שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נתניהו נאם בקונגרס: "החלופה להסכם המתגבש: הסכם טוב יותר"

שבועיים לבחירות, ראש הממשלה הבהיר בנאום נטול בשורות חדשות בקונגרס כי האופציה הטובה ביותר מול איראן אינה האופציה הצבאית, אלא הסכם טוב יותר מזה המתגבש כעת. הוא הזכיר את המן הרשע שרצה להשמיד את העם היהודי. נתניהו גם ענה לאזהרה האמריקנית שלא לחשוף מידע סודי ואמר: "מידע מודיעיני? הכול מופיע בגוגל"

שבועיים לבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב הערב בקונגרס האמריקני ל"נאום המחלוקת" עם ממשל אובמה, ונראה שהכותרת המרכזית בדבריו הייתה אמירה רשמית שלפיה הוא אינו מתנגד להסכם עם איראן. עם זאת, ציין כי ההסכם המתגבש כעת הוא רע מאוד, ויש להחליפו בהסכם טוב יותר. בנאומו לא היו בשורות חדשות.

 

נתניהו נאם הערב (ג') בפני חברי הסנאט ובית הנבחרים ודיבר בעיקר על סכנת הגרעין האיראני וההסכם המתגבש בין טהרן למעצמות. "זה הסכם רע. מאוד רע. עדיף לנו בלעדיו. עכשיו אומרים לנו שהתחליף היחיד להסכם הרע הזה הוא מלחמה. האלטרנטיבה היא הסכם טוב בהרבה", אמר. ynet העביר שידור מנאום נתניהו בהשהיה של חמש דקות לאור קביעת ועדת הבחירות מחשש לתעמולה.

 

"אני רק יכול להפציר במנהיגי העולם לא לחזור על טעויות העבר. לא להקריב את העתיד בשביל ההווה. אבל אני יכול להבטיח: נגמרו הימים שבהם העם היהודי יהיה פאסיבי בפני רצח עם. יש לנו מדינה שלנו, עם חיילים אמיצים, שמגינים עלינו". הוא הוסיף כי ישראל אינה לבד, מפני שארה"ב עומדת לצד ישראל. 

נתניהו בנאומו בקונגרס, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו בנאומו בקונגרס, הערב(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עשרות חברי קונגרס החרימו את הנאום, ואת כיסאותיהם תפסו עוזרים פרלמנטרים של חברי קונגרס אחרים. נתניהו התקבל במחיאות כפיים. הוא הזכיר כי זו הפעם השלישית שהוא נואם בפני הקונגרס. "אני יודע שהנאום שלי היה נושא למחלוקת", אמר נתניהו שהבהיר כי לא מדובר בנאום פוליטי. הוא הודה לחברי הקונגרס על תמיכתם בישראל וזכה שוב במחיאות כפיים. "אתם עומדים לצד ישראל תמיד. הברית בין ישראל לארה"ב הייתה תמיד מעל פוליטיקה ותמיד צריכה להישאר מעל הפוליטיקה. ארה"ב וישראל שותפות לגורל אחד, הגורל לארץ המובטחת. ישראל מברכת על תמיכת ארה"ב, של העם ושל הנשיאים מהארי טרומן ועד ברק אובמה. אנחנו מעריכים את כל מה שאובמה עשה עבור ישראל". הוא הודה גם על הסיוע של ארה"ב בפיתוח מערכת כיפת ברזל.

 

עוד לפני הנאום אמרו גורמים בפמליית נתניהו כי הוא נענה לבקשת הנהגת המפלגה הדמוקרטית ומיתן במעט את נאומו. הגורמים ציינו כי הגיעה בקשה ביממה האחרונה מבכירים דמוקרטים שנתניהו יימנע מ"משפטי מחץ" שייצרו אצלם דילמה אם למחוא כפיים או לא. לדבריהם, הורדת "שורות המחץ" מהנאום לא שינתה דבר במהות הנאום שיישא ראש הממשלה.

 

לאחר השבחים הוא דיבר על איראן והזכיר את מגילת אסתר ואת המן הרשע שניסה להשמיד את העם היהודי ואת אסתר המלכה שמנעה את המזימה. "המזימה סוכלה והעם ניצל", הוא אמר. נתניהו אמר כי גם כיום באיראן רוצים להשמיד את ישראל והזכיר את דבריו של האייתוללה חמינאי, מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האיסלאמית. "היום העם היהודי עומד בפני ניסיון נוסף של פרס להשמיד אותנו. מנהיגה העליון של איראן מצייץ שעל ישראל להיות מושמדת. באיראן אין אינטרנט חופשי, אבל לו יש תמיד הזדמנות לצייץ ולאיים עלינו. תקשיבו לחסן נסראללה מנהיג חיזבאללה שאמר: 'אם כל היהודים הגיעו לישראל, זה יחסוך לנו לרדוף אחריהם בכל העולם'". נתניהו הזכיר את הנשק הגרעיני שאיראן מנסה להשיג. "המשטר האיראני הוא לא רק בעית היהודים כמו שהנאצים לא היו רק בעית היהודים. איראן מאיימת לא רק על ישראל, אלא על שלום כל העולם. כדי להבין מדוע נשק גרעיני אצל איראן מסוכן, צריך להבין את טבע המשטר".

שרה נתניהו ליד פרופ' אלי ויזל בקהל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרה נתניהו ליד פרופ' אלי ויזל בקהל(צילום: AFP)

"ההסכם יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני והרבה"

בהמשך נאומו השווה נתניהו את איראן לדאעש. "המשטר האיראני תמיד יהיה איום עבור ארה"ב. הקרב בין איראן לדאעש לא הופך את טהרן לבת בריתה של ארה"ב", הוא אמר. "אחת קוראת לעצמה המדינה האיסלאמית והשנייה קוראת לעצמה הרפובליקה האיסלאמית. קודם הם רוצים להשתלט על האזור ואז על העולם כולו. במצב הזה אין מקום לישראל ולאף אחד אחר. אין מקום לנוצרים, יהודים ואף אחד. האויב של האויב שלי הוא האויב שלי בנוגע לאיראן ודאעש. ההבדל הוא שדאעש חמוש בסכינים ובסרטוני יוטיוב בזמן שאיראן עלולה להיות חמושה בנשק גרעיני וטילים בליסטיים. האיום הכי גדול הוא איראן גרעינית. לנצח את דאעש ובמקביל לאפשר לאיראן לנשק גרעיני זה לנצח בקרב, אך להפסיד את המלחמה. אסור לתת לזה לקרות. זה בדיוק מה שיכול לקרות. אם ההסכם שכרגע דנים בו יוסכם על ידי האיראנים, הוא יאפשר להם להשיג נשק גרעיני והרבה".

 

אחרי הדברים של דובר הבית הלבן על חשיפת דברים מסווגים, נזהר נתניהו ואמר כי הוא מזכיר דברים שכבר פורסמו. "למרות שההסכם הסופי עדיין לא נחתם, יש מסמכים שאנחנו יודעים עליהם והם חשופים לציבור. לא צריך מודיעין או סוכנות ביון. אפשר למצוא את זה בגוגל", אמר נתניהו. "אנחנו יודעים בוודאות שכל עסקה עם איראן תיתן לה שני דברים: איראן תישאר עם יכולת מיצוי להשיג פצצה. על פי ההסכם, אף מתקן גרעיני של איראן לא יפורק. אלפי צנטריפוגות ימשיכו לפעול. בשל העובדה שאיראן תקבל את הדברים הללו, איראן תוכל להשיג פצצה תוך שנה, כך חושבים בארה"ב, לפי החישוב שלנו זה פחות".

 

ראש הממשלה אמר כי אסור לסמוך על איראן. "ההסכם יאפשר לפקחים לפקח. אבל כאן הבעיה. הם רק רושמים דו"חות, אבל זה לא עוצר את איראן. בצפון קוריאה עשו בדיוק אותו דבר ותוך כמה שנים הם השיגו נשק גרעיני. בתוך חמש שנים צפון קוריאה יכולה להחזיק בעשרות טילים גרעיניים", אמר נתניהו. "פקחי סבא"א אמרו אתמול שאיראן לא חושפת את כל הפרטים שלה בנוגע לתוכנית הצבאית. היא נתפסה פעמיים כשנחשפו המתקנים בנתנז ובקום. יש מתקנים שאולי אנחנו וארה"ב כלל לא יודעים עליהם".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 נתניהו הוסיף כי איראן יכולה להגיע לפצצה גם אם תשמור על תנאי ההסכם המתגבש. "יש דרישה מאיראן להשהות את המצב בעשר שנים", הוא אמר. "אבל זה מצמוץ עין עבור כולם. הם ימשיכו בשלהם. כל הסנקציות יוסרו ואז איראן תוכל להעשיר עוד יותר את תוכנית הגרעין שלה. מנהיגה העליון של איראן אומר כי הרפובליקה האיסלאמית מתכננת 190 אלף צנטריפוגות להעשרת אורניום. ככה היא תוכל לייצר דלק גרעיני תוך שבועות. מזכיר המדינה ג'ון קרי אישר בשבוע שעבר שאיראן יכולה להחזיק בזה. איראן יכולה להחזיק באורניום מועשר לייצור פצצה עם לגיטימציה בינלאומית. עד עכשיו איראן מסרבת להכניס להסכם את תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, שתוכל להוות איום ישיר על ארה"ב".

 

"הסעיף השני", הוסיף נתניהו, "הוא הסרת כל המחסומים לאיראן תוך עשור. אני לא מאמין שהמשטר הקיצוני של איראן ישתנה בצורה קיצונית לטובה. התיאבון שלו לאגרסיביות רק גובר". נתניהו שאל "האם איראן תהיה פחות אגרסיבית אם הסנקציות יוסרו? אם עכשיו היא מממנת ארבע מדינות כשהסנקציות בתוקף, אז מה יקרה כשהסנקציות יוסרו?" לדבריו, "למה שהמשטר הזה ישתנה אם הוא יוכל ליהנות משני העולמות. זו שאלה שכולם שואלים באזור שלנו. השכנים של ישראל ואיראן יודעים שהיא תממן עוד יותר טרור ורק תמשיך להתקדם לפצצה. חלק משכנותיו עונים בדרך שבה גם הם ירדפו אחרי פצצה ואז ייפתח מרוץ התחמשות שיהיה המסוכן ביותר עבור כל העולם", הוא אמר.

 

נתניהו אמר כי לפני הסרת הסנקציות, צריך לדרוש מאיראן שלושה דברים: "להפסיק את האגרסיביות שלה נגד שכנותיה במזרח התיכון. הדבר השני להפסיק לממן טרור ברחבי העולם. והדבר השלישי להפסיק לאיים להשמיד את ישראל, מדינת היהודים היחידה". ראש הממשלה הרחיב: "אם המעצמות לא מוכנות ללחוץ על איראן, אז לפחות שילחצו על איראן להשתנות עד שההסכם יפוג. אם איראן תשתנה, הסנקציות יוסרו. אם איראן לא תשתנה, אז אסור להסיר את הסנקציות. אם איראן רוצה לקבל יחס של מדינה נורמלית, שתתחיל להתנהג כמו מדינה נורמלית".

 

ראש הממשלה שאל למה איראן צריכה מתקן גרעיני? "ללא מתקן כור מים כבדים, איראן לא יכולה לייצר נשק גרעיני. זה בדיוק כמו שמכונית לא תיסע ללא מנוע", הוא אמר. "ההיסטוריה הציבה אותנו בצומת דרכים גורלי. או הסכם רע שיעצור את איראן זמנית, אבל יביא בסוף למלחמה. הדרך השנייה היא הסכם טוב יותר ללא איראן גרעינית, ללא מזרח תיכון גרעיני ויהיה טוב יותר לאנושות כולה".

 

אובמה: אמנע גרעין מאיראן

אמש התראיין הנשיא האמריקני ברק אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס ואמר כי הוא ממוקד במטרה למנוע מאיראן נשק גרעיני והדגיש כי נתניהו לא היה צריך להגיע: "זה זמן בחירות".

 

 

 

הנשיא האמריקני הזכיר כי ראש הממשלה נתניהו הזהיר לאחר חתימת ההסכם הזמני כי מדובר בהסכם רע - אך לדבריו איראן לא התקדמה מאז בתוכנית הגרעין שלה. הוא אמר שהנאום של נתניהו אינו הרסני, אך ציין כי הוא מוטרד מכוונותיו של ראש ממשלת ישראל.

 

"אין מומחה לאיראן שחושב שהיא תפסיק לשאוף לנשק גרעיני אם נכפה עליה עוד סנקציות", הוא אמר. "הדרך הכי טובה היא להביא אותם לשולחן. מטרת העסקה שאנחנו מנסים להשיג היא שנה לפחות מהרגע שהם מנסים להשיג נשק ועד שהם ישיגו אותו".

 

במהלך הלילה הגיעה יועצת הנשיא לביטחון לאומי, סוזן רייס, לנאום בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק ואמרה כי "נאומים לא ימנעו מאיראן נשק גרעיני - אך דיפלומטיה חזקה, מגובה בלחץ, יכולה לעשות זאת".

 

"אף אחד לא יכול לגרום למדענים האיראנים לשכוח את המומחיות הגרעינית שלהם", ציינה רייס. "אי-אפשר שעסקה אידאלית בלתי ניתנת להשגה תעמוד בדרך של עסקה טובה. אני יודעת שחלק מאיצים בקונגרס שאיראן תוותר על יכולת ההעשרה שלה לחלוטין, אבל כל זה לא מציאותי ולא ניתן להשגה".

 

בנאומו באיפא"ק אתמול אמר נתניהו כי "הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע ביחסים עם אמריקה". הוא הזהיר מהסכם הגרעין עם איראן, אבל הקפיד להדגיש: "יש לי כבוד עצום לנשיא אובמה".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו בקונגרס, הערב
צילום: AFP
מומלצים