שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי הילה בצלאלי לנאשמים: "גועל נפש, אנשים רעים"
  דרמה התחוללה בפתח משפטם של ששת הנאשמים בגרימת מוות ברשלנות של קצינת צה"ל, שנהרגה בהר הרצל ב-2012 אחרי שעמוד נחת עליה. השופט להורים: "מבין את התחושות, תידרשו לאיפוק"

  פתיחה טעונה הבוקר (ה') במשפטם של ששת הנאשמים בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות בגלל מותה של קצינת צה"ל, סגן הילה בצלאלי, שנהרגה בהר הרצל בשנת 2012 אחרי התמוטטות עמודי התאורה במהלך ההכנסות לטקס יום העצמאות. הוריה, ירון וסיגלית, קראו לעברם: "אתם צריכים לשבת כמה שנים בכלא בלי משפט, תחזירו את התעודות שלכם". הדיונים במשפט יתנהלו בחודשים הקרובים.

   

  באפריל 2012 נערכו חזרות לטקס יום העצמאות בהר הרצל, ובמהלכן קרס עמוד תאורה כבר על הבמה והרג את בצלאלי ופצע חמישה נוספים. כתוצאה מכך הוגשו כתבי אישום נגד חברת "עיצוב במה" ושל מנהל התפעול דאז טאימורז לאונידזה, סמנכ"ל התפעול לשעבר אלעד לביא, המנכ"ל לשעבר דורון לביא, אורן ורשבסקי, מהנדס קונסטרוקציה, ויצחק צוקר ששימש יועץ בטיחות. הם הואשמו בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. כל אחד על חלקו ברשלנות שבמסגרתה נבנה המבנה באופן לקוי ורשלני שהביא להתמוטטות.

   

  אמה של בצלאלי, היום בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
  אמה של בצלאלי, היום בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

  סגן הילה בצלאלי ז"ל (צילום רפרודוקציה: בועז פיילר) (צילום רפרודוקציה: בועז פיילר)
  סגן הילה בצלאלי ז"ל(צילום רפרודוקציה: בועז פיילר)

  בפתח הדיון הטיחו הורי המנוחה דברים קשים בנאשמים. "היא הייתה צעד אחד מהאנשים הרעים האלה, הם אשמים. אני בטוחה שייעשה צדק. גועל נפש", אמרה האם. "איך המהנדס של המקום היה גם המפקח על עצמו. חצי שעה לפני האסון הילה התקשרה אליי ואמרה שזה מתנדנד לה מעל הראש, אבל אתם לא באתם לראות, אתם חושבים שהם באו לראות?".

   

  האב ירון הוסיף בציניות: "אתם לא אשמים, אנחנו אשמים ששלחנו את הילדה למען מדינת ישראל. אתם לבד צריכים לבקש לשבת כמה שנים טובות במאסר, לא לחכות לבית המשפט. תחזירו את התעודות שלכם. הצדק יצא לאור ותשבו שנים ארוכות ואז תחשבו מה עשיתם לילדה, למשפחה ולמדינה, מה הם איבדו. היו לה תכניות, היא חלמה ללמוד רפואה".

   

  שניים מהנאשמים: יצחק צוקר ואורן ורשבסקי (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
  שניים מהנאשמים: יצחק צוקר ואורן ורשבסקי(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

  במהלך הדיון פנה השופט אוהד גורדון להורים ואמר להם שהוא מבין את תחושותיהם הקשות ואת רצונם להיות חלק מההליך, אך יחד עם זאת הם יידרשו לשמור על איפוק במהלך הדיונים ולא יוכלו להתפרץ במהלכם. הוא הציע להם לשקול אם ברצונם להיות נוכחים בזמן שידברו על בתם באופן טכני. "זו מדינת ישראל, אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים, אנחנו מקבלים את דברי

  השופט אם אפשר נבקש מבית המשפט שייתן הוראה שהאנשים הללו לא יעבדו עד להכרעת בית המשפט", אמרה האם.

   

  עורכי הדין אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר ממשרד שוורץ נרקיס, מסרו כי הפרשה היא אסון, טרגדיה

   וכאב עצום. "אנו משתתפים בצערה העמוק של משפחת בצלאלי. ואולם עתה יש לברר את הפרטים ולהסיט את הרצון לערוף ראשים ללא אבחנה רק משום שהתרחש אסון", מסרו, "בבירור תעלה תמונה לפיה המהנדס וורשבסקי הוא דווקא האדם שהתריע כל העת בפני הגורמים הרלוונטיים כי המבנה מסוכן משום שמודר מן התכנון שלו. למרות זאת, אנשי לשכת הקשר למשרד ראש הממשלה, שמקבלים את ההתראה מידי המהנדס, לא פעלו ולא מנעו את האסון על אף שהם הגורם היחיד שהוסמך לעסוק בבטיחות האירוע".

   

  עורכי הדין יהושע רזניק וינון סרטל מסר בתגובה: "האשמה בפירוש אינה של חברת 'עיצוב במה' ומנהליה, שכן החברה הקימה את המתקן על פי מפרט מדויק שהוגש לה על ידי מזמין העבודה – מרכז ההסברה, ולאחר מסירת המתקן הוא נבדק ואושר על יד מהנדס מוסמך ואף הועבר לפיקוח של מהנדסי הלקוח. מעבר לכך, אנחנו כמובן מביעים צער רב על מותה של החיילת הילה בצלאלי ז"ל, אך החברה אינה אשמה בתוצאה הטראגית ואנו מאמינים שכך גם יקבע על ידי בית המשפט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים