שתף קטע נבחר

שולטת או נשלטת: על כוחניות בזוגיות

חשבו על מערכת יחסים ובה שני שליטים? סביר להניח שהיא תהיה הרסנית, כל אחד יעמוד על שלו. שלי רום מסבירה עד כמה פתוחה זוגיות העידן החדש ומה משותף לאריסטו ולרומן האירוטי "50 גוונים של אפור"? האם נולדתם שליטים או נשלטים?

האם אתם מחשיבים את עצמכם פריקים של שליטה? איך נשמע לכם להיות נשלטים במערכת יחסים? במערכת יחסים של העידן הישן קיים "חוזה זוגי" בו כל אחד מן הצדדים תופס משבצת או תפקיד של שולט או נשלט.

 

הסרט המדובר, "חמישים גוונים של אפור"' מספר על סטודנטית לספרות אנגלית שמראיינת לעיתון הקולג' איש עסקים מצליח עשיר וחתיך שמפתה את הסטודנטית התמימה וחסרת הניסיון, לנהל איתו מערכת יחסים סאדו מאזוכיסטית שבה היא תהיה העבד והוא האדון. הוא מכיר לה את חדר התענוגות האדום והמאובזר שלו ומלמד אותה להיכנע למרותו. הוא אפילו מנסה לשכנע אותה לחתום איתו על חוזה שבו היא מסכימה להתנהל לפי חוקים נוקשים של נשלטות.

 

אריסטו טען "לא מן ההכרח, אלא גם מן המועיל, שיהיו שולטים ונשלטים, ויש שהובחנו משעת הוולדם, אלו להיות נשלטים ואלו להיות שליטים". האם אופי של אדם נקבע מראש - שליט או נשלט? האם זה בבחינת גורל עבורנו?

 

 

האם אופי של אדם נקבע מראש - שליט או נשלט? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האם אופי של אדם נקבע מראש - שליט או נשלט?(צילום: shutterstock)

 

אינסטינקט בסיסי

האינסטינקט הבסיסי שלנו כבני אנוש מונע מהרצון להיות בשליטה ולשלוט בחיינו, כך נוצרנו. אולם, אנו חיים בעולם של קטבים, כדי ללמוד את שני הקטבים ולהתפתח אנו צריכים ללמוד להיות השולט וגם הנשלט במערכת יחסים (תהליך שנוצר לאורך הגלגולים).

 

שולט, מכתיב את דעותיו ורצונו, הוא מוביל, רואה את הנולד ולוקח פיקוד ואילו הנשלט הוא זה שמבצע ומקבל את רצונו של האחר. שולט אמון על הצד ה'נותן' ואילו הנשלט מייצג את הצד ה'מקבל'. במילים אחרות, שולט מייצג את הצד הגברי ואילו הנשלט מייצג את הצד הנקבי.

 

שימו לב, שאני מדברת על צד נשי ונקבי של העידן הישן, עוד לפני שהאישה למדה לעמוד על שלה ולהיות שוות זכויות. לפני עשרות שנים, אישה היתה האמא שמטפלת בילדים, שמאפשרת לבעל לצאת לעבודה והייתה מצייתת לגבר ולדרישותיו.

 

חשבו על מערכת יחסים ובה שני שליטים? סביר להניח שהיא תהיה הרסנית, כל אחד יעמוד על שלו ועל הרצונות שלו והמגמה האישית שלו. אולם, אם נגדל להבין את תהליך ההתפתחותי של האנושות דרך הגלגולים, נגלה שכולנו צריכים לעבור דרך שני צידי הקיטוב, צריך לחוות גם את השולט וגם את הצד הנשלט, אחרת לא תהיה מגמת התפתחות ויתרה מכך, נשלט נחשב לחלק היותר מפותח במערכת יחסים, איך זה?

 

מה זו באמת אהבה?

אנחנו שונים במהות שלנו אחד מן השנייה. אהבה היא הדרך שלנו להתפתח, אנו נמשכים וממגנטים לחיינו אנשים שונים מאיתנו, שיעוררו אצלינו את אזורים פחות פעילים במוח. זוגיות או מערכת יחסים בכלל תורמת לנו לתהליכי החיים, מאתגרת אותנו להבין את החיים מנקודת מבט שונה. כשאנחנו מנהלים חיים משותפים, אנו בדרך כלל נעדיף להתחבר לאנשים שיכולים להביא לחיים שלנו תועלת, או משהו שאנחנו פחות חזקים בו, שישלימו אותנו.

 

להיות נשלט

בעולמנו מקובל לחשוב שנשלט איננו עצמאי, או איננו מצליח, כי הוא מקבל מרותם של אחרים. אולם מבחינה התפתחותית, אחרי שאנחנו מבצעים את השלב השולט אנחנו צריכים לעבור גם את הצד הנשלט. כלומר, הנשלט בעצם מוותר על האגו שלו ומאפשר לצד השולט לבטא את שליטה, ואז מבחינת רמות התפתחות, הוא נמצא ברמה מתקדמת או גבוהה יותר כי יש ביכולתו להיות פאסיבי, מכיל ומקבל.

 

זה לא חייב להיות רק בתחום הזוגי, זה מתרחש גם בעבודה. הרי לא כולם יכולים להיות בעמדת הבוס או הקובע בארגון. יש כאלה שמבצעים עבודה בלי לקבל החלטות. גם בשלטון הפוליטי כן בתחום הרוחני זה כך, יש את אלה שמובילים - גורו מאסטרים ומורים רוחניים.

 

החדשות הטובות הן, שלימוד השולט-נשלט שייך יותר לעידן הישן, אנחנו עברנו אלפי שלבים של גלגולים וכמעט כולנו עברנו בין שני הקטבים. היינו גם שולטים וגם גדלנו להיות הנשלטים, ירדנו בגוף של גבר שליט וגם בגוף של אישה לעיתים כנועה.

 

חוזרים לשליטה על חיינו

העידן החדש משנה את הכיוון ומאתגר אותנו לתהליך חדש, לתהליך שכולנו חוזרים להיות השולטים בחיים. זה נשמע נפלא, אך מאוד מאתגר. חוקי המשחק משתנים, כולנו מתחברים לרצון העצמאי שלנו, להיות השולטים ובמערכות יחסים זה גורם לקצרים.

 

קשה לנשים להישאר בחזקת נשלטות והן מתנגדות כשזה אכן קורה. קשה לאישה כשגבר מתערב לה בתהליך קבלת החלטות, כאשר הוא מגביל אותה או מקנא לה, אך מאידך, כשהשליטות נפרדת מחיינו אנו במבינים שלכל אחד יש את חייו האישיים שלו, אנחנו פחות תלותיים ופחות יחד והיחד הופך להיות חווייתי, בשעות הפנאי.

 

זוגיות העידן החדש מובילה אותנו לקונספט חדש, פתוח, חברי ותומך. קשה לנו להבין את הדואליות הזו, זה נשמע טבעי, אבל כדי להיות בפתיחות נותר לנו עוד הרבה לשחרר. יש הרבה נשים שעדין מצפות שהגבר יחזר אחריהן, ישלם עליהן או אפילו יהיה שותף מלא בהחלטות.

 

מאידך, השינוי מתרחש לאורך שנים, ובזמן שאנו משתחררים מהתפיסה הישנה היא הופכת לעיתים יותר קוטבית כדי לשחרר אותה. לא לכל אחד זה מסוגל לחשוב על זוגיות כעל יחסים פתוחים יותר, אנחנו מושפעים מן העבר, נוסטלגיים ולעיתים מכורים לדרמות ומשחקי כוחות שמספקים לנו אקשן ומשיכה פיזית יותר חזקה.

 

זוגיות פתוחה יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זוגיות פתוחה יותר(צילום: shutterstock)

 

זוגיות העידן החדש מכוונת אותנו לפתיחות ולניהול נפרד בין הצדדים, לא חייבים להיפגש על בסיס קבוע, לא חייבים לגור יחד, אף אחד לא צריך להחליט על השני, כל צד הוא פרי ספיריט ואדון לעצמו בלבד. לעומת זאת, בזמן הפנוי, נחווה חוויות משותפות, נפרה אחת את השנייה, נהנה ונמלא את חובותינו בתוך המסגרת המשוחררת שקבענו לעצמינו.

 

אני חוזרת ל"חמישים גוונים של אפור", שעל פניו, מציג גבר שרוצה להיות שולט ומוכן לתת לאשה כל מה שהיא רוצה, תמורת זה שתסכים להיות נשלטת. כאשר אישה מתפרצת מול הרצון של הגבר לשלוט בה ולא מוכנה בשום אופן להיות שם, זה אומר שהיא סיימה את החלק של הנשלטות ואין היא זקוקה יותר לחלק הזה בהתפתחות. כאשר נשלטות נעימה לכם ואין לכם צורך לשלוט בהחלטות, אתם זורמים, בראש קטן ונהנים מהמצב הנשלט, סימן שיש לכם עוד מה ללמוד.

 

ולסיום: אין ספק שנשים של העידן החדש, חזקות יותר, עוצמתיות יותר, צריכות את מרחב המחיה האישי שלהן, דעתניות וקרייריסטיות, במצב הזה אין הגיון שהן תישאר צמודות לחלוקת התפקידים של העידן הישן.

 

בעידן החדש, חלוקת התפקידים הדדית יותר, היחס שווה וכל אחד תורם את הצד החזק שלו. אישה יכולה למלא כל תפקיד וכך גם הגבר ואין מן הנמנע שאישה תעסוק בנגרות וגבר יעשה כלים, הכל עניין של שינוי הרגלים ישנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נולדנו שליטים או נשלטים?
צילום: shutterstock
צילום: ענבל מרמרי
שלי רום
צילום: ענבל מרמרי
מומלצים