שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  תוכים נדירים שהוחרמו הושבו לבעליהם הקשיש
  בית משפט השלום בחדרה החליט להשיב שלושה תוכים מסוג ארות כחולות ראש לבעליהם, תושב השרון, אב שכול בן 80. התוכים הנדירים הוחרמו לפני חמישה חודשים על ידי רשות הטבע והגנים בטענה שהוחזקו ללא היתר. "התוכים מהווים עבורו נחמה ומזור", קבע בית המשפט בהחלטתו. ברשות קיבלו את ההחלטה אך ציינו כי ימשיכו בהליך הפלילי כנגד החזקתם בניגוד לחוק. בטבע מצויים התוכים בסכנת הכחדה עקב סחר למטרות גידול לחיות מחמד

  בחודש ספטמבר אשתקד פשטו פקחי רשות הטבע והגנים על ביתו של קשיש בן 80, תושב השרון וחובב בעלי חיים. פקחי הרשות החרימו מביתו שלושה תוכים מסוג ארות כחולות ראש, תוכים נדירים המוגדרים כבעלי חיים שעתידם בסכנה בטבע. ברשות טענו כי התוכים הוחזקו ללא היתר.

   

  חגיגה בסין: הפנדות בסימן עלייה בטבע

   

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  בעקבות ההחרמה, הגיש הקשיש באמצעות פרקליטו עו"ד נחמי פיינבלט, בקשה לבית משפט השלום בחדרה להחזיר לו את התוכים. בבקשה נטען כי לאור הנסיבות, הקשיש חולה במחלות קשות ומגדל את התוכים כנחמה על מותו של בנו בתאונת אופנוע. בבקשתו ציין בעלי התוכים כי הם מהווים לו נחמה גדולה וביקש להשיבם אליו.

   

  ברשות הטבע והגנים התנגדו לבקשה וטענו כי מדובר בתוכים נדירים, הנחשבים לערכי טבע מוגנים אותם החזיק הקשיש ללא היתר חוקי והוסיפו כי "אם היינו מדברים על טיגריס שהיא חיית בר ומוחזקת ללא היתר האם מישהו היה מעלה על דעתו להחזיר לו?". 

   

  צילום: ליאור פז

  צילום: ליאור פז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  השופט: "החזקת התוכים מהווה עבורו נחמה"

  השופט אמיר סלאמה כתב בהחלטתו כי "לא מצאתי שקיימת הצדקה שהמדינה תמשיך ותחזיק בתוכים. יש לזכור שמדובר בבעלי חיים וככאלה הם מצדיקים התייחסות מיוחדת להבדיל מחפצים. המבקש הוא אדם חולה, קשיש ואב שכול, אשר החזקת התוכים מהווה עבורו נחמה ומזור. בנסיבות אלה אין הצדקה להמשיך ולשלול ממנו את החזקת התוכים." קבע השופט והורה למדינה להחזיר לו את התוכים.

   

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  אתמול (א') בצהריים,  הוחזרו שלושת התוכים לקשיש הנרגש. פיינבלנט ציין כי  "מרשי התרגש מאוד לקבל את התוכים חזרה. הבקשה הוגשה לבית משפט לא רק בשמו של הקשיש אלא גם בשמם של התוכים, אפילו שהם לא הגיעו לדיון. ידוע שהעברת חיות ממקום גידולם יכולה לפגוע בריאותית גם בהם. במקרה הזה היה לנו חשש שגם בריאותו של הקשיש תיפגע וגם בריאות התוכים".

   

  עתידם בסכנה בטבע עקב ביקוש כחיות מחמד

  תוכי ארה כחול ראש נחשב לתוכי יקר ומבוקש לגידול ברחבי העולם. הארות כחולות הראש נפוצות במזרח פרו, ברזיל וצפון בוליביה. האיום המרכזי על התוכים הללו הוא לכידה למטרות סחר לגידול כחיות מחמד. על פי נתוני איגוד השימור העולמי, מאז 1995 חלה עלייה דרמטית בסחר החוקי והלא חוקי בתוכים הללו.

   

  הארות כחולות הראש נסחרות ברחבי העולם וככל שהציפור נחשבת לנדירה יותר, כך גם מחירה בשווקים מאמיר עד לכדי 12,500 אלף דולר. החשש העיקרי הוא התוכים שאינם מתרבים בשיעורים גבוהים בטבע, עלולים להיכחד עקב לכידת פרטים רבים מהטבע, בנוסף לאיומים נוספים של כריתת יערות. כיום התוכים הללו אסורים בסחר בינלאומי. 

   

  מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי ״הרשות מקבלת כרגע את ההכרעה של השופט בפסיקה המקדמית", אמר ל-ynet רוני מלכא, מנהל חטיבת פיקוח ואכיפה ברשות. "ההליך הפלילי כנגד החזקת התוכים ללא היתר מיוחד יימשך עד תום ההליכים ונקבל החלטות בסיומו״. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  התוכים הנדירים הושבו לבעליהם
  צילום: עידו ארז
  צילום: עידו ארז
  עו"ד נחמי פיינבלט
  צילום: עידו ארז
  מומלצים