שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

כשהבית ריק: מי יחרים את נאום נתניהו?

סנאטורים יהודים החוששים מפוליטיזציה של היחסים, צירי קונגרס שנזהרים בכבודו של אובמה וכמובן סגן הנשיא ביידן. רה"מ סירב לפשרה והתעקש על נאום פומבי. התוצאה: חזית התנגדות לאורכו ולרוחבו של בית הנבחרים. נתניהו בביקור בכותל ערב צאתו: "אני מכבד את הנשיא אובמה"

הסנאטור הדמוקרטי טים קיין, ידיד ישראל שרק באחרונה חזר מביקור בארץ שבו נפגש עם ראש הממשלה, כבר הודיע שיחרים את נאומו של בנימין נתניהו בקונגרס בשבוע הקרוב. בהודעה הוא הביע דאגה מעיתוי הנאום, שבועיים לפני הבחירות בארץ, והוסיף: "כתומך זה זמן רב ביחסי ארה"ב-ישראל, אני חושב שהעיתוי אינו הולם. פניתי ליו"ר בית הנבחרים לדחות את הנאום. הוא לא נדחה ולכן אני לא אגיע לנאום".

 

קיין, שהיה יו"ר המפלגה, משקף את התסכול של הדמוקרטים מההתעקשות של נתניהו להופיע בקונגרס ולהציג את חששותיו מפני הסכם הגרעין המתגבש בין המעצמות לאיראן. במקום שהדיון על איראן יתקיים בחדרי חדרים, הם טוענים, ראש הממשלה מתעקש לעשות אותו בקונגרס, יום לאחר נאומו בכינוס איפא"ק. ולפיכך קיין אינו היחיד שמביע התנגדות - בין שפומבית ונחרצת, ובין שמרומזת או מנומסת.

 

נתניהו עצמו התייצב אמש במנהרות הכותל לקראת נאומו בקונגרס ואמר כי "ערב נסיעתי לארצות הברית ביקשתי לבוא לכותל המערבי. בהזדמנות הזו אני מבקש לומר שאני מכבד את נשיא ארצות הברית ברק אובמה". עוד אמר: "אני מאמין בעוצמת היחסים בין ישראל לארצות הברית, ובאמצעותם נתגבר על חילוקי דעות אלה שהיו ואלה שמן הסתם עוד יהיו. כראש ממשלת ישראל חובתי לדאוג למדינת ישראל, ולכן אנחנו מתנגדים בתוקף להסכם שמתגבש שיכול לסכן את עצם קיומנו. מול הסכם כזה חייבים להתאחד ולהסביר את הסכנות שנובעות מההסכם הזה לישראל, לאזור ולעולם כולו".

 

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ארכיון. נתניהו בקונגרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון. נתניהו בקונגרס(צילום: AFP)

שני סנאטורים בכירים - ריצ'רד דרבן (מספר 3 בהנהגה הדמוקרטית) ודיאן פיינסטיין היהודייה - כתבו לנתניהו וביקשו ממנו להיפגש עם הדמוקרטים מאחורי הקלעים. לאחר הדחייה שלו, לא ברור אם הם יגיעו לנאום. צירת בית הנבחרים, ג'ן שקובסקי, הייתה בין שבעת היהודים הדמוקרטים ידידי ישראל שנפגשו כשנתגלתה ההזמנה של ביינר לנתניהו, והציעו לראש הממשלה להיפגש כדי לדבר על איראן, אבל לא לנאום. עכשיו שקובסקי הודיעה שלא תגיע.

 

כריס ואן הולן, מבכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים, קרא בשבוע שעבר לנתניהו לשקול שוב את הגעתו: "הופעה בקונגרס שבועיים לפני בחירות צמודות בישראל מעוררת את השאלה אם נעשה שימוש בבית הנבחרים למטרות פוליטיות בבחירות בישראל".

 

צירת בית הנבחרים מניו יורק, ניטה לואי, יהודייה הנחשבת תומכת גדולה של ישראל, דיברה עם נתניהו והציעה לו להציג את עמדתו בנושא איראן ואת חששו מההסכם המתגבש בהופעה סודית מול חברי הקונגרס באולם האודיטוריום. נתניהו סירב, וצירי קונגרס לא מעטים שוקלים כעת את צעדיהם בתקווה שיחזור בו. הם לא יודיעו על החלטתם עד הרגע האחרון. מהנאום ייעדרו גם סגן הנשיא ג'ו ביידן, שהוא נשיא הקונגרס על פי החוקה, וכן ארבעה סנאטורים: קיין, פטריק לאהי מבכירי הדמוקרטים (שהגדיר את ההופעה של ראש הממשלה "תעלול בחירות"), הסנאטור היהודי מורמונט ברני סנדרס, והסנאטור היהודי מהוואי בריאן שץ.

 

נכון לאמש הודיעו 23 חברי בית הנבחרים שייעדרו מהנאום, בהם ג'ן שקובסקי מאילינוי, סטיב כהן מטנסי וג'ון ירמות מקנטקי. כמו כן ייעדרו צירי קונגרס שחורים הרואים בהזמנה של ביבי פגיעה בנשיא ברק אובמה, אבל הם קיבלו את ההחלטה להחרים על בסיס אישי ולא כקבוצה.

 

מחרימים אחרים הם ג'ים קליבורן, גרג מיקס, ג'יי קיי בטרפילד (העומד בראש הנבחרים השחורים בקונגרס), אנדרי קרסון, דיאנה דגאטו, ברברה לי, קית אליסון, דונה אדוארדס, ארל בלומנהאור, האנק ג'ונסון, צ'ארלס רנגל, אדי ג'ונסון, פול גקיג'לבה, לאויס גונטיירס, אלינור נורטון, בטי מקאלום, ג'ים מקדרמוט, באטו אורורקה, סדריק ריצ'מונד וברני תומפסון.

 

במקביל גורמים בכירים בממשל אובמה האשימו את נתניהו שהוא נכשל בהצגת אלטרנטיבה ממשית להצעות האמריקניות לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית. בתדרוך טענו הבכירים שאפילו הסכם לא מושלם שיקפיא את תוכנית הגרעין לתקופת זמן מורחבת עדיף על שבירת השיחות, שתאפשר לאיראן לייצא אורניום ופלוטוניום ללא הגבלה.

 

"האלטרנטיבה של היעדר הסכם היא של אובדן הפיקוח ואיראן קרובה מאי פעם, שיהיה לה חומר בקיע לייצור פצצה", הבהירו בממשל. התדרוך נעשה בתקופה קריטית לקראת שיחות הגרעין בשווייץ ביום שלישי בין מזכיר המדינה ג'ון קרי למקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף, והמשלחות של שתי המדינות, במקביל לנאום נתניהו בקונגרס.

 

אתמול נאלץ נתניהו להתמודד עם עוד כמה התבטאויות קשות של ממשל אובמה נגד נאומו. בבוקר, בראיון לתוכניתו של העיתונאי צ'ארלי רוז, אמרה היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס כי המהלך של ראש הממשלה "עלול להיות הרסני ליחסים בין ישראל לארה"ב". כמה שעות לאחר מכן קיבלו דבריה חיזוק כשמהבית הלבן נמסר: "הפוליטיזציה של היחסים היא דבר הרסני, וכך גם נאומו של נתניהו בקונגרס".

 

ח"כ מירי רגב מהליכוד אמרה כי "הנאום בקונגרס אינו נושא פוליטי, הוא נושא קיומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו נוהג מתוך אחריות לאומית. ההסכם בין המעצמות לאיראן הוא הסכם מסוכן, חובתו של ראש הממשלה לעשות הכול כדי למנוע מאיראן להיות מדינת סף גרעינית. לא ייתכן שארה"ב ומדינות נוספות יתעלמו מהאינטרסים הביטחוניים והקיומיים של מדינת ישראל. כבר ביום רביעי קראתי לבוז'י לתת גבוי מלא לראש הממשלה כי זו העת שבה מנהיגות אמיתית עומדת למבחן".


פורסם לראשונה 28/02/2015 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון. נתניהו בקונגרס
צילום: רויטרס
מומלצים