שתף קטע נבחר

אל-ג'זירה מאיימת לחשוף מסמכים סודיים שיעידו על עמדות סותרות לכאורה בין נתניהו למוסד הישראלי בסוגיה האיראנית

רשת אל-ג'זירה הודיעה שתחשוף מאות מסמכים מודיעיניים, המציגים שיתופי פעולה בין סוכנויות ביון. על פי אחד מהם המוסד עדכן בעבר את בני בריתו כי איראן לא פעלה למעשה להשגת פצצה - וזאת חודש אחרי שנתניהו אמר כי טהרן במרחק שנה מייצור נשק גרעיני

חודש אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר כי איראן נמצאת במרחק של שנה מייצור נשק גרעיני, עדכן המוסד את בני בריתו כי איראן לא פעלה לייצור פצצה. כך לפחות נכתב במסמך, שרשת אל-ג'זירה טוענת היום (ב') כי הוא אחד ממאות שתפרסם בימים הקרובים. המסמכים וההדלפות המודיעיניות, שיפורסמו בצוותא עם העיתון הבריטי "גרדיאן", חושפים לפי אל-ג'זירה קטעים משיתופי פעולה בין סוכנויות ביון שונות ברחבי העולם.

 

ברשת החדשות הקטארית הציגו דוגמאות לכאורה למסמכים שיתפרסמו. בין השאר נטען כי באותם מסמכים נחשף כי המוסד הישראלי עדכן בעבר את בני בריתו כי איראן למעשה לא פעלה להשיג נשק גרעיני - וזאת חודש בלבד לפני שנתניהו הזהיר כי איראן נמצאת במרחק של שנה מייצור פצצה. בהודעת אל-ג'זירה לא נאמר מתי העביר המוסד את אותו עדכון ולמי.

 

כור גרעיני באראק. אילו עדכונים מסר המוסד? (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
כור גרעיני באראק. אילו עדכונים מסר המוסד?(צילום: gettyimages)
 

לפי הנטען, המסמכים שתחשוף הרשת הקטארית שונים מאלו שחשף בעבר אדוארד סנואודן וממסמכי ויקיליקס. מסמכים אחרים גם יחשפו לכאורה ניסיונות של המודיעין האמריקני ליצור קשרים ישירים עם חמאס, אף שהיא נמצאת ברשימת ארגוני הטרור.

 

המסמכים מתוארכים לתקופה שבין 2006 לדצמבר 2014 וכוללים בין השאר דו"חות מפורטים וניתוחים שכתבו סוכנים שעבדו במנגנון ביטחון המדינה בדרום אפריקה. בין השאר ייחשפו לכאורה תכתובות חשאיות בין דרום אפריקה לבין סוכנות הביון האמריקני ה-CIA וגם תכתובות הקשורות למודיעין הבריטי ה-MI6, המוסד והמודיעין הרוסי. ייחשפו תכתובות גם עם סוכנים במודיעין האיראני ועם עשרות מנגנוני ביון ברחבי העולם - מאסיה, דרך המזרח התיכון ועד אפריקה.

 

המסמכים מתבססים על גורמים אנושיים, ולא על אותות כפי שאירע בהדלפות הגדולות הקודמות. המסמכים אמורים לעסוק בין השאר גם במלחמה המודיעינית בין המערב לצפון קוריאה ובשאלה כיצד המודיעין הבריטי ניסה לסייע לדרום אפריקה לגייס בכיר בצפון קוריאה, אך הוא סירב להצעה כספית עבור שיתוף פעולה.

 

המסמכים צפויים להסביר כיצד הפכה דרום אפריקה אחרי משטר האפרטהייד לכר פורה לפעילות של גופי הריגול הבינלאומיים. הם יעסקו בין השאר במידע המודיעיני על הפעילות לכאורה של ארגון אל-קאעידה בדרום אפריקה וגם בלחצים שהופעלו על דרום אפריקה בעניין איראן בייחוד לאור מאמציה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות תוך שימוש בחלונות ראווה מסחריים כמו חנויות למכירת שטיחים פרסיים - למטרות ריגול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים