שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סוזן רייס במסר לנתניהו: נאומים לא ימנעו מאיראן נשק גרעיני

אחרי הבטחת אובמה למנוע מאיראן נשק גרעיני, היועצת לביטחון לאומי נאמה באיפא"ק ועקצה את נתניהו לפני נאומו בקונגרס. "סנקציות לא עצרו את איראן מקידום תוכנית הגרעין ולא מציאותי לבקש שיוותרו על העשרת אורניום"

אחרי שכינתה את נאום נתניהו בקונגרס "הרסני" ליחסי ישראל-ארה"ב, היועצת לביטחון לאומי שולחת מסר לראש הממשלה: בנאום בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון הבהירה הלילה (ג') סוזן רייס כי "נאומים לא ימנעו מאיראן נשק גרעיני".

 

רייס, ששילבה בנאומה כמה מילים בעברית כמו "עם ישראל חי", התייחסה לאפשרות שהמשא ומתן בין איראן למעצמות יקרוס, ואמרה כי סנקציות לא יעצרו ואף פעם לא עצרו את איראן מקידום תוכנית הגרעין שלה. לדבריה, התוכנית תמשיך להתקדם ללא הסכם.

 

סערת הנאום - כתבות נוספות:

אובמה: "ממוקד במטרה למנוע מאיראן נשק גרעיני. נתניהו לא היה צריך לבוא עכשיו"

ניהול משברים מרחוק: לאן נעלם השגריר דרמר?

נתניהו באיפא"ק: "הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע ביחסים עם אמריקה"

 

"אף אחד לא יכול לגרום למדענים האיראנים לשכוח את המומחיות הגרעינית שלהם", ציינה רייס. "אי-אפשר שעסקה אידאלית בלתי ניתנת להשגה תעמוד בדרך של עסקה טובה. אני יודעת שחלק מאיצים בקונגרס שאיראן תוותר על יכולת ההעשרה שלה לחלוטין, אבל כל זה לא מציאותי ולא ניתן להשגה".

 

היועצת לביטחון לאומי הוסיפה כי "גם השותפים הקרובים שלנו ינטשו ויפגעו בסנקציות היעילות שכפינו ביחד. ללא הסכם, איראן תפעיל צנטריפוגות משוכללות, תפעיל את הכור באראק, מאגר האורניום שלה יחודש ונאבד את הפיקוח חסר התקדים שיש לנו כיום".

 

רייס הבהירה כי דיפלומטיה מגובה בלחץ יכולה למנוע מאיראן מהשגת נשק גרעיני. לדבריה, סנקציות נוספות במהלך השיחות יפוצצו את המשא ומתן ויפוררו את הקואליציה, וארה"ב תואשם באחריות למניעת ההסכם.

רייס בנאום באיפא"ק. "נאומים לא ימנעו נשק גרעיני מאיראן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רייס בנאום באיפא"ק. "נאומים לא ימנעו נשק גרעיני מאיראן"(צילום: AFP)

"עסקה ליותר מעשר שנים טובה מפעולה צבאית שתרחיק את איראן מהגרעין לתקופה קצרה בהרבה. גם בסיום העסקה, איראן תצטרך לאפשר גישה למתקנים שלה ולספק ביטחונות שהיא לא חותרת לנשק גרעיני. אם היא תיכשל, אנחנו יכולים תמיד לקבוע שהם ישלמו מחיר כבר למען ביטחוננו", אמרה רייס. "האיראנים יודעים שאם הם יפרשו מהשיחות, הקונגרס יוכל להטיל סנקציות מיד והנשיא אובמה יתמוך בהן. אם הדיפלומטיה תיכשל, נבהיר לעולם שאיראן אחראית לכך".

 

היא גם ציינה כי עדיף שלא יושג הסכם עם איראן מאשר שיושג הסכם רע. היא אמרה גם כי "נשק גרעיני בידי איראן הוא לא מסוכן רק לישראל אלא גם לארה"ב, ואנו לא מקבלים זאת. הגישה האמריקנית כלפי טהרן היא חשדנית ויש לאשר כל פרט שהם מספקים".

 

היועצת לביטחון לאומי ציינה מנגד שהטרור האיראני, במקביל למאמצי הרפובליקה האיסלאמית לחתור תחת מדינות שכנות ותמיכה באסד, חיזבאללה וחמאס הם עדיין איומים. "טהרן חייבת להבין שארה"ב לעולם לא תתפשר על ביטחונה ועל ביטחון ידידותינו כולל ישראל", כך רייס.

 

אמש לפני חצות (שעון ישראל) העניק הנשיא ברק אובמה ראיון לסוכנות הידיעות רויטרס והבהיר כי הוא מחויב למנוע גרעין מאיראן וכי הוא ממוקד בפעולה זו. עם זאת, הוסיף כי זו טעות שנתניהו מגיע לנאום בקונגרס שבועיים לפני הבחירות. הוא הזכיר כי ראש הממשלה הזהיר בעבר מפני הסכם רע עם איראן, אך מאז איראן לא התקדמה עם תוכנית הגרעין שלה. הוא אמר שהנאום של נתניהו אינו הרסני, אך ציין כי הוא מוטרד מכוונותיו של ראש ממשלת ישראל.

 

על ראש הממשלה אמר אובמה: "מובן למה ישראל מודאגת. גם אנחנו מודאגים. אבל אנחנו תמיד אומרים שצריך להיות ממוקדים במטרה - והיא למנוע מאיראן נשק גרעיני. זו טעות שראש ממשלה של כל מדינה יבוא לדבר בקונגרס כמה שבועות לפני הבחירות".

 

אובמה שב והדגיש כי הוא לא נפגש עם נתניהו בגלל הבחירות, שייערכו בעוד שבועיים. "נפגשתי עם נתניהו יותר מכל מנהיג בעולם", הוא אמר. "זה לא עניין אישי. זה חשוב ביחסים עם כל מדינה להכיר שלארה"ב יש מדיניות. בסופו של דבר, צריך לתאם עם הממשל את הדברים הללו. לא משנה מי נמצא בתפקיד, הדמוקרטים או הרפובליקנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים