שתף קטע נבחר

נתניהו לאחר דו"ח הדיור: "האתגר הגדול ביותר - איראן"

המבקר קבע כי ממשלתו זיהתה באיחור את משבר הנדל"ן ונתניהו אומר: "כשאנחנו מדברים על יוקר מחיה, אני לא שוכח את החיים עצמם". יש עתיד: "הזנחה וכישלון של נתניהו". אולמרט: "נתניהו מאשים את בן גוריון ואת המנדט - ולא את עצמו"

דו"ח מבקר המדינה על הדיור קבע כי ממשלתו של נתניהו זיהתה באיחור את המשבר העמוק וראש הממשלה אמר אמש (ד') כי "האתגר הגדול ביותר שאנחנו עומדים בפניו, בחיים שלנו כאזרחי ישראל וכמדינה, זה איום התחמשותה של איראן בנשק גרעיני. מדברים על יוקר המחיה, אך אני לא שוכח גם את עניין החיים עצמם". דברים דומים כתב נתניהו אתמול גם בעמוד הפייסבוק שלו.

 

 

 לדו"ח המלא בפורמט PDF

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

מחדל הדיור: סיקור מקיף של הדו"ח החמור

דו"ח המבקר על עליית מחירי הדיור: ממשלת נתניהו זיהתה באיחור

הסכנה הכלכלית של מעמד הביניים, הקשיים של השכבות החלשות

במדינת הסחבת: שמונה שנים לאישור תוכניות מגורים במרכז הארץ

 

נתניהו, שנאם בכנס פעילים במעלה אדומים, הבטיח כי "זהו דו"ח חשוב שאנחנו מתייחסים אליו ברצינות ראויה". הוא הבהיר כי הדו"ח "מציין לא מעט דברים שעשינו, ואומר בצדק שיש עוד הרבה דברים שיש לעשות. אני מתכוון לעשות זאת בשנה הבאה עם שותפינו הטבעיים".

ראש הממשלה נתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: רויטרס)

"אני שומע מהם את הנכונות וההבנה שיש לטפל במשימות הנוספות שמתבקשות", הוסיף ראש הממשלה, "ואני בטוח שבמאמץ משותף נצליח להתגבר גם על המשימה הזו". עם זאת, הבהיר נתניהו: "מדברים על מחירי הדיור ויוקר המחיה. אני לא שוכח את עניין החיים עצמם, המחיה - אבל האתגר הגדול ביותר שאנחנו עומדים בפניו בחיים שלנו כאזרחי ישראל וכמדינה זה האיום של התחמשותה של איראן בנשק גרעיני".

 

ביש עתיד אמרו כי "דו"ח מבקר המדינה נותן גיבוי לכל טענותינו - משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד". במפלגה מנו את הקמת קבינט הדיור ובניית יחידות דיור חדשות במהלך כהונתו של יו"ר המפלגה כשר אוצר וכיו"ר הקבינט, כצעדים שמטרתם להתמודד עם המשבר.

   

"יש עתיד מברכת על הדו"ח, שחקר שנים של כישלון והזנחה של נתניהו בטיפול בבעיות הדיור בישראל. ראוי שהציבור יידע מי אחראי למשבר הדיור הלאומי", נמסר ממפלגתו של יאיר לפיד. "במשך שנים הממשלות בישראל הביטו מהצד על משבר הדיור המתעצם ולא עשו דבר כדי לפתור אותו. הוא הפך לאיום אסטרטגי על דור שלם של צעירים שכבר מאבדים את האמונה שיום אחד תהיה להם דירה".

 

עוד טענו ביש עתיד כי אנשיהם לא חיכו לדו"ח המבקר כדי להתמודד עם הבעיות, ובין השאר מנו את הקמת קבינט הדיור, "שהביא לכך שכל משרדי הממשלה הרלוונטיים וגופי התכנון והשיווק יעבדו יחד. גיבשנו תוכנית לאומית לפתרון משבר הדיור, 62 אלף דירות כבר יצאו לדרך בשכונות חדשות במסגרת הסכמי הגג, השקעת 4.5 מיליארד שקלים על מנת לשחרר 50 אלף דירות בפרויקטים שנתקעו, ועוד. את התוכניות האלה נתניהו קטע כשהחליט לפרק את הממשלה וללכת לבחירות".

 

בליכוד הגיבו: "מדובר בדו"ח חשוב מאוד. נלמד אותו וניישם את מסקנותיו המתבקשות". עוד הבהירו כי "ממשלות הליכוד בראשות נתניהו עשו הרבה בתחום הדיור, זה מצוין בדו"ח, אבל יש עוד הרבה מאוד מה לעשות". בליכוד ציינו: "הגדלנו את כמות התחלות הבנייה מ-32 אלף ל-47 אלף בשנה. אנו מפנים את מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב - ובמקומן נבנה 100 אלף דירות חדשות. הגדלנו דרמטית את שיווק הקרקעות לדיור, והשנה נגיע ל-60 אלף יחידות.

 

"ביטלנו את ההחלטה המונעת בנייה חדשה במרכז הארץ, וכבר השנה נגיע לתכנון של 80 אלף יחידות דיור. וכמובן הובלנו את מהפכת הכבישים והרכבות, שמחברת את הנגב והגליל למרכז הארץ, ומאפשרת לגור בקריית גת ולעבוד בתל אביב".

בבית היהודי סבורים כי הדו"ח מוכיח ששר הבינוי אורי אריאל "זיהה נכון את הכשלים עם כניסתו לתפקיד וידע לפעול לתיקון נזקים של שנים. מדיניותו של השר אריאל, שהביא לשיא שיווקים מאז קום המדינה של יותר מ-50 אלף דירות, יזם והפעיל את תוכנית מחיר מטרה, חתם על הסכמי גג עם הרשויות המקומיות, שילש את המלאי התכנוני וקידם את תוכנית נתיב לדירה, היא הפתרון היחיד לבעיית הדיור".

  

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג הודה למבקר על "דו"ח אמיץ שמוכיח שוב את מה שכל מי שרוצה בית בישראל יודע: ביבי נכשל. הוא לא עשה כלום בדיור, כלום למען משפחות צעירות וכלום למען אזרחי ישראל שמגיע להם בית, ונמאס להם לשמוע תירוצים, זריקת אחריות וריבים בין שר האוצר או שר השיכון לראש הממשלה. דיור לאזרחים הוא אחריות של ראש ממשלה". הוא התחייב "להוביל את המלחמה לפתרון המשבר וכל השרים בממשלה שאקים יהיו חיילים בה".

  

אראל מרגלית (המחנה הציוני) היה סבור כי הדו"ח חושף "את המחדל הגדול ביותר בתולדות הדיור במדינת ישראל, למאות אלפי אזרחים אין פתרון". בראיון לאולפן ynet הבהיר: "נתניהו נכשל פעמיים. פעם אחת בכך ששש שנים לא טיפל בנושא בכלל ופעם שנייה כשהעביר את הטיפול בנושא לחובבן שהביא גימיק ולא היה לו סיכוי לפתור את הבעיות. הוא הביא את השוק למשבר טוטלי שחייבים לתת עליו את הדין".

 

מש"ס נמסר כי הדו"ח "מוכיח את מה שהיה ברור מלכתחילה, לא היו אנשים בעלי ניסיון ויכולת ביצועית בהנהגה. התוצאה הייתה ניהול חובבני וחסר אחריות". לפיכך "ש"ס תדרוש את תיק הפנים בשילוב מנהל מקרקעי ישראל שיאפשר ליו"ר התנועה אריה דרעי לשחזר את הישגיו כשר הפנים כאשר פעל בשנות ה-90 לאכלוס מיליון עולים מרוסיה, ללא ועדות וללא פוסטים בפייסבוק. רק עם יכולת ביצועית ועבודה קשה ניתן לעשות מהפכה אמיתית. רק כך יוכל כל זוג צעיר לקנות דירה".

 

ממפלגת כולנו נמסר: "דו"ח מבקר המדינה מעניק ציון נכשל לממשלת יוקר המחיה של נתניהו-לפיד-בנט. הציבור בישראל לא זקוק לדו"ח כדי להבין את המצב הקטסטרופלי שבו אנו נמצאים. הציבור מרגיש את המצב בכיס שלו יום-יום בסופר, בבנק, במשכנתה ובשכר הדירה. לצערנו, הדו"ח לא סוקר את המחדל הגדול ביותר של השנים האחרונות, תוכנית מע"מ 0 של לפיד, שגרמה נזק אדיר לציבור בישראל בכלל ולזוגות הצעירים בפרט והרחיקה אותם מחלום הדירה".

  

עם פרסום דו"ח המבקר, יפגינו צעירי מרצ מול בית ראש הממשלה בירושלים, מצוידים בבתים מקרטון עם שלטים: "הכי קרוב שלי לבית", "כאן גר בכיף עני" ו"הבית של פיסטוק". ח"כ אילן גילאון, יו"ר משותף בשדולת הדיור: "הדו"ח הוא פטיש 500 ק"ג למדיניות ממשלתית מופקרת ובלתי אחראית. כל הרפורמות היו קש וגבבה, סיפורי בדים שגרמו להפסדים של מאות מיליונים. בכל מדינה מתוקנת האחראים למפולת המהדהדת היו עפים מכל מוקד קבלת החלטות".

 

קודמו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שגם שנות כהונתו מככבות בדו"ח המבקר, הגיב בהודעה: "על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בארבע השנים שבהן הוא כיהן כשר אוצר ואחר כך כראש ממשלה הייתה ירידה ריאלית כוללת של כ-2% במחירי הדירות". 

 

"העלייה הדרמטית וההרסנית במחירי הדיור הייתה בתקופת ממשלות נתניהו. אך אצל נתניהו המנדט הבריטי אשם, בן גוריון אשם, כולם אשמים חוץ ממי שמכהן כראש ממשלה כבר שש שנים. במקום לברוח מאחריות ולהמציא תירוצים מבישים, הגיע הזמן, אחרי שש שנים בתפקיד, שנתניהו יסתכל לציבור בישראל בעיניים ויודה שנכשל". 


פורסם לראשונה 25/02/2015 17:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
משבר בשוק הנדל"ן
צילום: עידו ארז
מומלצים