שתף קטע נבחר

כך נראה הבניין הירוק הראשון בצה"ל

בבסיס חיל האוויר נבטים יוקם בניין ירוק, שייצר לפחות את כמות האנרגיה שהוא צורך. המבנה אמור להחזיר את ההשקעה בתוך שלוש שנים

הכחולים בצה"ל הופכים לחלוצי הבנייה הירוקה: בבסיס חיל האוויר בנבטים מתוכנן לקום המבנה הירוק הראשון בצה"ל, שיוכל לייצר את כמות האנרגיה שהוא צורך. הבניין לא רק ייצר את האנרגיה בעצמו, אלא יהיה גם חסכוני מבחינת צריכת חשמל.

 

רב-סרן אסף ללוש, האחראי על פרויקט "כחול בונה ירוק" בחיל האוויר, סיפר ל-ynet: "המבנה הוא מאופס אנרגיה, כלומר מבנה שמייצר במשך שנה לפחות את כמות האנרגיה שהוא צורך. המבנה מנצל בצורה מקסימלית את תנאיי הסביבה - הרוח והשמש ותאורה טבעית". 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

לדברי רב-סרן ללוש, במבנה, שישמש למשרדים, יהיה בידוד תרמי שיחסוך בחימום וקירור. בנוסף יהיו במבנה מערכות בקרה חכמות וגם פאנלים לייצור חשמל. היחידות שימוקמו במבנה יעברו הדרכה כיצד להשתמש נכון במבנה.

 

רב-סרן ללוש הוסיף, כי המבנה יחזיר את ההשקעה בו בתוך שלוש שנים, אך הוא לא ייצר אנרגיה עבור מבנים אחרים בבסיס. הפרויקט עצמו צפוי להיבנות השנה ולהיות מוכן בסוף שנת 2016. "אנחנו נמצאים בהליך תכנון מתקדם", אמר רב-סרן ללוש, "אחנו מממשים אותו עם משרד הביטחון, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל (אט"ל), המשרד להגנת הסביבה וחיל ההנדסה האמריקני".

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
  

האם קיימים בניינים ירוקים נוספים בצה"ל? לדברי האחראי על פרויקט "כחול בונה ירוק", "בשנים האחרונות כל הנושא הסביבתי עלה לדגל במדינה וחיל האוויר - כגוף שרואה את עצמו מוביל ברמה של החברה והמדינה - לקח את עצמו את הטיפול בנושא. אנחנו מטפלים בעשרות פרויקטים סביבתיים שונים. כל מנהל פרויקטים במחלקת בינוי עובר הכשרה בבנייה ירוקה, כדי להטמיע את הבנייה הזו בכל הבסיסים".

 

בשורה התחתונה מטרת המהלך היא לחסוך כסף ולמנוע זיהום. בעתיד מתכננים בחיל האוויר לעבור לשימוש בתאורות חסכוניות במבנים ותאורות לד חסכוניות ברחובות. "יש קשר מובהק בין שמירה על איכות הסביבה לחיסכון כלכלי", אמר רב-סרן ללוש, "ככל שעושים פרויקטים יותר ירוקים וניגשים אליהם בצורה נכונה הם מביאים לחיסכון תקציבי".

 

במשרד הביטחון הודיעו לאחרונה כי ​כל מחנות צה"ל המתוכננים לקום בנגב ייבנו בהתאם לכללים המתקדמים ביותר של בנייה ירוקה. במשרד הסבירו כי "בנייה תואמת אקלים זו תקל על השוהים במחנות ותחסוך משאבים טבעיים יקרים, אנרגיה ומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים