שתף קטע נבחר

אחרי מאות שנים: נמצאה "העיר האבודה"

מאז המאה ה-16 ניסו חוקרים במערב למצוא עדויות ל"עיר אל הקוף". כעת גילתה משלחת ארכיאולוגים במעמקי יערות הגשם בהונדורס את שרידיה

משלחת ארכיאולוגית מצאה במרכז אמריקה ממצא נדיר: "העיר האבודה", שננטשה על ידי ציביליזציה מסתורית, ונותרה ריקה במשך מאות שנים. חברת "נשיונל ג'אוגרפיק" חשפה השבוע כי צוות של ארכיאולוגים מארצות הברית ומהונדורס גילה את האזור במעמקי יערות הגשם במדינה, באחד האזורים המרוחקים והמבודדים בעולם.

 

עוד חדשות בעולם :

מזרח אוקראינה: 32 הרוגים בפיצוץ במכרה

אדוארד סנואודן רוצה לחזור הביתה

פרנויה? "כל ארוחה שמוגשת לארדואן נבדקת"

 

המשלחת הצליחה לחשוף את האתר שבו נמצאת העיר שנקראת גם "העיר הלבנה" ו"עיר אל הקוף" (City of Monkey God), ועל אודותיה סיפרו ארכיאולוגים מערביים רבים מאז ימי האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-16.

האזור שבו נמצאה העיר האבודה. הונדורס (צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק) (צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק)
האזור שבו נמצאה העיר האבודה. הונדורס(צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק)
המשלחת להונדורס יצאה ממעמקי היערות המרכז-אמריקניים כדי להכריז על התגלית החשובה. העיר, אחת מערים עזובות רבות בג'ונגל מוסקיטיה, היא בית לכמה ציביליזציות ששגשגו לפני אלף שנה אך נעלמו מבלי להשאיר עקבות, עד היום. שלא כמו שבט המאיה, לא הרבה ידוע על התרבות הפרה-קולומביאנית שטרם נמצא לה שם.

 

הארכיאולוגים סקרו ומיפו כמה כיכרות, ביצורים, תלים ופירמידות בשטח המתפרש על 32 אלף מטרים רבועים. הם גם מצאו "אוצר יוצא דופן של פסלים מאבן" כמעט שלמים ששרדו במשך מאות שנים. אחד מ-52 הפסלים שנמצאו הוא דמותו המיתית של שמאן ששינה את צורתו ל"איש זאב-יגואר", חצי אנושי וחצי כלבי. אנשי המשלחת סבורים כי עוד חפצי אומנות נוספים קבורים באזור.

 

חפצי האומנות שנמצאו ממוקמים בבסיס פירמידה. אנשי "נשיונל ג'אוגרפיק", שליוו את המשלחה, חשפו את ממצאיהם ואמרו: "התרבות שנעלמה בקושי נחקרה ושרידיה כמעט בלתי ידועים. ארכיאולוגים אפילו לא נתנו לה שם".

אחד מחפצי האומנות שנמצאו (צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק) (צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק)
אחד מחפצי האומנות שנמצאו(צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק)
  

כריסטופר פישר, ראש המשלחת הארכיאולוגית, אמר כי "התגלית מראה שגם עכשיו, במאה ה-21, יש עדיין כל כך הרבה לגלות על העולם שלנו. הטבע הבתולי של האתר ייחודי ואם יישמר באופן הולם וייחקר באופן מלא - יוכל ללמד אותנו הרבה על האנשים שחיו בו אז", אמר פישר ל"טלגרף" הבריטי.

 

האתר ממוקם עמוק בתוך יער הגשם מוסקיטיה, אזור נרחב השופע בביצות, נהרות והרים. כדי לנווט בערפל המחניק, הודרך הצוות על ידי סטיב סאליבן ואנדרו ווד, חיילי יחידת SAS של חיל האוויר הבריטי, המתמחים בהישרדות ביער.

 

זה מאות שנים שמחפשי אוצרות וחוקרי ארצות תרו בג'ונגל הזה וניסו למצוא את השרידים הלבנים

של העיר האבודה. אגדות עם של שבטים מקומיים סיפרו כי האזור היה סוג של גן עדן, בעוד אחרים תיארו אותו כעיר העשויה מזהב.

 

המשלחת שמרה בסוד על מיקום האתר כדי להגן עליו מפני ביזה. אולם כעת הם חוששים מחקלאי בקר מקומיים שגוזמים את עצי יערות הגשם סמוך לאזור. "המחשבה לאבד את העדות התרבותית והאקולוגית הזו עבור המבורגר, מעוררת בי פחד רב", אמר פישר.

  

חוקר הארצות האמריקני תיאודור מורד טען ב-1940 כי מצא את "העיר האבודה" בהונדורס. כשחזר ממסעו עם חפצי אמנות רבים הוא הבטיח כי יחזור לשם ויבצע חפירה רצינית יותר, אך הוא מת בטרם שב למדינה המרכז-אמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק
"העיר האבודה" במעמקי יערות הגשם של הונדורס
צילום: דייב יודר, באדיבות נשיונל ג'אוגרפיק
מומלצים