שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "עמרם הבולדוג הולך איתי תמיד"

  יוסף אבו ורדה מוכר לכולם בזכות הדמות שגילם ב"בורר", אך רבים מופתעים עדיין לגלות שהשחקן הוותיק הוא ערבי ישראלי. "כשאני מדבר בערבית אנשים מקבלים שוק" הוא אומר בראיון, ומסביר מדוע לא יגלם תפקד של מחבל, ולמה נהנה כל כך לשחק בסדרה חדשה על דייגים

  אחרי תקופה קשה שכללה ניתוח והחלמה ממושכת, השחקן הערבי ישראלי יוסף אבו ורדה חזר למסך הטלוויזיה בסדרה חדשה, והפעם לא בתפקיד מאפיונר קשוח וחובב טונה. את המרדפים והאקשן שאפיינו את דמותו בסדרה "הבורר", שבה גילם את הדמות האהובה של "עמרם הבולדוג", הוא ממיר בנמל יפו ובדייגים הערביים שמנסים לשמור על פרנסתם, אבל בינתיים הבולדוג לא עוזב אותו.  

   

  "הדמות הזאת הולכת איתי תמיד", הוא מספר בראיון ל-ynet, "כל הזמן מזהים אותי ככזה ואני מקבל הרבה מאוד תגובות בעניין הזה. אנשים לא מכירים את השם שלי ומכירים את הכינוי שלי מהסדרה. יש לתפקיד הזה יתרונות וחסרונות, נותנים לי אהבה מצד אחד, ומצד שני יש המון בורות, אנשים לא יודעים שאני ערבי".

   

  איך זה בא לידי ביטוי?

   

  "כשאני מדבר בערבית אנשים מקבלים את שוק חייהם, ואני מגלה שאנחנו חיים במקום שיש בו המון דעות קדומות. המלחמות והשנאה מונעות מאחד להכיר את השני ולדעת שיש שני עמים שצריך לקבל אותם ללא הבדל דת או גזע. צריך לקבל את שניהם כמו שהם. כל אחד עם הסיפור שלו, ורק זה יכול להיות בסיס לשיתוף פעולה אמיתי".

   

  יוסף אבו ורדה (מימין) בסדרה "הבורר" ()
  יוסף אבו ורדה (מימין) בסדרה "הבורר"

   

  אבו ורדה (61), אלמן ואב לבן ושתי בנות שמתגורר בחיפה, הוא שחקן ותיק, עם ניסיון רב בתיאטרון, בטלוויזיה ובקולנוע. בנוסף ל"בורר" הוא שיחק גם ב"רביעיית רן", "תיק סגור", "חצויה", "הפרקליטים", "תמרות עשן", "אהבה מעבר לפינה" ועוד, ובסרטי קולנוע כמו "אנא ערביה", "קדוש" ו"קדמה".

   

  נכון לעכשיו הוא משחק בסדרה "לכודים בתוך הרשת" ומתכנן להמשיך להצגה בבית הגפן שבחיפה, אך בשנתיים האחרונות נאלץ להאט את הקצב בגלל ניתוח מעקפים שעבר. "הוא היה טראומתי עבורי, לקח לי הרבה זמן להתגבר עליו. אני מאוד רוצה לשכוח את התקופה הזאת ושיתחילו אצלי חיים טובים, אני מרגיש טוב היום ומאחל לעצמי אופטימיות וכיף. הילדים היו איתי בכל התקופה הזאת, לא הרגשתי לבד".

   

  "לכודים בתוך הרשת" (שבת, ערוץ 33), הפקה של הטלוויזיה הישראלית בערבית, עוסקת בשתי משפחות ערביות שחיות ביפו ומתפרנסות מדיג, ויוצאות למאבק על פרנסתן, ועבור אבו ורדה העבודה עליה היתה חוויה יוצאת דופן. "זאת פעם ראשונה שאני משחק בסדרה ערבית שדוברת ערבית" הוא אומר, "זו יוזמה ברוכה של ערוץ 33 ושל רשות השידור - לעשות סדרה ערבית שמתעסקת בעניינים חברתיים ותרבותיים בתוך החברה הערבית, ובמקרה הזה בעיר יפו, כשברקע המאבק של הדייגים לשמר חלק מהנמל כנמל דיג מול אנשי העסקים שרוצים להפוך אותו לעסקי תיירות. אני חושב שחשוב לעשות סדרות משותפות בערבית, לאט לאט מתחילים להבין שיש כאן ערבים. למרות שחלק גדול מהציבור מכחיש את זה, מדחיק את שיש פה ערבים".

   

  אתה מרגיש את זה?

   

  "בוא נאמר כך, בסדרה הזאת יש עשייה משותפת של ערבים ויהודים: התסריט נכתב על ידי ערבי ויהודי, ההפקה היתה על ידי יהודי, יש גם שחקנים ערבים ויהודים  - זאת פעם ראשונה שאני משחק עם שחקנים כמו חנאן חילו וזיעד בקרי, והיה כבוד לשחק איתם. העשייה הזאת יחד מקרבת ונותנת מקום לכל אחד כפי שהוא, ולא כמו שהפוליטיקאים עושים היום - שכדי לקבל את האחר, אדם צריך לבטל את עצמו".

   

  תסביר.

   

  "אני מרגיש שהפוליטיקה כלפי הערבים אומרת - אם תבטלו את עצמכם, נקבל אתכם. אנחנו ניתן לכם לחיות, אבל תתאבדו. זה עצוב אבל זאת המציאות. אני מקבל תקווה בבחירות האלה, אני לא מבקש לשנות דעה של פוליטיקאים, רק שלא ימהלו אותה בגזענות ובשנאה. אנחנו לא נעזוב את המקום הזה, שני העמים, נצטרך להמשיך לחיות יחד. מי שמדבר על מוות לערבים, יצטרך לראות מעבר למשבר הקיים היום - לראות ששני העמים יצטרכו לחיות יחד בעוד 20, 30 וגם 100 שנה. לא לחסל ולגמור. לא רוצה להבין את ליברמן. לא רוצה להבין את אלה שמתירים את דמם של הערבים, כמו שאני לא רוצה להבין את אלה שמתירים את דמם של יהודים".

   

  תפקיד חדש. יוסף אבו ורדה ב"לכודים בתוך הרשת" (צילום: יובל אור) (צילום: יובל אור)
  תפקיד חדש. יוסף אבו ורדה ב"לכודים בתוך הרשת"(צילום: יובל אור)

   

  ואת חברת הכנסת חנין זועבי אתה מבין?

   

  "עזוב אותי מהשאלות האלה. אני שחקן ולא פוליטיקאי. כל דבר שמהול בשנאה, לא חשוב מאיפה הוא בא, צריך לגנות. ליברמן אומר תלכו מפה, אתם גיס, איפה אתה רואה שזועבי אמרה דברים כאלה?".

   

  היא אמרה שחוטפי שלושת הנערים הם לא טרוריסטים.

   

  "בעיניי מי שנוטל חיים זה רוצח, אני חושב שרוצחי שלושת הנערים טרורסטים כי זה מעשה שלא ייעשה".

   

   למי אתה מצביע?

   

  "לא משנה, זה לא שייך למה שאני אומר".

   

  חזרה לסדרה. אתה לא מרבה לשחק דמות של ערבי בטלוויזיה, למה?

   

  "בשלב מסוים היה לי דיון עם הסוכנת שלי. הייתי מקבל הרבה הצעות לסרטים אמריקנים של האיש הרע והערבי המחבל, ואמרתי בואי נעצור פה. אני מעוניין בשינוי תדמיתי - לא אשחק תפקידים של ערבים שכתובים על ידי אמריקנים או ישראלים, ולא אשחק יהודים שכתובים על ידי ערבים. יש כמובן יוצאים מהכלל, אבל מה שלא תעשה - נקודת המוצא של אותו יוצר סרט תהיה מגמתית, היא תהיה פונקציונלית".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יובל אור
  יוסף אבו ורדה. מעוניין בשינוי תדמיתי
  צילום: יובל אור
  לאתר ההטבות
  מומלצים