שתף קטע נבחר

רוסיה: שני צ'צ'נים הואשמו ברצח נמצוב

בית משפט במוסקבה האשים שני צ'צ'נים במעורבות ברצח בכיר האופוזיציה. אחד מהם, ששימש כשוטר בעבר, אף הודה. מנהיג צ'צ'ניה סיפק "מניע": הנאשם, "מוסלמי אדוק", הזדעזע מהקריקטורות על מוחמד - שעליהן הגן נמצוב

הרשויות ברוסיה הגישו כתב אישום נגד שני גברים במעורבות ברצח בכיר האופוזיציה בוריס נמצוב. גורם במערכת אכיפת החוק מסר כי אחד מהם שירת במשטרה באזור הקווקז. "המניע" לרצח - כך רומז מנהיג צ'צ'ניה - הוא הקריקטורות של שארלי הבדו, שעליהן הגן נמצוב.

 

עוד חדשות בעולם :

שמועות שווא: מנהיג איראן חמינאי חי וקיים

שנה להיעלמות המטוס: "לא נפסיק החיפושים"

'אבא קיפוד יחזור?'. הספר שנכתב בשבי דאעש

 

חמישה גברים הובאו היום (יום א') לבית המשפט במוסקבה, אזוקים בזרועותיהם ומלווים מכופפים על ידי קציני ביטחון רעולי פנים. דוברת בית המשפט אנה פאדייבה מסרה כי שלושה מהם טרם הואשמו ועדיין מוגדרים חשודים.

זאור דאדייב, הנאשם שהודה במעורבות ברצח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זאור דאדייב, הנאשם שהודה במעורבות ברצח(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אנשי בית המשפט נקבו בשמותיהם של אנזור גובצ'ב וזאור דאדייב כנאשמים. אחיו של גובצ'ב, שגיד, הוא אחד מהשלושה החשודים הנוספים. כלי תקשורת ברוסיה אמרו כי מקורם בצ'צ'ניה, הרפובליקה המוסלמית ברובה בדרום רוסיה המוכה אלימות של קיצוניים זה שני עשורים. החשודים הנוספים הם רמזן בחייב וטמרלן אסקרחנוב.

 

השופטת בשימועו של דאדייב, נטליה מושינקובה, אמרה כי דאדייב הודה במעורבות ברצח. היא הורתה להשאירו במעצר עד 28 באפריל. "מעורבותו של דאדיייב בפשע מבוססת על הודאתו ועל הראיות שנאספו", אמרה לבית המשפט.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

נמצוב נורה למוות בליל 27 בפברואר סמוך לחומות הקרמלין. מדובר באישיות הבכירה ביותר באופוזיציה שנרצחה זה 15 שנים, מאז שנכנס ולדימיר פוטין לתפקידו כנשיא.

 

כמה שעות לאחר מכן כתב רמזן קדירוב, מנהיג צ'צ'ניה, בחשבון האינסטגרם שלו כי זאור דאדייב "היה מוסלמי אדוק וכמו כל המוסלמים הוא היה בהלם מהקריקטורות של שארלי הבדו והאמירות שתמכו בהדפסתן לאחר הטבח". נמצוב הליברל הגן על החלטת המגזין הסאטירי לפרסם קריקטורות של הנביא מוחמד לאחר הטבח.

 

כמה ממקורביו של נמצוב (55), סגן ראש הממשלה לשעבר שהפך ליריב של פוטין, אמרו כי

 הקרמלין הרוויח ממותו ומתעקשים כי הם יסופקו רק אם התובעים יוכלו למצוא מי "הזמין" את הרצח ולא רק את מי שלחץ על ההדק. עם זאת, גורמים רשמיים ברוסיה הכחישו את מעורבותם ברצח נמצוב ופוטין גינה בעצמו את הרצח.

 

אלברט ברחייב, בכיר ביטחוני באינגושטיה, שממנו באים חלק מהחשודים, אמר לסוכנויות הידיעות הרוסיות כי דאדייב שירת במשך כעשור בגדוד המשטרה "סבר", שעובד תחת משרד הפנים הצ'צ'ני. הרשויות הצ'צ'ניות טרם אישרו את הדיווחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים