שתף קטע נבחר

נתניהו מצטער: "לא הייתה לי כוונה לפגוע בערביי ישראל"

במפגש עם נציגים ערבים אמר נתניהו: "אני יודע שהדברים שאמרתי לפני ימים אחדים פגעו בחלק מאזרחי ישראל, פגעו בערביי ישראל. לא הייתה לי שום כוונה שכך יהיה. אני מצטער על כך". נתניהו הוסיף כי הוא ראש ממשלה של כולם. הרשימה המשותפת דחתה התנצלותו: "מחווה ריקה מתוכן"

אחרי הביקורת מהבית הלבן על הרטוריקה נגד ערביי ישראל, נפגש הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגים ממגזרי המיעוטים בכל רחבי הארץ. בפגישה הוא אמר: "אני יודע שהדברים שאמרתי לפני ימים אחדים פגעו בחלק מאזרחי ישראל, פגעו בערביי ישראל. לא הייתה לי שום כוונה שכך יהיה. אני מצטער על כך".

 

 

נתניהו במפגש, הערב (צילום: ניו מדיה- הליכוד) (צילום: ניו מדיה- הליכוד)
נתניהו במפגש, הערב(צילום: ניו מדיה- הליכוד)

נתניהו אמר עוד במפגש עם ראשי רשויות ונציגים ממגזרי המיעוטים מיישובים בדואים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים: "המעשים שלי כראש ממשלה, כולל ההשקעות האדירות במגזרי המיעוטים, מוכיחים את ההפך הגמור. אני חושב, באותה מידה, שאסור ששום גורם מחוץ למדינת ישראל יתערב בתהליכי הדמוקרטיה שלנו. אני רואה את עצמי כראש הממשלה של כל אחד ואחד מכם, של כל אזרחי ישראל, ללא שום הבדל של דת, גזע ומין. אני רואה בכל אזרחי ישראל שותפים לבנייתה של מדינת ישראל, משגשגת ובטוחה, למען כל אזרחי ישראל".

 

ברשימה המשותפת הגיבו לדברי נתניהו ודחו את התנצלותו. "לצערנו הגזענות של נתניהו וממשלותיו לא התחילה ולא תסתיים בהתבטאות המסיתה הזאת", אמרו בהודעת המפלגה. "חקיקה גזענית ומדיניות מפלה הן תוכניות העבודה של נתניהו לכנסת הקרובה. הבעת הצער שלו היא לא יותר ממחווה ריקה מתוכן".

 

ח"כ אחמד טיבי טען שזו "הבעת צער ולא התנצלות כנה. מראש ממשלה מצפים לאחריות הן בדיבורים הפוגעים והן במעשים המפלים. כשמדובר ביהודים נתניהו מתנצל, וכשמדובר בערבים הוא רק מצטער".

 

גם אובמה נזף

ביום הבחירות לכנסת פרסם נתניהו סרטון שבו קרא לאזרחים להצביע, "משום שהמצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי".

 

דבריו של נתניהו הובילו גם את הנשיא האמריקני ברק אובמה להביע חשש מההתבטאות. "זה יכול לפגוע בדמוקרטיה הישראלית", אמר אובמה. "רטוריקה כזו מנוגדת לדבר הטוב ביותר במסורת של ישראל".

 

יום לאחר הבחירות שהעניקו לרשימה הערבית המשותפת 13 מנדטים, שתהפוך אותה לסיעה השלישית בגודלה בכנסת, הסבירו אנשי המפלגה כי נתניהו דחף את הערבים לצאת ולבחור בשל דבריו. "ראש ממשלה שמנהל קמפיין בחירות של הסתה נגד אזרחים מצביעים זה ראש ממשלה שלא יכול להמשיך בתפקידו", אמר ח"כ דב חנין.

 

אתמול הגיעו נציגי המפלגה לבית הנשיא ולא המליצו על אף אחד לראשות הממשלה. בסיום הפגישה התייצב יו"ר הרשימה איימן עודה ואמר: "ראינו בבנימין נתניהו אדם מסוכן, הוא מסוכן לדמוקרטיה. הוא מכרסם בצורה שיטתית במרחב הדמוקרטי ופוגע בכל סיכוי לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית", אמר עודה.

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים