שתף קטע נבחר

ניצחון למעשנים: הבר "דבלין" זוכה בביהמ"ש

נגד בעלי הפאב בהרצליה הוגש כתב אישום בגין עישון של בליינים במקום. השופט זיכה אותם מאחר שהוכח שהם דיווחו לעירייה על המעשנים

חרף שני מקרים שבהם נתפסו מבלים מעשנים בפאב "דבלין" בהרצליה פיתוח, החליט לאחרונה בית משפט השלום בעיר לזכות את בעלי המקום מכתב אישום שהוגש נגדם בגין אי מניעת עישון במקום ציבורי. השופט אילן סלע האמין לעדוית של בעלי הפאב שלפיה פנו לעירייה כשלא הצליחו למנוע בעצמם מהאורחים לעשן.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בינואר 2013 ערכו פקחי העירייה ביקורת בפאב ומצאו כמה בליינים מעשנים בניגוד לחוק, וכך גם בביקורת שנערכה שם כחודש לאחר מכן. לטענת הפקחים, הם הבחינו במעשנים שהשתמשו בכלים מאולתרים כמאפרות ובמלצרים שמעניקים להם שירות, אף שהחוק דורש להפסיק את השירות לאורח שמעשן.

 

הפקחים טענו שקיים בפאב נוהל שלפיו כשהמאבטח מבחין בפקחים מתקרבים הוא מודיע לעובדי הפאב והלקוחות מתבקשים לחדול באופן זמני מהעישון. לטענתם, אחד הפקחים אף הבחין במלצרית שמוציאה מכיסה מצית ומדליקה סיגריה לסועד. עוד ציינו, כי הפאב תמיד אפוף עשן ובכניסה אליו עומדת מכונה לממכר סיגריות.

 

בעלי הפאב הכחישו את ההאשמות וטענו שבתחילת כל משמרת המלצרים מתודרכים לדרוש מכל מי שמעשן להפסיק, וכבר בעת הכניסה לפאב מוסר המאבטח לכל האורחים את הנחיות העישון. זאת בנוסף להודעה במערכת ההגברה ולשלטים שמונחים על כל שולחן. כמו כן קיים במקום מתחם גדול ומרווח שבו העישון מותר – ומטרתו למנוע מהאורחים לעשן היכן שאסור.

 

עם זאת, בעלי הפאב הודו כי קיים קושי רב לאכוף את האיסור לעשן וכי המקום עמוס באנשים שמנסים להעלים את העישון ומסתירים את הסיגריה מתחת לשולחן ברגע שמתקרב מלצר. על פי גרסתם, הפעמיים שבהן הגיעו הפקחים נבעו מפנייה של המקום לעירייה.

 

אחריות העסק מוגבלת

השופט סלע קבע כי הטענות על "נוהל המאבטח" והמלצרית שהדליקה סיגריה לסועד לא אוזכרו בדוח המפורט שכתבו הפקחים בעת הביקורות. הוא הוסיף כי עדות הפקחים שלפיה המקום תמיד אפוף עשן לא מתיישבת עם מספר המעשנים שנתפסו על ידם - ארבעה בביקור הראשון ושניים בביקור השני. משכך, השופט התרשם כי עדויות הפקחים מבוססות על שמועה וסברה ולא על ראיות של ממש.

 

השופט קבע כי החוק אמנם דורש מבעלי העסקים לנקוט אמצעים סבירים למניעת העישון, אך לא מחייב להפסיק את השירות למי שנתפס מעשן או לדרוש ממנו לצאת, כל עוד הוא נשמע לדרישה לכבות את הסיגריה.

 

לבסוף נקבע כי העובדה שבעלי העסק פנו בתלונה לעירייה מוכיחה שהם עמדו בחובתם בהתאם לחוק, והשופט סלע זיכה את בעלי הפאב מהעבירות שיוחסו להם בכתב האישום.

 

יחד עם המאבק שנפתח בשנים האחרונות נגד עישון בכלל, ועישון במקומות ציבוריים בפרט, החוק מכיר גם בזכותו של אדם לעשן ושל בעל עסק לקבל בשעריו לקוח המעוניין לעשן תחת מגבלות מסוימות – שמטרתן למזער את הפגיעה בבעלי העסקים ובמעשנים. במקרים שבהם בעל עסק הוכיח שפעל למניעת העישון, הוא פטור מאשמה.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ מאשימה: עו"ד אייל רייך
  • ב"כ הנאשמת: עו"ד דן אבישר
  • עו"ד עופר כגן ממשרד לובושיץ כגן עוסק במשפט אזרחי מסחרי וליטיגציה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים