שתף קטע נבחר

חוזר לטרקטור: הנשיא העני בעולם פורש

אורוגוואי נפרדה מחוסה מוחיקה, שזכה לכינוי "הנשיא העני בעולם": הוא סירב לעבור למעון הרשמי, נסע בחיפושית, טיפל בחוותו ובכלבתו בעלת שלוש הרגליים - ותרם את רוב משכורתו לצדקה. החוק לא מאפשר לו לרוץ לכהונה נוספת

הוא התפרסם בזכות קידום החוק לאישור השימוש בקנאביס, אורח חייו הצנוע והמסירות שלו לכלבתו, בעלת שלוש רגליים בלבד. אבל אתמול (א'), עם הרבה אהבה מבני עמו, הוא ירד מהבמה: נשיא אורוגוואי, חוסה "פפה" מוחיקה, עוזב את תפקידו כשהוא פופולרי יותר מאי פעם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

אחרי חמש שנים שבהן ניווט את המדינה הדרום-אמריקנית, בת 3.3 מיליון תושבים, לוחם הגרילה לשעבר, בן 79 כיום, מותיר לבא אחריו, טבארה וסקס, מורשת מעורבת. "יש עדיין כל כך הרבה מה לעשות ואני מקווה שהממשלה הבאה תהיה טובה יותר משלי ותביא הצלחה גדולה יותר", אמר מוחיקה בראיון פרידה לעיתון מקומי ביום חמישי האחרון. "הפכתי לנשיא כשהייתי חדור אידיאולוגיה, אבל אז המציאות היכתה בי".

 

מוחיקה זכה לעניין רב מהעולם הן בשל סגנון חייו והן בשל המדיניות שלו. הוא התנזר ממנעמי השלטון, ובמקום זאת התעקש להמשיך לגור גם בימי נשיאותו בחווה הצנועה שלו ולנסוע בחיפושית פולקסווגן ישנה. היה נפוץ יותר לראות אותו מסתובב עם כובע ברט ובגדים מוזנחים, כאילו זה הרגע ירד מהטרקטור שלו, מאשר לראות אותו לובש חליפה. אם לא די בכך, את רוב משכורתו הוא נהג לתרום לצדקה.

 

מוחיקה היה נשיא שלעתים מפתיע עיתונאים ופוצח בשיחה עמם על שיעור האינפלציה או על יחסים בינלאומיים - ולעתים מספר להם איזה אוכל הוא מכין לכלבתו בעלת שלוש הרגליים, מנואלה. היא איבדה את אחת מרגליה כשמוחיקה דרס אותה בטעות עם הטרקטור שלו. כעת היא הולכת עם הנשיא הפורש לכל מקום.

חוסה מוחיקה. דרס את הכלבה, ועכשיו דואג לה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוסה מוחיקה. דרס את הכלבה, ועכשיו דואג לה(צילום: AFP)

לנשיא יש טרקטור - והוא באמת עובד עליו. מוחיקה בחווה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לנשיא יש טרקטור - והוא באמת עובד עליו. מוחיקה בחווה(צילום: AFP)


תחת נשיאותו של מוחיקה הפכה אורוגוואי למדינה הראשונה בעולם שמתירה לגמרי שימוש במריחוואנה. אורגוואי קבעה חוקים להקמתו של שוק לגידול ומכירה של קנאביס ושימוש בו. החקיקה פורצת הדרך באורוגוואי, שנועדה ליצור תעשיית מריחואנה בניהול ממשלתי, נתקלה בהתנגדות מצד שני שלישים מאזרחי המדינה, אלא שמוחיקה החליט להוביל את הלגליזציה של הסם בכל מקרה. הוא טען שהמלחמה הגלובלית בסמים היא כישלון ושביורוקרטים יכולים לעשות עבודה טובה יותר מהמשטרה, החיילים והסוהרים בבלימת התמכרויות ובהבסת ארגוני הפשע. בשנה שעברה מראיין הדליק ג'וינט בראיון עם מוחיקה, שפרץ בצחוק.

מוחיקה בחיפושית מודל 87' שלו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוחיקה בחיפושית מודל 87' שלו(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מוחיקה נודע גם בהערותיו הכנות והלעתים לא מאוד דיפלומטיות. פעם אחת הוא נתפס אומר על נשיאת ארגנטינה, כריסטינה קירשנר פרננדס, "המכשפה הזקנה הזאת גרועה יותר אפילו מבעלה הפוזל", כשכוונתו לנשיא המנוח של ארגנטינה נסטור קירשנר, שהיה בעל עין עצלה. "לבחור הפוזל היה חוש פוליטי מפותח יותר. זאת פשוט עקשנית כפרד", אמר אז.

 

למרות זאת, מוחיקה דיבר בדרך כלל על הצורך לשפר את הקשרים האזוריים - החשובים באופן מיוחד לאורגוואי לאור העובדה שהיא שוכנת בין שתי הענקיות ברזיל וארגנטינה. "הצלחתי להציב את אורוגוואי על המפה העולמית", סיכם מוחיקה בימים האחרונים.

תושבי אורוגוואי מודים לנשיא הפורש (צילום: AP) (צילום: AP)
תושבי אורוגוואי מודים לנשיא הפורש(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנשיא החדש-ישן מקבל חיבוק מנשיאת צ'ילה, מישל בשלט, עם כניסתו לתפקיד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא החדש-ישן מקבל חיבוק מנשיאת צ'ילה, מישל בשלט, עם כניסתו לתפקיד(צילום: רויטרס)

בשבת, היום האחרון שלו כנשיא, חזר מוחיקה על הקריאה שלו לשיתוף פעולה בינלאומי כשחנך חוות טחנות רוח דו-לאומית עם נשיאת ברזיל דילמה רוסף. "אנחנו נמצאים במרחק רב מאוד מאינטגרציה, אבל זו הפעם הראשונה שממשלות אמריקה הלטינית נפגשות, מדברות ומגיעות להסכמה", אמר. ברזיל ואורגוואי

השיקו תוכנית שאפתנית לשיפור שיתוף הפעולה בתחום האנרגיה, כולל הקמת קווי חשמל חדשים".

 

מבקריו של מוחיקה הצביעו על כמה חסרונות שלו, כולל הכישלון של ניסיונו ליישם רפורמה בתחום החינוך, לנוכח הירידה בהישגים האקדמיים של אורוגוואי.

מחליפו של מוחיקה, וסקס, כבר כיהן כנשיא בשנים 2005-2010, אבל נאלץ לפרוש בעקבות החוק באורוגוואי האוסר על נשיא לכהן שתי כהונות ברציפות. כעת לא ברור מה יעלה בגורל חוקי הקנאביס של אורוגוואי תחת וסקס, נשיא בעל סגנון מסורתי הרבה יותר.


פורסם לראשונה 01/03/2015 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מוחיקה והחיפושית. "שמתי אותנו על המפה"
צילום: AP
מומלצים