שתף קטע נבחר

"הוקפאה תוכנית לבניית 1,500 יחידות דיור בהר חומה"

פרסום ראשון: למרות הצהרות נתניהו לפני הבחירות כי הלחץ הבינלאומי לא ימנע בנייה בירושלים, במשרד הבינוי ובעירייה אומרים כי בוטלו דיונים קריטיים לתוכנית גדולה: "העיכוב - לא מסיבות מקצועיות". גורמי תכנון מאשימים את לשכת נתניהו, שם טוענים: התוכנית לא הוצגה לנו

ערב הבחירות הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הבנייה בירושלים תימשך למרות הלחץ הבינלאומי, אולם קידום תוכנית ענק לבניית יותר מ-1,500 יחידות דיור בשכונת הר חומה שמעבר לקו הירוק מעוכב "מסיבות שאינן תכנוניות או מקצועיות". משרד הבינוי ועיריית ירושלים מאשרים כי שני דיונים תכנוניים קריטיים לקידום הבניה שתוכננו לשבוע הקרוב בוטלו מסיבות לא ברורות.

 

גורמי תכנון המעורים בפרטי התוכנית אמרו ל-ynet כי התוכנית לא מקודמת בשל הרגישות המדינית וטענו כי לא התקבל אישור מלשכת ראש הממשלה לקיים דיונים תכנוניים. ממשרד הבינוי, היוזם את התוכנית, אף נמסר בהתייחסות רשמית כי "אין חסם מקצועי או תכנוני שלא מאפשר את קידום התוכנית ולכן אין סיבה מקצועית ל'הקפאת' התוכנית". מנגד, בלשכת ראש הממשלה מכחישים את טענות עיריית ירושלים ומשרד הבינוי ואומרים כי התוכנית כלל לא הוצגה להם.  

בעיגול - השטח שמיועד לתוכנית (באדיבות מערכת GIS עיריית ירושלים  ) (באדיבות מערכת GIS עיריית ירושלים  )
בעיגול - השטח שמיועד לתוכנית(באדיבות מערכת GIS עיריית ירושלים )

לחצו להגדלת המפה

 

מדובר ב"תוכנית אב" שמתייחסת לקרקעות פרטיות ממערב לשכונת הר חומה בשטח שבין הבתים הקיימים לרחוב דרך חברון. השטח אליו מתייחסת התוכנית מיועד לבנייה על פי תכנית המתאר לירושלים (תוכנית מתאר 2000). התוכנית היא תוכנית שלדית שמכונה "הר חומה ה'", או "חומת שמואל ה'" ושממנה אמורים להיגזר בעתיד תכניות בניין עיר (תב"ע) סטטוטוריות, כשבעתיד ייתכן שנפח הבנייה אף יגדל לכ-2,000 יחידות דיור.

 

על פי משרד הבינוי ועיריית ירושלים, היום הייתה אמורה התוכנית לעלות לסדר היום של הוועדה המקומית בעיריית ירושלים, וביום שני הקרוב הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז ירושלים במשרד הפנים הייתה אמורה לאשר אותה. אולם, כאמור, הדיונים בוטלו למורת רוחם של המתכננים.

 

גורם מקצועי העוסק בתכנון התוכנית אמר כי "תוכנית השלד ב'חומת שמואל ה'' מחכה לדיון כבר תקופה ארוכה מאוד. לאחרונה כרכו במשרד הפנים את הדיון בתכנית זו בדיון מקביל בתכנית 'ערב א-סוואחרה' (הכוללת בנית אלפי יחידות דיור לערבים במזרח העיר) שיתקיים באותו מועד. השבוע פורסם סדר היום לישיבה שתתקיים ב-30 במרס. תוכנית 'ערב א-סוואחרה' מופיעה בסדר היום לדיון, אך 'חומת שמואל ה'' אינה כלולה בסדר היום. לדברי מתכננת המחוז, אין אישור מדיני".

 

לדברי הגורם המקצועי שעוסק בתכנון, קידום התוכנית מהווה בנוסף גם תנאי לבנייה נוספת בהר חומה, בשל הנחיות של שלביות ביצוע. "יזם יהודי אחר בהמתנה לדיון הזה כדי לאשר תוכנית בניין עיר ל-400 יחידות דיור יחידות נוספות", אמר אותו גורם.

 

נתניהו לפני הבחירות: "הבנייה בירושלים תימשך" 

העיכוב בקידום הבנייה מתרחש על רקע סיור מתוקשר שערך נתניהו עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ובכירי העירייה בשכונת הר חומה ביום שני שעבר, יום לפני הבחירות. בסיור הדגיש נתניהו כי הבנייה בירושלים תימשך למרות הלחץ הבינלאומי שלא לבנות בשכונות שמעבר לקו הירוק.

 

"נמשיך לבנות בירושלים", אמר אז נתניהו, "נוסיף בה אלפי יחידות דיור ומול כל הלחצים נתעקש להוסיף ולפתח את בירת הנצח שלנו". ראש הממשלה הזכיר בסיור כי הוא זה שיזם את הקמת השכונה בשנת 1997 למרות ההתנגדות הבינלאומית לבניה בשטחים הללו.

הר חומה, שכונת המריבה עוד מ-1997 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הר חומה, שכונת המריבה עוד מ-1997(צילום: AFP)
 

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה: "משרדנו מקדם תכניות בנייה בירושלים. אין חסם מקצועי או תכנוני שלא מאפשר את קידום התכנית ולכן אין סיבה מקצועית ל'הקפאת' התוכנית. בעניין הטענות על דחיית הדיון בעקבות הנחיית לשכת ראש הממשלה, יש לפנות ללשכת ראש הממשלה על מנת לקבל הבהרות אם אכן ניתנה הוראה להקפאת התכנית".

 

מעיריית ירושלים נמסר: "מכיוון שהתוכנית ירדה מסדר היום של הוועדה המחוזית במשרד הפנים היא הורדה מסדר היום של הוועדה המקומית (בעיריית ירושלים)". בתשובה לשאלה מדוע התוכנית לא תדון השבוע בועדות התכנון, נמסר מהעירייה כי יש לפנות למשרד הפנים, שם מסרו באופן לקוני כי "התוכנית לא הייתה אמורה לעלות לדיון בשבוע הבא".

 

מנגד, במשרד ראש הממשלה אמרו כי התוכנית השלדית לבניית למעלה מ-1,500 יחידות דיור כלל לא הוצגה להם, וכי התוכניות שלא יועלו השבוע לדיון בהר חומה הם בהיקפים קטנים יותר של כמה מאות יחידות דיור. "תוכנית 'חומת שמואל (הר חומה) ה'' לא הועברה ללשכת ראש הממשלה. לגבי תוכניות אחרות שלא הועלו השבוע יתקיים דיון בנושא אחרי הקמת הממשלה החדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים