שתף קטע נבחר

השכר בהוראה זינק; מורים מרוויחים יותר ממורות

מנתוני הלמ"ס עולה כי השכר הממוצע של המורים בישראל עלה בעשור בכ-54%, לכ-10,500 שקל ברוטו בחודש. עם זאת, גם במקצוע שבו יש רוב לנשים - שכרן נמוך ב-16% מזה של הגברים. המורים הכלולים ברפורמת אופק חדש מרוויחים יותר - אבל שכרם לשעה ירד

שכרם הממוצע של מורים בישראל עלה בשנים 2003-2012 בשיעור ממוצע של 54%, מכ-6,800 שקל ברוטו בחודש לכ-10,500 שקל ברוטו בחודש. כך עולה ממחקר שפרסמה היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

 

באותה תקופה עלה השכר הממוצע של כלל העובדים במשק בכ-32% בלבד, מכ-6,900 שקל ברוטו בחודש לכ-9,150 שקל ברוטו בחודש. בניכוי עליות המחירים שנרשמו באותה תקופה, עלה שכרם הריאלי של המורים בשיעור של כ-29%.

העלייה בשכר המורים בהשוואה לממוצע במשק ()
העלייה בשכר המורים בהשוואה לממוצע במשק
את העלייה בשכרם של המורים ניתן לייחס לחתימה על הסכמי "אופק חדש" ו"עוז לתמורה", שנחתמו בשנים 2008 ו-2011, בהתאמה. בעקבות עליית השכר במקצועות ההוראה, הגיע שכרם הממוצע של מורים לרמות שמעל לממוצע במשק. זאת, כאשר ב-2003 הוא היה נמוך יותר מהשכר הממוצע.

 

שינוי מגמה זה מורגש בעיקר אצל נשים, מכיוון שפערי השכר המגדריים במקצוע ההוראה נמוכים יותר מאשר בכלל המקצועות. כך, גם במקצוע שבו יש רוב לנשים - שכרן נמוך מזה של הגברים: ב-2012 עמד שכרן הממוצע של מורות על רמה של 10,129 שקל ברוטו בחודש, לעומת שכר ממוצע של 7,244 שקל בחודש לכלל הנשים במשק. שכרם הממוצע של מורים עמד על רמה של 12,051 שקל בחודש, לעומת ממוצע של 10,953 בכלל המשק.

 

מורים מרוויחים יותר ממורות

למרות העלייה המשמעותית בשכר עובדי ההוראה, נשמרו הפערים הגדולים בין רמות השכר של מורים שונים, הנובעים ממגדר, תפקיד ורמת השכלה. בתוך כך, בשנים 2003-2012, גדל גם שכרם של מנהלי בתי ספר בשיעור משמעותי של 41% והגיע לרמה ממוצעת של 23 אלף שקל ברוטו בחודש, יותר מכפליים משכרם הממוצע של מורות ומורים.

 

כמו כן, נמצא כי שכרם של מורים בעלי תואר שני גבוה משמעותית משכרם של כלל המורים ועומד על רמה ממוצעת של 14 אלף שקל בחודש. עוד נמצא כי שכרם של עובדי הוראה עם ותק של 16 ששנים ומעלה, גבוה פי שניים ויותר משכרם של עובדי הוראה עם ותק של פחות מ-5 שנים. שכרם הממוצע של מורים בחטיבות ביניים ובחטיבות העליונות היה גבוה בכ-10% משכרם של מורים בבתי ספר יסודיים וגני ילדים.

 

בבואם להעריך את ההשפעה של רפורמת "אופק חדש" על השכר, בדקו חוקרי הלמ"ס את עליית השכר של מורים שנכללו ברפורמה והשוו אותה לעלייה ברמת השכר של מורים שלא נכללו ברפורמה. נמצא כי שכרם הכולל של מורים שהצטרפו ל"אופק חדש" עלה בשיעור של 20% בשנים 2009-2012, לעומת עלייה של 13% בלבד בשכרם של מורים שלא נכללו ברפורמה. 

 

עם זאת, שכרם השעתי של מורים שעבדו במסגרת "אופק חדש" דווקא גדל בשיעור נמוך יותר מאשר בקרב מורים שלא נכללו ברפורמה. זאת, מכיוון שהרפורמה לא כללה רק העלאת שכר אלא גם הגדלת מכסת שעות העבודה של המורים והיקף המטלות שעליהם לבצע בתוך תחומי בית הספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים