שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מיקי חיימוביץ': "שום געגוע לאולפן החדשות"

  במשדרי הבחירות היא בקושי צפתה, ובעיקר חשה הקלה בעקבות הניתוק ממהדורת החדשות. מיקי חיימוביץ' מסבירה בראיון מדוע היא מעדיפה לעסוק בסביבה בתוכנית "המערכת", ומחמיאה לשותף לשעבר יעקב אילון

  אחרי 18 שנים שבהן הגישה חדשות והנחתה תחקירים, מיקי חיימוביץ' מאוכזבת מעט מהיחס של התקשורת כלפיה, אך משתדלת להסתיר זאת. "זה הרבה פחות נוגע בי מפעם", היא אומרת בראיון ל-ynet על התוכנית שלה "המערכת", שמסיימת הערב (ה') עונה שנייה בזכיינית ערוץ 2 רשת.  

   

  "ברור שאני מאוכזבת מהתקשורת ברמה מסוימת. הייתי מעדיפה שתהיה יותר הלימה בין ההד הציבורי שהתוכנית זוכה לו לבין מה שנכתב עליה בתקשורת. אבל בסדר, זה לא חדש לי".

   

  למה הכוונה?

   

  "חוסר הפרגון זה משהו שמלווה אותי לכל אורך העבודה בתקשורת. אני בן אדם וזה כן נוגע בי, אבל בכנות הרבה פחות מבעבר, גם בעניין הזה למדתי פרופורציות. אני חושבת שהעונה הזאת של 'המערכת' הביאה שיח ציבורי מאוד חזק, לא בתקשורת. בשיח שאנחנו הרגשנו. אני מספיק שנים בתחום כדי לקבל פרופורציות ולהבין מה באמת חשוב ומה חשוב לי. אני לא עושה את הדברים בשביל ביקורות טלוויזיה ולא בשביל חבריי העיתונאים - קיבלנו מנדט ואני רואה את זה באחוזי הצפייה העולים".

   

  "הנענו מהלכים". מתוך התוכנית "המערכת" (צילום: באדיבות רשת) (צילום: באדיבות רשת)
  "הנענו מהלכים". מתוך התוכנית "המערכת"(צילום: באדיבות רשת)
   

  חיימוביץ' בת ה-52 סיימה את הרומן הארוך שלה עם מהדורות החדשות לפני כארבע שנים, אחרי שהטילה פצצה והודיעה על כוונתה לפרוש בגלל מיצוי. במשדרי הבחירות ביום שלישי בקושי צפתה. "כיוון שלא הייתי בבית והיינו אצל חברים", היא מסבירה, "מהר מאוד המשדרים הפכו למשהו ברקע, לא ממש התעמקתי".

   

  אז זה לא חסר לך?

   

  "ממש לא, ואני אפילו מסרבת בעקביות להתארח באולפנים. אני מרגישה שאת השיח הזה ואת המשדרים כבר מיציתי, פחות מעניין אותי. כמה מחבריי שנמצאים שם מרגישים בדיוק כמוני. אולי הם נשארים כי הם פוחדים או לא מספיק בשלים לעשות את הצעד הזה, ויש כאלה שזה בנפשם. אני לא הרגשתי ככה. אז כשאני רואה את המשדרים האלה, אין לי שום געגוע, יש לי הקלה גדולה".

   

  המטרה - לצלול לעומק

  את פסק הזמן מעולם החדשות היא החליטה לגדוע בעקבות ההצעה להגיש את "המערכת". "רציתי לעסוק בנושאים שלא מקבלים מספיק ביטוי על המסך ובטח שלא בפריים טיים", היא אומרת, "הנושאים החברתיים היו די בשוליים עד ש'המערכת' התעסקה בהם. המטרה היתה לקחת נושא ולחפור בו, להביא אותו לעומק, כי טלוויזיה בעיקרון זה מדיום קצת שטחי. מעט מדי פעמים אפשר להתעמק. רציתי להביא את הנושאים שחשובים לי ומעסיקים אותי, ואני חושבת שאני מצליחה בזה".

   

  באילו תחומים הצלחת?

   

  "ההחלטה שלי שבכל עונה יהיה סרט שהוא סביבתי. אחרי ששידרנו את הסרט על הים, קיבלנו כל כך הרבה תגובות מאנשי סביבה - הם רגילים להידחק לעמודים צדדיים בעיתונים ולשעות נידחות בטלוויזיה, ולהביא נושא כזה לפריים טיים זה הישג מאוד גדול. אנחנו יכולים להגיד במפורש שהנענו מהלכים, ששינינו חיים של אנשים בודדים, שזה עולם ומלואו, ולפעמים לא עשינו כלום - גם זה קורה".

   

  אולי התקשורת לא נוגעת בהם כי אלה נושאים פחות מעניינים?

   

  "אני לא חושבת שנושא כמו הים לא מעניין אנשים, אני חושבת שזה לא מעניין את עורכי העיתונים והטלוויזיה. אני באה ממערכות תקשורת גדולות, ואני יודעת מה היחס לנושאים האלה. השאלה היא גם איך אתה מנגיש אותם - האם אתה מצליח להעביר את זה שהים הולך ונגמר כי אנחנו הורסים אותו, ואיך זה משליך על חיינו בכל היבט שהוא: כלכלי, חברתי, סביבתי, מזון. לפני הסרט אנשים הסתכלו על הים כעל הדבר הכחול והיפה הזה, הם לא יודעים ש-50 אחוז מהמים שאנחנו שותים מותפלים מהים".

   

  "הייתי במערכות שבהן נושאי הרווחה נדחקו לשוליים, ורק השיחה בעקבות המחאה החברתית העלתה אותם. צריך לעשות חשיבה מחדש בסדרי העדיפויות, וזה מהדהד גם במערכת הפוליטית. הביטחון והמצב המדיני חשובים, אבל גם החיים שלנו, היומיומיים. זה האוכל שאנחנו אוכלים, הפנסיה שלנו, היכולות שלנו להשתכר משכורת ראויה כשאנחנו עצמאים. זה הכל. זה מה שמרכיב את החיים".

   

   (צילום: באדיבות רשת) (צילום: באדיבות רשת)
   

  את נשמעת מאוד מסופקת מהעשייה של התוכנית.

   

  "זה מספק הרבה יותר מהחדשות כי אני מצליחה להביא לביטוי את מה שמעסיק אותי ומעניין אותי. עשיתי את זה גם כמגישה, ואני מזכירה שעשיתי סדרות דוקו ואת 'ישראלים עשר'. תמיד הייתי שם, עכשיו יש לי פריבילגיה לצלול יותר לעומק ולבחור את מה שמדבר אליי".

   

  חיימוביץ' אמנם עייפה מתחום החדשות, אבל השותף הוותיק שלה מהמהדורות של ערוצים 2 ו-10, יעקב אילון, מגיש בימים אלה את "מבט" בערוץ הראשון.  "אני חושבת שיעקב נמצא במקום הטבעי שלו", אומרת חיימוביץ', "הוא מגיש חדשות בכל רמ"ח אבריו, וזה מה שהוא צריך לעשות. הוא מגיש חדשות מצוין".

   

  יעקב אילון. "במקום הטבעי שלו" (צילום: דוד וינוקור) (צילום: דוד וינוקור)
  יעקב אילון. "במקום הטבעי שלו"(צילום: דוד וינוקור)
   

  ועוד בנושא החדשות - לאחרונה ראש הממשלה נתניהו סירב להתראיין לרביב דרוקר בערוץ 10. מה דעתך בעניין?

   

  "אני חושבת שבמקרה הזה היתה החלטה לא ראויה של נתניהו. פוליטיקאי אמור להתמודד עם מי ששואל את השאלות הכי קשות, וערוץ 10 עשה נכון כשביטל את הראיון". 

   

  ומה את חושבת על תוצאות הבחירות?

   

  "משהו פה צריך להשתנות. בתור מישהי שהראתה מדי מדי שבוע עד כמה החיים פה במדינה קשים, התשובה שלי היא לא משנה מי נבחר - אני מציעה לו לצפות בתוכנית ולהבין מה צריך לשנות פה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות רשת
  מיקי חיימוביץ' ב"מערכת"
  צילום: באדיבות רשת
  לאתר ההטבות
  מומלצים