שתף קטע נבחר

בית המשפט במצרים: חמאס הוא ארגון טרור

לא רק הזרוע הצבאית: בית משפט במצרים קבע כי חמאס כולו הוא ארגון טרור, מה שצפוי להחריף עוד יותר את היחסים בין הצדדים. חמאס בתגובה: מצרים הופכת את ישראל לחברתה ואת העם הפלסטיני לאויב שלה. השבוע הזהיר בכיר בעזה: קהיר תתקוף אותנו כמו את דאעש בלוב

בית משפט לעניינים דחופים במצרים קבע היום (שבת) כי תנועת חמאס היא ארגון טרור. ההודעה על כך אף נמסרה בטלוויזיה הממלכתית של מצרים. זהו צעד נוסף המחריף את היחסים בין קהיר לבין הארגון השולט ברצועת עזה.

 

לפי בית המשפט, הפסיקה התקבלה בעקבות מעורבותו של חמאס בפיגועי טרור בשטח מצרים. בתגובה ראשונה, שעה קלה אחרי ההחלטה, תקף חמאס את פסיקת בית המשפט המצרי ואמר כי היא "הופכת את ישראל לחברתה של מצרים ואת העם הפלסטיני לאויב שלה". דובר חמאס סמי אבו זוהרי אמר כי מדובר בהחלטה חמורה וקשה, וכי זהו ניסיון להשליך על גורם חיצוני את המשבר שממנו סובלת מצרים.

 

"ההחלטה הזאת היא בושה גדולה המכתימה את המוניטין של מצרים, והיא ניסיון נואש לייצא את המשבר הפנימי של מצרים", נמסר בהודעת חמאס. "להחלטה לא תהיה השפעה על מעמדו של חמאס ועל היוקרה שהוא זוכה לה בקרב מנהיגי האומה ובניה".

איש חמאס בגבול בין מצרים לעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איש חמאס בגבול בין מצרים לעזה(צילום: AFP)

רק לפני כמה שבועות קבע בית משפט בערכאה נמוכה במצרים כי הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", היא ארגון טרור. ההחלטה היום חמורה עוד יותר, אף שגם היא התקבלה בבית משפט בערכאה לא גבוהה.

 

אף שמצרים מילאה תפקיד משמעותי בתיווך להפסקת אש בין ישראל לחמאס במבצע "צוק איתן", היחסים בין קהיר לחמאס רעועים מאוד מאז הדחת נשיא מצרים האיסלאמיסט מוחמד מורסי ועלייתו לשלטון של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי.

 

חמאס מאשימה את מצרים, שפותחת רק לעתים את מעבר רפיח, כי היא מסייעת לסגר הישראלי על הרצועה, ואילו מצרים מאשימה את חמאס בפעילות טרור בשטחיה בסיני. בשנה האחרונה יצאה מצרים למבצע חישוף והרס נרחב להשמדת מנהרות ההברחה של חמאס בין סיני לעזה. חמאס, נזכיר, היא תנועת בת של האחים המוסלמים, יריבתו הגדולה של השלטון הנוכחי בקהיר.

מהומות בהשתתפות תומכי האחים המוסלמים. מאסרי עולם ועונשי מוות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהומות בהשתתפות תומכי האחים המוסלמים. מאסרי עולם ועונשי מוות(צילום: רויטרס)

רק השבוע הביע בכיר חמאס בעזה סלאח ברדוויל חשש שמצרים תתקוף את רצועת עזה, בדומה לפעולותיה נגד דאעש בלוב. ברדוויל אמר את הדברים על רקע המתיחות הצבאית בגבול רפיח ובעקבות המבצע המתמשך של הצבא המצרי בחצי האי סיני נגד גורמי טרור הפועלים שם.

 

היום בצהריים התייחס חמאס לקריאות של גורמים שונים במצרים, בעיקר עיתונאים, להפציץ את רצועת עזה כמו את אזורי הטרור בלוב. "כל גורם שינסה להפציץ את עזה, בין שזו ישראל ובין שגורם אחר, צריך להבין שבעתיד יתברר לו שהוא שגה שגיאה חמורה", נמסר מהארגון.

 

בצעד נוסף נגד התנועות האיסלאמיסטיות גזר היום בית משפט בקהיר מאסר עולם על 13 מבכירי האחים המוסלמים, בהם מנהיג הארגון מוחמד בדיע וסגנו

חיירת א-שאטר.

 

גזר הדין ניתן לאחר שהבכירים הורשעו במעורבות במהומות האלימות מול לשכת ההדרכה של הארגון בקהיר, בימי המחאה שהביאה להפלתו של מורסי, איש האחים המוסלמים. על ארבעה נאשמים נוספים נגזר עונש מוות בתלייה, אך ככל הנראה לא מדובר בגזר דין סופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נשיא מצרים א-סיסי
צילום: EPA
מומלצים