אמתית. במבצע בזק לילי פינתה הממשלה 100 אזרחים איטלקים מטריפולי לסיציליה, ובאמצע השבוע היא פרסה 4,800 חיילים ברחובות, כשבמוקד אתרי תיירות מאוימים ומוסדות יהודיים. היא דרשה דיון חירום של מועצת הביטחון, ושר החוץ האיטלקי פאולו ג'נטילוני, שארצו בלשון המעטה אינה ששה בדרך כלל אלי קרב, שידר דחיפות מלחמתית כשהצהיר כי איטליה נכונה להוביל כוח בינלאומי נגד דאעש בלוב: "איננו יכולים להשלים עם הרעיון שכמה מאות קילומטרים מאתנו רובץ איום טרוריסטי", הצהיר ג'נטילוני, או "שר החוץ הצלבני" כפי שהוצג ברדיו של דאעש.

 

לפי תחקיר סוכנות הידיעות AP, דאעש-לוב שולט כיום בערים דרנה וסירת ונוכח בכמה שכונות בטריפולי ובנגזי, שתי הערים הגדולות במדינה. מאז הדחת קדאפי לוב היא מה שמוגדר Failed state, מדינה בלתי מתפקדת, ומאות מיליציות שקרעו אותה לגזרים מתחלקות בשליטה בה. הממשלה הנבחרת של לוב, זו שזוכה לגיבוי מהמערב, נדחקה לעיר טוברוק שבמזרח, ומשם היא מנסה להילחם באיסלאמיסטים, ללא הצלחה יתרה. דאעש מצדו ניצל את האנרכיה והאלימות כדי לפתות לשורותיו ג'יהאדיסטים מהקיצוניות שבמילציות, ואליהם הצטרפו לוחמים מתוניסיה, מצרים, תימן - וגם מהרשות הפלסטינית. כעת הם מחילים באזורי שליטתם את חוקי השריעה, על כל המשתמע מכך: דיכוי נשים, חינוך איסלאמיסטי קיצוני בבתי הספר ומשמרות צניעות ברחובות.

מפגן כוח של דאעש בלוב. טילי קדאפי בידיהם ()
מפגן כוח של דאעש בלוב. טילי קדאפי בידיהם

קלסתרוני חשודים איסלאמיסטים מלוב שאחריהם מתנהל מצוד ברומא, כפי שפורסמו במגזין l'Espresso ()
קלסתרוני חשודים איסלאמיסטים מלוב שאחריהם מתנהל מצוד ברומא, כפי שפורסמו במגזין l'Espresso

דאעש הוא לא רק ארגון ממוסד והיררכי אלא בראש ובראשונה רעיון, ולכן "זאבים בודדים" או קבוצות קטנות עשויים להתעטף באצטלתו גם אם לא אומנו על-ידיו מעולם. כך היה בפיגועים באוסטרליה ובדנמרק, אבל במקרה הלובי אין ספק שלא מדובר בהתארגנות אופורטוניסטית שמדברת גבוהה-גבוהה, אלא בסניף מוסמך ובעל יכולות של הארגון, שמקבל גיבוי והנחיות מרחוק: הוא מקיים קשר הדוק עם הנהגת דאעש בסוריה ועיראק, ומעביר לזרוע התעמולה של דאעש את התמונות והסרטונים מפיגועי השחיטה שלו, כדי שתפיץ אותם עם חותמותיה הרשמיות. לפי תחקיר AP, דאעש גם מינה שליטים מטעמו בלוב: "האמיר של טריפולי" אבו טלחה, האחראי על מערב לוב, ו"האמיר התימני" אבו אל-ברא אל-אזדי, האחראי על מזרחה. דאעש לא טורח להסתיר את החשיבות האסטרטגית המיוחדת שיש מבחינתו ללוב: כיבוש מאגרי הנפט הלוביים (כפי שקרה כבר בעיראק) יסייע לממן את פרויקט הג'יהאד השטני, הגבולות הארוכים והלא מבוצרים עם מצרים, תוניסיה ואלג'יריה מאפשרים זרימה משמעותית של לוחמים, וקיים כמובן גם העניין הפעוט ההוא של הקרבה ליבשת הישנה.

 

על סירות פליטים עם טילי כתף

מתקפה של דאעש על אירופה משטח לוב היא לא תרחיש דמיוני. כבר ב-1986 ירה קדאפי טילים על בסיס אמריקני בלמפדוזה כנקמה על תקיפה אמריקנית בארצו - כך שהאופציה מוחשית ובת-ביצוע. לכך יש לצרף את העובדה שלא האמריקנים ולא האירופים יודעים בוודאות להיכן התגלגל מאגר הנשק האדיר של קדאפי מאז קריסת משטרו. קדאפי היה רוכש אובססיבי של נשק מכל הסוגים - מטנקים, דרך סקאדים ועד לתוכנית גרעין שאפתנית (שאותה זנח בתחילת העשור הקודם כצעד של פיוס עם המערב). מתוך מאגר טילי הסקאד B (טווח של 300 ק"מ) שהיה בידיו לא ברור כמה נשארו בערוב ימיו, אבל לא מן הנמנע שנשארו כאלה. גם הדיווחים שלקדאפי היו טילי סקאד C (טווח של 550 ק"מ) לא הופרכו מעולם. אם טילים ארוכי טווח נפלו לידי הג'יהאדיסטים, הם יכולים תיאורטית להגיע איתם עד ללמפדוזה, אבל זה עוד רחוק מלהיות האיום הגדול ביותר על איטליה.

 

האיום האמיתי מגיע ישירות מהים. 170 אלף מהגרים בלתי חוקיים הגיעו לאיטליה דרך הים התיכון רק בשנה שעברה, נישאים על סירות מבריחים רעועות, וחלקם הגדול בא מלוב. השנה צפויים להצטרף אליהם עוד 200 אלף. אלה שאינם טובעים בדרך נאספים על ידי משמר החופים האיטלקי, ואיש לא יכול להיות בטוח כעת שאנשי דאעש לא ייטמעו ביניהם. למעשה, זו בדיוק התוכנית של הג'יהאדיסטים: רק לאחרונה חשף מכון Quilliam הבריטי התכתבויות של אבו אחרים אל-ליבים, מבכירי מערך גיוס הלוחמים המקוון של דאעש בלוב, ובהן הופיעו הצהרות מפורשות של הג'יהאדיסטים על כוונתם להסתנן לאירופה במסווה של פליטים.

תמונה מהקולוסיאום ברומא שהעלו תומכי דאעש לטוויטר: "המדינה האיסלאמית נשארת.... נשארת. רומא" ()
תמונה מהקולוסיאום ברומא שהעלו תומכי דאעש לטוויטר: "המדינה האיסלאמית נשארת.... נשארת. רומא"

דאעש הוציא להורג עיראקי עם חולצה של קבוצת הכדורגל נאפולי. באיטליה תוהים: גם זה מסר בשבילנו? ()
דאעש הוציא להורג עיראקי עם חולצה של קבוצת הכדורגל נאפולי. באיטליה תוהים: גם זה מסר בשבילנו?

קריקטורה מצרית: דאעש מפזר טרוריסטים ברחבי תבל ()
קריקטורה מצרית: דאעש מפזר טרוריסטים ברחבי תבל

מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו מלוב ממתינים להעברה מלמפדוזה למרכזי קליטה בסיציליה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו מלוב ממתינים להעברה מלמפדוזה למרכזי קליטה בסיציליה(צילום: AFP)

בתחילת השבוע כבר כמעט התלקח עימות מזוין בין מבריחים אפריקנים לאנשי משמר החופים האיטלקי, כשהמבריחים איימו להשתמש ברובי קלצ'ניקוב כדי לקבל בחזרה סירה שהוחרמה. כשאנשי דאעש יגיעו על הסירות האלה, האיטלקים עוד עלולים להתגעגע לקלצ'ניקובים: הדאעשיסטים יוכלו להשתמש במאות טילי כתף שכנראה נמצאים ברשותם. לפי CBS אלפי טילים כאלה נעלמו מהארסנל של קדאפי בלי שאיש יידע לאן, ובעתיד יוכלו פעילי ג'יהאד להפליג איתם לים ולירות על מטרות צבאיות, להטביע אוניות סוחר או לבצע פיגועים בעומק היבשה.

 

אם קריסתה של לוב תימשך ודאעש ינגוס בעוד ועוד חלקים בה, המסעות הימיים של פליטים לובים ללמפדוזה רק יהפכו תכופים יותר. באיטליה יש קהילה מוסלמית קטנה יחסית, 1,600,000 איש (מתוך כ-60 מיליון תושבים), אבל היא צומחת בקצב גדול עם 70 אלף מתאסלמים נכון לשנה שעברה, ולפי נתונים מאוקטובר האחרון, 33% מהתושבים הזרים באיטליה הם מוסלמים. רובם המוחץ, חשוב להדגיש, תושבים שומרי חוק ללא כוונות זדון, אבל ככל שמספרם גדל - כך קל יותר למחבלים להיטמע ביניהם מבלי לעורר חשד. רק ביום חמישי האחרון דיווח המגזין l'Espresso שברומא מנהלים מצוד אחרי שני חשודים איסלאמיסטים, ככל הנראה מלוב, שניסו לרכוש נשק בשוק השחור. החשש הוא שבכוונתם לבצע פיגוע.

 

"זרקתם את בן-לאדן בים, עכשיו הוא מלא בדם שלכם". דאעש בסרטון ההוצאה להורג של הקופטים ()
"זרקתם את בן-לאדן בים, עכשיו הוא מלא בדם שלכם". דאעש בסרטון ההוצאה להורג של הקופטים

המים האדומים מדם הנרצחים, בסרטון עריפת הראשים של דאעש ()
המים האדומים מדם הנרצחים, בסרטון עריפת הראשים של דאעש

איטליה מאוד לא רוצה מלחמה, ובאמצע השבוע הדגישו שר החוץ ושרת ההגנה שהם מעדיפים פתרון פוליטי, אבל בעידודו של סיסי הדרך להתערבות צבאית

בלוב עשויה להיות קצרה משנדמה. אל-קאעידה אולי טיפח במשך 20 שנה חלום אוטופי על שלטון איסלאמי, אבל דאעש בניגוד אליו לא חולם, דאעש עושה: יש לו כבר חליפוּת משלו, היא מתפשטת במהירות עצומה, ואין לו דקה לחכות. הוא דוהר לאירופה, תאב לתבוע את עלבונם של דורות של מוסלמים שהושפלו על חרב הנוצרים, מימי מסעות הצלב ועד ג'ורג' בוש, ואפשר רק להניח שלאיטליה - יותר מכל מדינה אחרת - הוא ישמח לשמור מנת נקם מיוחדת.

 

האפיפיור פרנסיסקוס הוזהר לאחרונה כי התבטאויותיו נגד הברבריות של דאעש הופכות אותו ליעד מרכזי של הג'יהאד. "אם אחשוב שיש עם מי לדבר כדי להביא שלום, אסכים להיפגש איתם", אמר מנהיג העולם הקתולי. דאעש עסוק כרגע, הוא בונה את התשתית שלו בשערי אירופה, אבל אם זה תלוי בו - ה"פגישה" הזו תיערך בקרוב.

 

בהכנת הידיעה סייעו רועי קייס ופרשננו רון בן ישי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נכבוש את רומא, אינשאללה". דאעש בסרטון מלוב
מומלצים