שתף קטע נבחר

ממציא כיפת ברזל ידליק משואה: הכרה בהישג

הנמנים עם מדליקי המשואות ביום העצמאות הביעו התרגשות גדולה לאחר ההודעה על אודות הכללתם ברשימה. העיתונאית לוסי אהריש: "המשואה היא לא שלי, היא של המשפחה ועבור כל הישראלים". מפתח כיפת ברזל: "מתרגש מאוד"

"קיבלתי את ההודעה הזאת בהתרגשות גדולה ועם המון שמחה", אמר ד"ר דני גולד, ממציא ומפתח כיפת ברזל, שידליק משואה על תרומתו לביטחון המדינה ביום העצמאות. "כיפת ברזל היא הדוגמה העליונה האולטימטיבית שמייצגת את הדברים פורצי הדרך בישראל ואת החזון של חדשנות, יזמות, יכולת ביצוע וניהול. אני שמח מאוד בשם כל הצוות של כיפת ברזל. שמחתי מאוד, אני מתרגש מאוד, גם ברמה האישית וגם על ההכרה בהישג הזה שתכליתו היא למען מדינת ישראל".

 

הטקס הממלכתי בהר הרצל יעמוד השנה בסימן "ישראלים פורצי דרך". בין מדליקי המשואות גם העיתונאית המוסלמית לוסי אהריש. "יש צעקה שאני מנסה לצעוק כבר הרבה זמן וזה חלחל וממשיך לחלחל", אמרה אהריש שתדליק משואה על קידום שיח של סובלנות ופתיחות בין מגזרים בחברה הישראלית. "זה דבר חשוב לי באופן אישי שאומר בסופו של דבר שאני לא משוגעת. אני מתרגשת מאוד, וזה לא מובן מאליו. אני עדיין לא מעכלת ושמחה מאוד. המשואה הזאת היא לא שלי, היא של המשפחה שלי שחינכה אותי בדרך מסוימת. היא עבור כל הישראלים, יהודים, ערבים, מוסלמים ונוצרים, בלי הגדרות. זה בשביל כולם".

 

גל לוסקי, מייסדת ומנכ"לית ארגון IFA – ארגון עצמאי שמתמחה בסיוע לאוכלוסיות במצבי אסון וסכסוך - אמרה בעקבות ההחלטה לצרפה לרשימה כי "זהו כבוד גדול וענק מבחינתי כי לא ציפיתי שארגון שפועל בדרך שלנו יקבל הכרה כזאת. יש הרבה תקווה בבחירה שמבטאת חגיגה דמוקרטית, בעיקר בארגון כמונו שפועל במדינות שאין להן יחסים דיפלומטיים עם ישראל, זה ממש אור לגויים. הבחירה בי, גם מבחינת האג'נדה של הארגון, מפתיעה. חשוב שיכירו את הצד החברתי שלנו ולא רק צד פוליטי. היינו בסודן, פקיסטן, עיראק, אינדונזיה ועוד מקומות שאי אפשר לפרט. אנחנו גם פועלים להכנסת אמצעים להצלת חיים למדינות שלא מתירות זאת, ומהווים את הארגון היחידי בעולם שבו הצלת חיים נמצא מעל החוק. כשחוק פוגש צדק אנחנו בחורים בצדק ומבחינתו לאישה או ילד אסור לאפשר למות יהיו הנסיבות אשר יהיו. המתנדבים שלנו הם ישראלים יהודים, ושאינם יהודים, שמאפשרים לדבר הזה לקרות בהתנדבות ותוך סיכון חייהם".

  

סימה שיין, שכיהנה כאישה בתפקיד הבכיר ביותר במערך הביון הישראלי, אמרה: "אני מתרגשת מאוד ונבוכה כי אני לא מרגישה שעשיתי משהו יוצא דופן. זאת הזדמנות בשבילי לתת ביטוי ואולי להיות פה להון נשים אמיצות במוסד שעושות עבודה יוצאת דופן ומסוכנת ולא יכולות להופיע בתקשורת ולספר על מה שעושות. זאת ההזדמנות שלי להגיד מילה עליהן. אני כבר נחשפתי מאז הפרישה שלי ומה שייחד אותי זה שפעם ראשונה אישה הייתה ראש חטיבת המחקר והשנים שכיהנתי בתפקיד הזה, תחת מאיר דגן, אפשרו לי להיות בעמדות קבלת החלטות שאפשרה לי לשנות את המציאות. למרות שעבדתי המון שעות, אני מרגישה שזכיתי".

 

 

הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, מורה ומחנכת, פעילה למען זכויות נשים מראשי פורום "תקנה" נבחרה להדליק משואה על שפרצה דרך לנשים בלימוד התורה. "אני מתרגשת מאוד וזה כבוד גדול. נודע לי על זה אתמול אחרי צאת שבת זה הביך אותי נורא וגם ריגש אותי", אמרה הרבנית. "אני מאוד אוהבת ומאמינה במה שאני עושה וזה שהמדינה רואה בזה פריצת דרך זה מרגש אותי מאוד. השיח בעולם היהודי והמסורת וההלכה לאט לאט מקבל מקום של הכרה בשיח הישראלי. ההכרה המרגשת לראות את ההתעמקות של נשים בתורה, זה הסיפוק העצמי שלי וזה שהמדינה נותנת לי להדליק משואה נותן כמו תעודה, זהו מקום של כבוד. המסר שלי זה שאם למישהי חשוב משהו ללכת על זה. גם לי אמרו לנשים לעולם לא יבינו את היהדות לעומק כמו דף גמרה ולדעתי זה חשוב וחשתי צורך לכבוש את זה, כדי לחוש יהודיה שלמה יותר".

 

רמי לוי, בעלי רשת שיווק השקמה: "כשאני עובר בחנויות ורואה את האנשים, לא פעם הם באים אליי ואומרים לי שבזכותי ובזכות הרשת שלי הם יכולים לגמור את החודש ויכולים להרשות לעצמם לאכול. כל פעם ששמעתי את מה שאנשים אומרים התרגשתי, ועכשיו קיבלתי חותמת על מה שהם אומרים. כל זה נעשה בזכות העובדים היקרים שלי, המשפחה שלי, אשתי וכל מי שעוזרי לי. אני מתרגש מאוד, זאת גאווה גדולה וכבוד רב. לנגד עינינו רואים תמיד את הצרכן".

 

פרופ' מרתה וינשטוק-רוזין, מדענית וחוקרת בתחום הרפואה שפיתחה את תרופת האקסלון לטיפול במחלת האלצהיימר ושיפור איכות חיי החולים, אמרה כי "הנכדה שלי מתחתנת היום וחשבתי לעצמי קודם כמה התרגשות יכולה להיות ביום אחד. בהתחלה אמרתי שזה לא יכול להיות, קבלתי כבר פרס ישראל וזה מספיק לי. דווקא היום ביום האישה ודווקא כשהחליטו שאת המשואות ידליקו חצי נשים-חצי גברים, זה טוב מאוד ומרגש. אני רוצה להעביר מסר לכל הנשים שהכול אפשרי שאם אתה רק רוצה ומוכן לעבוד מספיק קשה אפשר להצליח".

 

אהוד שבתאי, ממייסדי ומפתחי אפליקציית הניווט המהפכנית Waze הופתע ואמר ל-ynet כי הוא "לא יודע על מה מדובר". 

 

שאר מדליקי המשואות הם:

 

אור אסולין, תלמידת תיכון בת 17 מעכו, יזמית וחוקרת צעירה שמשמשת מנכ"לית חברת פיתוח ליזמים צעירים.

 

אליס מילר שעתרה לבג"ץ ובכך פרצה לראשונה את דרכן של נשים לקורס טיס בצה"ל.

 

ד"ר גבריאל עידן, ממציא ומהנדס שהגה ופיתח המצאה חדשנית

של מצלמות ווידיאו זעירות בקפסולות לבליעה שמקלות באופן משמעותי על החולים.

 

רפי מהודר, מהנדס ויזם מצליח בעל שם עולמי בתחום מוצרי ההשקיה. פיתח את טכנולוגיית הטפטפות, שזכו להצלחה בינלאומית.

 

אביהו מדינה, זמר ויוצר שפרץ דרך ותרם תרומה מכרעת להתפתחות המוסיקה הים-תיכונית הישראלית.

 

נציג צה"ל, רב"ט דן קורקובסקי, מאובחן בספקטרום האוטיסטי, מראשוני בוגרי התוכנית "רואים רחוק" באגף המודיעין, אשר מבצע תפקיד פענוח מורכב במדור מבצעי, שלא בוצע טרם הגעתו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים