שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגיל 30 - מתן נלחם בסרטן פעמיים - וכתב על זה ספר

  בגיל 30 כאבי גב עזים ובטן שגדלה באופן מבהיל החישו את מתן גור-ארי לחדר המיון, שם קיבל את הבשורה כי הוא חולה בסרטן. תוך כדי הטיפולים הקשים כתב ופרסם ספר על חוויותיו. היום, אחרי שעבר השתלה של כל מח העצם הוא מנסה לחזור לחיים ומספר על התקופה הקשה בחייו

  סוף אוגוסט 2013, אני בגיל שלושים, מרגיש בשיא כושרי ומנהל אורח חיים אינטנסיבי כפי שאני אוהב. עובד בחברה סלולרית כמנהל צוות ומכהן במקביל כחבר ועד העובדים. רווק בזוגיות נהדרת עם בחורה מקסימה בשם ענת.

   

  כך, באמצע השגרה אני מתחיל לסבול מכאבי גב, ימים ספורים לאחר-מכן הבחנתי שגדלה לי כרס מוזרה. נבהלתי, הרגשתי שמשהו לא הגיוני, זה היה נראה לי רציני.

   

  לאחר מספר ביקורים אצל רופא המשפחה ובחדרי מיון התברר שיש לי גידולים ענקיים באזור הבטן שאובחנו כסרטן לימפומה שלב 4 (Large B Cell Lymphoma Stage 4). בתחילה לא עיכלתי את הבשורה, ורק לאחר כשבועיים הפנמתי – אני חולה סרטן.

   

  להתמודד עם הבשורה

  התבשרת שיש לך סרטן: איך מתמודדים עם זה?

  באמצעות ד"ר גוגל הבנתי - יש לי סרטן שד

  לא לדחות: חשיבות אבחון מוקדם סרטן השד 

   

  מתן גור ארי לפני שחלה. "איך אני מודיע לכולם שחיי השתנו" ( ) ( )
  מתן גור ארי לפני שחלה. "איך אני מודיע לכולם שחיי השתנו"

   

  פתאום הפכתי לחולה סרטן

  כיצד מודיעים לחברה שלך שאתה כל-כך אוהב שחלית בסרטן?! ושמעתה חייך, חייכם ישתנו. איך אודיע לחבריי ולעמיתיי בעבודה? אני רגיל להיות תמיד בעמדת הובלה, כוח והשפעה ועתה עליי לבשר ולהסביר שאאלץ לשים הכול בצד ולהתרכז במלחמה הקיומית החדשה שנחתה עליי.

   

  מחשבות ודאגות רבות קדחו במוחי. התחלתי מיד בסדרה טיפולים כימותרפיים במהלכם חוויתי כיצד כוחי "נשאב" ממני, סבלתי מבחילות, תשישות, הקאות, חוסר תיאבון, איבוד טעם, הזיות, נשירת שיער טוטאלית ולעיתים חוסר סבלנות ועוד תופעות לוואי וקשיים אינסופיים.

   

  ממצב של שגרה ותחושת בריאות מצוינת הרגשתי שהאטרקטיביות שלי כגבר נלקחת ממני בבת-אחת וזו תחושה קשה מאוד. המראה שלי השתנה, ירדתי במשקל, איבדתי את השיער – הפכתי לחולה סרטן.

   

  יום אחד מישהו אמר לי שחולה במחלת סרטן הוא כמו איש זקן, זה ממש לא נכון. הזדקנות מתרחשת אט-אט עם השנים לעומת מחלת הסרטן שנוחתת עליך ברגע אחד אליו ללא יכולת להתכונן.

   

  "לא היה לי זמן להתכונן למחלה שנוחתת עליי פתאום". מתן גור ארי ( ) ( )
  "לא היה לי זמן להתכונן למחלה שנוחתת עליי פתאום". מתן גור ארי

   

  החלטתי להתמודד באמצעות כתיבה

  בדקה ההיא שהרופא עמד מול מיטתי בבית החולים ובישר לי שחליתי במחלה - הפכתי לחולה סרטן. בשבריר שנייה ההווה שלי התהפך והעתיד השתנה. מאותה שיחה מטרה אחת כנגד עיניי – לשרוד.

   

  לאחר הטיפול הכימותרפי הראשון מצאתי את דרכי להתמודד במחלה בכתיבה – החלטתי לתעד את ההתמודדות שלי כנגד המחלה בפתיחות ופצחתי בכתיבת ספר "אני והשותף החדש שלי".

   

  כתבתי בכל שעה ביום, הלפטופ על ברכיי ואני מקליט במרץ את חוויותיי, המסקנות שנאספות בדרך, התובנות ודרך השקפת חיי שקיבלה תפנית חדשה.

   

  במהלך ההתמודדות הקשה במחלת הסרטן ובתופעות הטיפולים הכימותרפיים נשאבתי לדף וכתבתי במשך שעות בהן שכחתי לזמן-מה את הקושי, את הכאבים והבחילות. הכתיבה הפכה לתרפיה שלי.

   

  "הכתיבה הפכה להיות התרפיה שלי" ( ) ( )
  "הכתיבה הפכה להיות התרפיה שלי"

   

  הייתי משוכנע שניצחתי את המחלה

  עברו שבעה חודשים של מאבק עיקש במחלה, סיימתי את סדרת הטיפולים הכימיים וביצעתי בדיקה מקיפה אשר העידה שאין זכר למחלה בגופי ולמעשה פצחתי במסע החלמה.

   

  הייתי משוכנע שניצחתי את הסרטן ואפילו העזתי להצטלם עם שלט ניצחון. ההתרגשות הייתה עצומה. שמח ומאושר התחלתי לבנות את חיי מחדש. אני וענת שתמכה בי לאורך כל הדרך התארסנו. התחזקתי מיום ליום. למעשה הרגשתי בריא לחלוטין, זו הייתה תחושה נהדרת.

   

  עברו חודשיים בלבד, כאבי ראש חזקים החלו להציק לי, יומיים לאחר-מכן רגל שמאל שלי החלה לתפקד באופן לקוי ולמעשה התחלתי לצלוע.

   

  פחד גדול עטף את גופי! לפתע הבחנתי שגם יד שמאל אינה מתפקדת כבעבר, ניגשתי לצחצח שיניים ובקושי הצלחתי לאחוז כראוי את המברשת, כאילו הקואורדינציה שלי נעלמה לחלוטין.

   

  שוב אני במיון, שוב עומד מולי רופא מומחה בפנים רציניות ובמבט חודר ושוב אני מתבשר בבשורה קשה "יש לך סרטן במוח".

   

  לבי פעם בעוצמה! שוב אני ניצב במלחמה על חיי, שוב כימותרפיה, רק שעתה היא תהיה קשה יותר, במינונים גבוהים יותר, כנראה שאאלץ לעבור גם הקרנה והשתלת מח עצם.

   

   

  "חשבתי שהמחלה עזבה אותי לתמיד" ( ) ( )
  "חשבתי שהמחלה עזבה אותי לתמיד"

    

  ההשתלה נכשלה

  לאחר שני טיפולים כימיים קשים התאשפזתי לצורך השתלת מח עצם עצמית בבית חולים איכילוב. בתחילת האשפוז הספר שלי יצא לאור.

   

  השתלת מח עצם היא תהליך קשה מאוד לגוף במהלכה מוזרקת לגוף כמות אדירה של כימותרפיה. ההשתלה כשלה – מיד עברתי למצב של סכנת חיים.

   

  כתוצאה מהמינון הגבוה של הכימותרפיה סבלתי מפצעים נוראיים בפה, בגרון ולכל אורך מערכת העיכול, לא יכולתי לשתות או לאכול והתחלתי לאבד משקל. מיום ליום גופי נחלש מה שסיכן את חיי יותר ויותר.

   

  לאחר קצת יותר מחודש של אשפוז באיכילוב עברתי לבית החולים תל השומר.

   

  זכה לביקורים במהלך הטיפולים. מתן גור ארי ( ) ( )
  זכה לביקורים במהלך הטיפולים. מתן גור ארי

   

  הקוראים הזדהו עם מה שעבר עליי

  חודש אוגוסט האחרון, אני שוכב במיטת חדרי במחלקת "השתלות מח עצם" בתל השומר. לפתע נכנסים צלם וכתב, הם הגיעו לראיין אותי בהפתעה גמורה בעקבות מכירותיו הרבות של הספר שכתבתי על התמודדותי במחלת הסרטן. מכוון ששהיתי בבידוד הם היו עטופים במסכות ונעו בעדינות.

   

  מסתבר שבזמן שאני נלחם על חיי ומרותק למיטת בית החולים כמות מכירות הספר תפסה תאוצה. הספר נהיה פופולרי בקרב חולים אונקולוגים אחרים, בני משפחותיהם ומכריהם וכמובן מכריי שרצו לדעת מה אני עובר.

   

  התרגשתי מהתגובות וחוות הדעת שקיבלתי והן היו רבות מאוד. מסתבר שהשקיפות, הכנות והפתיחות בהן הספר נכתב גרם להזדהות למי שקרוב לנושא ולהתרגשות בקרב חבריי ובני משפחתי.

   

  צוות הכתבים החל להתמקם בחדרי ואני ניסיתי להסתיר את חולשתי, אך הייתי חייב להתראיין, לטעום שוב את העולם מבחוץ ולפוצץ לכמה דקות את עולם ה"לבד" שנכפה עליי בחדר המבודד, וכך שיתפתי פעולה עם הצמד הנחמד והתראיינתי - עשיתי את זה!

   

  באותה תקופה לא הייתי מסוגל לאכול ולשתות, מיום ליום איבדתי ממשקל גופי ואט אט היכולת לעמוד או ללכת פשוט נשאבה ממני, לא הייתי מסוגל לתפקד באופן עצמאי וזה כולל דבר שעולה על הדעת.

   

  התסכול והכאב היו גדולים, קשה להסביר במילים כמה. מלבד החזות ששוב נלקחה ממני מבלי לבקש רשות נותרתי יתום מכוחותיי. כך במשך ארבעה חודשים, בלי אוכל, בלי שתייה כאשר סכנת החיים מרחפת מעליי עשרים וארבע שעות ביממה.

   

  אחרי חצי שנה - סוף, סוף יצאתי הביתה

  האשפוז הרצוף מסוף חודש יוני 2014 הסתיים בחודש באמצע חודש נובמבר. אשפוז שתוכנן במטרה לעבור השתלת מח עצם עצמית, המשיך בלית ברירה בהשתלה מתורם זר שגם כשלה.

   

  לבסוף עברתי השתלה של המח עצם כולו שזה אומר בפשטות השתלה של תשתית מח העצם של התורם ולא רק של תאי האב. ההשתלה הצליחה.

   

  לאחר שחלה הטבה במצבי שוחררתי לביתי. קרוב לחצי שנה שלא נסעתי ברכב, לאורך הנסיעה הבטתי לצדדים ובהיתי בנוף, תחושה מוזרה השתלטה עליי, מוזרה אך מרגשת, משמחת. שישה חודשים בהם לא הסתובבתי ברחובות ולא ראיתי את ביתי.

   

  כשהגענו, חיכו לי עשרות מחבריי והפתיעו אותי, בקושי נשמתי מרוב התרגשות והם שרו לי שירים. כשעלינו הביתה נכנסתי לחדרי ודמעות הציפו את עיניי, פרצתי בבכי מהתרגשות. זהו! הגיע הזמן להיוולד מחדש.

  מנסה להיוולד מחדש. מתן גור ארי עם חברתו ענת ( ) ( )
  מנסה להיוולד מחדש. מתן גור ארי עם חברתו ענת

   

  נלחם לחזור להיות "מתן"

  אט אט חזרתי לאכול מנות קטנות ולשתות. אני מטופל כעת במחלקת "אשפוז יום" בתל השומר שלוש פעמים בשבוע. בתחילה הייתי מגיע באפיסת כוחות מוחלטת, מובל בכיסא גלגלים. היום כבר הולך ומתפקד יותר ויותר באופן עצמאי.

   

  בזמן שכולם מנהלים את חייהם השגרתיים, אני נלחם לחזור להיות 'מתן'. ואני אגיע לשם, זה יקרה בקרוב, עוד כמה חודשים. אני אנצח ובגדול. נקודה!

   

  זמן מה לאחר השחרור נודע לי שהיצירה שכתבתי הוא הספר הנמכר ביותר באתר הספרים בו הוא מוצע למכירה ונחשב לרב-המכר של האתר. התמלאתי בתחושת גאווה אדירה.

   

  בכל העת אני ממשיך לקבל פניות מגוונות מקוראים, אפילו כאלה המתגוררים בחו"ל אך נחשפו בדרך כזו או אחרת לסיפור שלי מה שתמיד גורם לי לחייך ומתדלק אותי בכוחות מחודשים להמשיך ולהילחם.

    

  לפניות ישירות בדוא"ל למחבר מתן גור-ארי

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתן גור-ארי. הכתיבה של הספר הפכה להיות תרפיה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים