שתף קטע נבחר

מלבנון עד תימן: המזה"ת נופל לידי איראן

אסד חייב לה את הישרדותו ויעשה מה שתגיד לו; בעיראק שולטים השיעים, ונלחמים איתה נגד דאעש; בלבנון חיזבאללה הוא כוח קדמי; ועכשיו גם צפון תימן נתון לגחמות טהרן, אחרי שהמורדים השיעים כבשו את צנעא. גם בלי גרעין, תוכנית ההגמוניה השיעית של איראן קורמת עור וגידים - מביירות עד חצי האי ערב

בשעה שהעולם ממתין לתוצאות מהמשא ומתן בין המערב לאיראן על תוכנית הגרעין, הרפובליקה האיסלאמית משלימה בימים אלה את השתלטותה על חלקים נרחבים מאוד בתימן, שכנתה של יריבתה הסונית הגדולה סעודיה. נשיא תימן המודח, עבד רבו מנסור האדי, נשא אתמול (שבת) נאום נרגש ממקום מסתורו והבטיח להילחם בהשתלטות האיראנית על ארצו, שהידרדרה השבוע לכאוס אמיתי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בסוף השנה שעברה כבשו המורדים החות'ים השיעים את הבירה צנעא, ומוקדם יותר השנה הם השלימו למעשה את ההפיכה כשהדיחו את הנשיא האדי והטילו עליו מעצר בית. מאז חלה הידרדרות חמורה במצב הביטחוני בתימן (מדינה בעלת רוב סוני), מצב ביטחוני שהיה רעוע עוד לפני כן. בנאומו הערב האשים האדי את החות'ים כי הם מייבאים לתימן את האידיאולוגיה של טהרן.


הנשיא המודח האדי, בנאומו הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא המודח האדי, בנאומו הערב(צילום: רויטרס)

בנאום בטלוויזיה אמר האדי כי בכוונתו לוודא שדגל הרפובליקה של תימן יתנוסס מעל הר מרן (מעוז החות'ים בצפון תימן) שבאזור סעדה במקום דגל איראן. "ייבוא השיעה האיראנית שסוכם בין החות'ים לבין אלה שתומכים בהם לא יזכה להסכמה מצד תושבי תימן, בין שהם יזידים (שיעים) ובין שפעים (סונים)", אמר האדי בנאומו.

 

ההאשמות נגד איראן כי היא תומכת במיליציה החות'ית הושמעו כבר בחודשים האחרונים, אבל החות'ים מתעקשים כי איראן אינה מתערבת בענייניה הפנימיים של תימן. עם זאת, הקשר בין הצדדים חזק, איתן וידוע לכול, ומאז השתלטות החות'ים על צנעא שלחו הצדדים משלחות זה אל זה.

קריקטורה בעיתון סעודי: החות'ים, בהנחיית איראן וחמינאי, מפציצים את ארמונו של נשיא תימן האדי ()
קריקטורה בעיתון סעודי: החות'ים, בהנחיית איראן וחמינאי, מפציצים את ארמונו של נשיא תימן האדי

עיראק, סוריה, תימן ולבנון - כל המדינות שנמצאות תחת ההגמוניה האיראנית. קריקטורה ערבית ()
עיראק, סוריה, תימן ולבנון - כל המדינות שנמצאות תחת ההגמוניה האיראנית. קריקטורה ערבית

איראן מחזיקה את שלטון אסד בחיים - על חשבון דם האזרחים ()
איראן מחזיקה את שלטון אסד בחיים - על חשבון דם האזרחים

סוכנות הידיעות "סאבא", שופרם של המורדים החות'ים, דיווחה באחרונה כי איראן תספק לתימן נפט גולמי במשך שנה וגם תקים עבורה תחנת כוח של 165 מגה וואט. ההסכם גובש במהלך ביקור של משלחת חות'ית בטהרן, אחרי שמוקדם יותר החודש נחת מטוס מסחרי איראני בצנעא - המטוס המסחרי האיראני הראשון שמגיע לשם זה שנים. הנחיתה הזו באה בעקבות הסכם תעופה בין טהרן לחות'ים.

 

ההשתלטות ההולכת ומסתמנת של איראן על תימן מצטרפת להגמוניה הרבה שיש לה כעת בסוריה, שם הנשיא בשאר אסד חייב לטהרן את הישרדותו יותר מלכל אחד אחר; בעיראק, שם מכהנת ממשלה שיעית שכמו איראן נלחמת נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) הסוני הקיצוני; ובלבנון, שם חיזבאללה מתפקד ככוח איראני קדמי, ושולט למעשה בביירות ובדרום המדינה. רק לאחרונה צוטט יועצו של מנהיג איראן עלי חמינאי כאומר שאיראן חותרת להקמת אימפריה שיעית ברחבי המזרח התיכון, ובירתה בגדד - הצהרה שמדאיגה מאוד את סעודיה, מנהיגת העולם הסוני.

תומכי החות'ים בצנעא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי החות'ים בצנעא(צילום: AFP)

מורדים שיעים שכבשו את הבירה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים שיעים שכבשו את הבירה(צילום: רויטרס)

נאומו של האדי אתמול (שבת) היה הראשון שהוא נשא מאז שברח ממעצר הבית שבו שמה אותו המיליציה החות'ית. מוקדם יותר השבוע הוא צץ לפתע בעיר עדן, והכריז עליה כעל הבירה הזמנית של תימן בעקבות כיבוש צנעא על-ידי המורדים החות'ים. בריחתו של האדי לעדן יוצרת מצב שבו עלול להתפתח עימות בין שתי ממשלות יריבות, זו של החות'ים היושבת בצנעא וזו של הסונים היושבת בדרום.

 

הזרוע התימנית של אל-קאעידה, שהייתה אחראית בעבר לפיגועים וניסיונות פיגוע רבים נגד גורמים מערביים מחוץ לגבולות תימן, עלולה לנצל את הכאוס הזה כדי לפעול ביתר חופשיות על מנת להוציא לפועל פיגועים בחו"ל.

סמל החות'ים. "מוות לאמריקה, מוות לישראל" ()
סמל החות'ים. "מוות לאמריקה, מוות לישראל"

מטוסים בלתי מזוהים, שלא ברור בוודאות מי שלח אותם, הפציצו בימים האחרונים את מפקדותיו של האדי בעדן. בצעד שמשקף את ההידרדרות במצב הביטחוני הודיעה היום ארה"ב כי היא מסיגה את 100 אנשי הכוחות המיוחדים האחרונים שלה שעוד נותרו על אדמת תימן ושקיימו בה מבצעים נגד אל-קאעידה ובני בריתו. 

החשש: איראן מנסה להשליט את השיעה בתימן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החשש: איראן מנסה להשליט את השיעה בתימן(צילום: AFP)

המורדים החות'ים שהשתלטו על צפון תימן הם בני הפלג הזיידי, שיש לו זיקה לאיסלאם השיעי. הם משתייכים לתנועה החות'ית, שנוסדה על ידי באדר א-דין אל-חות'י. היא נקראת על שמו. המיעוט השיעי בתימן (35% מתושבי המדינה) טוען זה שנים לקיפוח מצד הרוב הסוני (65%), ומאז שנות ה-90 הוא ניהל כמה

סבבים של מרידות, בעיקר בצפון המדינה.

 

החות'ים מנסים להצטייר כתנועה פוליטית המבקשת למגר את השחיתות, ובכך מנסים לבדל את עצמם מתנועות שיעיות אחרות, הנתפשות ככאלה המעוניינות להפיץ את האיסלאם השיעי במדינות הסוניות ולחולל בהן מהפכה דתית. עם זאת, כאמור הם נהנים מיחסים טובים עם איראן השיעית ועם בן טיפוחיה חיזבאללה, ורוחשים שנאה לישראל. הם רואים במדינת היהודים אויבת של ממש, והסמל שלהם אף כולל את הכיתוב "מוות לאמריקה, מוות לישראל, הקללה ליהודים". עכשיו, הם גם מהווים עוד זרוע של התמנון האיראני, ממש בחצר האחורית של סעודיה.


פורסם לראשונה 21/03/2015 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החות'ים מפציצים, חמינאי מנחה אותם. קריקטורה סעודית
מומלצים