שתף קטע נבחר

סערת דו"ח הדיור: "ממה חוששים בליכוד? שהציבור יגלה את האמת?"

המתקפה שבה פתח נתניהו נגד מבקר המדינה - בניסיון למנוע פרסום הדו"ח על כשלי הדיור בישראל - מחוללת סערה במערכת הפוליטית. הרצוג: "הדו"ח יחשוף כישלון מהדהד". כחלון: "ממה חוששים? שהציבור יגלה את האמת"? ח"כ מירי רגב דורשת: "לפרסם רק אחרי הבחירות". מבקר המדינה: פרסום הדו"ח נקבע מזמן, הבחירות הן שהוקדמו

ניסיונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את פרסום דו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור בישראל בעוד כשבועיים, מחולל סערה במערכת הפוליטית ומניב גם תגובה חריפה של מבקר המדינה. בליכוד דורשים שלא לפרסם את הדו"ח בשל הבחירות. מבקר המדינה אומר כי מועד הפרסום נקבע מזמן, והבחירות הן שהוקדמו. הוא קרא לא לעשות "שימוש ציני" בדו"חות שלו.

 

מחקר: המדינה תרמה להיווצרות משבר הדיור

"משבר הדיור של משפחת נתניהו": 'הדלת חורקת, על הספה היו כתמים'

 

אמש אמר בכיר בליכוד בשיחה עם ynet כי מטרת המתקפה על המבקר היא לכל הפחות לרכך את נוסח הדו"ח. כעת, במחנה הציוני תוקפים את נתניהו בחריפות.

 

 

ראש מטה מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו: "עזבו אתכם מבקבוקים ורהיטי גן - דו"ח המבקר בנושא הדיור שיפורסם בקרוב הוא כתב האישום האמיתי נגד ביבי. האיש הזה חייב ללכת לא בגלל האחוזה ההוליוודית בקיסריה, אלא בגלל מאות אלפי הישראלים שלא יכולים לרכוש אפילו דירה צנועה! הפעם ניתן להבין מאיפה נובעת הפאניקה שאחזה בו: זו כבר לא 'התקשורת השמאלנית' - זה מבקר המדינה, האיש שהוא עצמו דחף למנות ולפתע הפך לאויב האומה".

 

כבל הוסיף: "שש השנים של ביבי בשלטון היו תור הזהב של הקבלנים והטייקונים, וסיוט מתמשך עבור כל שאר הישראלים, שבסך הכל רוצים לקנות דירה או נאנקים תחת גובה המשכנתא. גם הוא יודע שהפעם כבר אי אפשר לגלגל את האחריות - לא על מני נפתלי, לא על הרצוג ואפילו לא על האיראנים... תחת שלטון נתניהו הפך הדיור בישראל מזכות בסיסית לפריבילגיה של מיליונרים, ולפרה חולבת עבור קומץ קבלנים ומקורבים שצוחק כל הדרך אל הבנק. רק פראייר מצביע נתניהו".


 

באירוע שבתרבות בתל אביב אמר הבוקר המועמד לראשות הממשלה יצחק הרצוג: "על בית ראש הממשלה ביבי מסרב לקחת אחריות ולתת דין וחשבון לציבור. הוא מאשים את התקשורת, את אב הבית ואת הממשלות הקודמות בכל דבר. ככל שנתניהו יורד בסקרים הוא ממציא עוד שקרים ועוד ספינים, הוא מחפש קורבנות חדשים והפעם נועץ את שיניו במוסד מבקר המדינה - זה לא יעזור לו. הדו"ח בנושא הדיור יחשוף כישלון מהדהד והתעלמות חמורה מצרכי האזרחים. ביבי, נכשלת - הביתה".

 

יו"ר מפלגת "כולנו" משה כחלון קרא הערב למבקר "לא להיכנע ללחצי הליכוד ולפרסם את דו"ח הדיור בזמן. דו"ח המבקר בנושא הדיור הוא הדו"ח החשוב ביותר שמבקר המדינה יפרסם בשנים הקרובות. עליית מחירים של 75% ומחדל כה גדול מחייבים הקמת וועדת חקירה שתצביע על האשמים במחדל - ממשלות אולמרט-נתניהו-לפיד. נתניהו מנסה לברוח לנושא המדיני כי אין לו תשובות לציבור בנושאי הדיור ויוקר המחיה. הליכוד מנסה לברוח לקונגרס ולמני נפתלי כי הוא לא מסוגל לעמוד מול הציבור, להישיר מבט למצלמה ולהגיד - נכשלנו. ממה אתם חוששים? שהציבור יגלה את האמת?".

 

כחלון הוסיף: "אני מקווה שהדו"ח הזה יקבל את הבולטות הציבורית הראויה. בגלל הדו"ח הזה הלכנו לבחירות. בגלל הדו"ח הזה הציבור סובל. הדו"ח הזה יותר חשוב מכל חור בשטיח ומכל טחב על קיר".

הווילה של נתניהו בקיסריה. "אחוזה הוליוודית" (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
הווילה של נתניהו בקיסריה. "אחוזה הוליוודית"(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")
 

נתניהו. פועל שהדו"ח לא יפורסם לציבור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו. פועל שהדו"ח לא יפורסם לציבור(צילום: AFP)

מבקר המדינה יוסף שפירא. "כאשר דו"ח מיוחד מוכן, מן הדין לפרסמו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מבקר המדינה יוסף שפירא. "כאשר דו"ח מיוחד מוכן, מן הדין לפרסמו"(צילום: גיל יוחנן)

חברת הכנסת מירי רגב יצאה אמש למתקפה נגד המבקר וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "יש גבול מה מותר ונכון לפרסם לפני בחירות. בעיית הדיור היא בעיה ארוכת שנים, שהטיפול בה מחייב התערבות של גורמים ומשרדי ממשלה שונים. דו"ח כזה נכון שיפורסם לאחר הרכבת הממשלה החדשה".

 

הדו"ח אגב אמור לעסוק גם בחלק מתקופת כהונתו של ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט וגם בחלק מכהונתו של נתניהו. ח"כ יריב לוין תקף אף הוא את המבקר וכתב: "החיפזון שאחז לפתע במשרד מבקר המדינה לפרסם דו"חות בסמוך למועד הבחירות ללא כל הצדקה עניינית, הוא בבחינת שערורייה שלא הייתה כדוגמתה מאז קום המדינה. אסור שמשרד המבקר ינוצל באופן ציני ככלי מרכזי במערכה להפלת שלטון הליכוד". את הסטטוס של לוין שיתף ראש הממשלה בעצמו בעמוד הפייסבוק שלו.

 

גורם בכיר בליכוד אמר אתמול בשיחה עם ynet: "אנחנו כבר מבינים שאת פרסום הדו"ח לא נוכל למנוע. אבל למתקפות נגד המבקר יש שתי מטרות: האחת - לקעקע את סמכותו ואמינותו בציבור, כדי להחליש את התפיסה הציבורית על עוצמת הממצאים. השנייה - להפעיל לחץ ציבורי על המבקר, כך שאולי עוד ירכך את הדו"ח ואת הניסוחים בו לפני שיופץ לציבור".

ח"כ מירי רגב. נשלחה לחזית למנוע פרסום הדו"ח (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ מירי רגב. נשלחה לחזית למנוע פרסום הדו"ח(צילום: עידו ארז)
ח"כ איתן כבל. "תחת שלטון נתניהו הפך הדיור לפריבילגיה של מיליונרים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ איתן כבל. "תחת שלטון נתניהו הפך הדיור לפריבילגיה של מיליונרים(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג. "הדוח יחשוף כישלון מהדהד" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרצוג. "הדוח יחשוף כישלון מהדהד"(צילום: EPA)
כחלון. "נתניהו מנסה לברוח לנושא המדיני כי אין לו תשובות לציבור בנושאי הדיור ויוקר המחיה" (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
כחלון. "נתניהו מנסה לברוח לנושא המדיני כי אין לו תשובות לציבור בנושאי הדיור ויוקר המחיה"(צילום: ירון שרון)

משרד מבקר המדינה מסר אתמול בתגובה למתקפה של חברי הליכוד: "מבקר המדינה אינו שחקן בזירה הפוליטית. כאשר דו"ח מיוחד מוכן, מן הדין לפרסמו. יודגש שמועד פרסום הדו"ח נקבע זה מכבר.

הבחירות לכנסת הן שהוקדמו.עבודת הביקורת מתבצעת במקצועיות ועל פי שיקולים ענייינים בלבד ואין זה ראוי שעבודת מבקר המדינה ומשרדו יושפעו מלוח זמנים פוליטי.

 

"הדו"ח על משבר הדיור, עוסק בנושא חשוב שנמצא על סדר היום הציבורי תקופה ארוכה והמחסור בדירות פוגע קשות באוכלוסיות החלשות. מדובר בדו"ח חוצה ממשלות ומשרדי ממשלה שבדק גורמים רבים המעורבים בנושא. מבקר המדינה קורא לא לעשות שימוש ציני ופוליטי בדו"חות המבקר ומדגיש כי הוא משרת את הציבור כולו כמתחייב מחוק יסוד מבקר המדינה וחוק מבקר המדינה", נמסר.  

 

אביאל מגנזי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו. מנסה למנוע פרסום הדוח
צילום: AFP
מומלצים