שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד מרכז חדש: "מחויבים למתיישבים"

האלוף רוני נומה נכנס היום באופן רשמי לתפקידו כאלוף פיקוד מרכז במקומו של ניצן אלון, שישמש ראש אגף המבצעים. "נילחם בטרור ונשמור על מרקם חיים תקין לישראלים ופלסטינים. הרמטכ"ל: רוני נומה הוא האדם הנכון

אלוף פיקוד מרכז החדש מתחיל את כהונתו: אלוף רוני נומה החליף הבוקר (ד') באופן רשמי את אלוף ניצן אלון כמפקדו החדש של פיקוד המרכז בטקס מסירת הדגל שנערך במחנה הפיקוד בירושלים. בטקס השתתפו קרובי המשפחה של שני האלופים וכן הרמטכ"ל הטרי רב אלוף גדי איזנקוט שאמר: "רוני הוא האדם הנכון בזמן הנכון".

איזנקוט בין האלוף הנכנס רוני נומה (משמאל) לאלוף היוצא ניצן אלון (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
איזנקוט בין האלוף הנכנס רוני נומה (משמאל) לאלוף היוצא ניצן אלון(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

הענקת התג למפקד הפיקוד החדש רוני נומה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הענקת התג למפקד הפיקוד החדש רוני נומה(צילום: דובר צה"ל)

נומה עצמו, שהגיע לתפקיד אחרי תקופה קצרה שבה שימש מפקד פיקוד העומק, אמר כי אתגרי השעה שמצפים לו מגוונים, מורכבים ורווי מתחים. "המחויבות שלנו לביטחון ההתיישבות אינה מוטלת בספק. אנו מחויבים להילחם בטרור תוך הקפדה על מרקם חיים תקין לישראלים ולפלסטינים כאחד".

 

האלוף אלון שימש כמפקד פיקוד מרכז במשך יותר משלוש שנים ובתקופתו נרשמה לא מעט מתיחות בינו לבין מתנחלים ביישובים רבים ביהודה ושומרון שהיו תחת אחריותו. אלון, שיתחיל בקרוב את כהונתו כראש אגף המבצעים במטכ"ל, שב בנאומו על אזהרות שכבר השמיע בנוגע לעימות אפשרי בגדה לאור הקיפאון במו"מ המדיני.

האלוף נומה עם ילדיו (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
האלוף נומה עם ילדיו(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

צלח את התנגדויות המתנחלים. אלוף ניצן אלון (צילום: לירון עפרון, במחנה) (צילום: לירון עפרון, במחנה)
צלח את התנגדויות המתנחלים. אלוף ניצן אלון(צילום: לירון עפרון, במחנה)

אלוף הפיקוד היוצא אמר כי "מדינת ישראל והרשות הפלסטינית נמצאות בשיאו של עימות אסטרטגי: במישור המדיני, הדיפלומטי והמשפטי. האתגר שלנו בפיקוד הוא כפול: להיערך להסלמה אם תהיה כזו ולמנוע חלחול של העימות לשטח. פעילות הביטחון השוטף והמאבק בטרור כרוכים בפגיעה בשגרת חיים ובכבוד האדם. לכך נדרש לנו מצפן ערכי גם בסערה רבה".

 

הרמטכ"ל איזנקוט שיבח בנאומו את האלוף אלון וביקש להמשיך את מורשתו: "השקט היחסי שאפיין את תקופת פיקודו של ניצן הוא תוצאה של מקצועיות, דריכות וחתירה למגע. ארגוני הטרור ביהודה ושומרון פועלים על מנת לפגוע באזרחים ובכוחות במרחב".

 

עוד אמר איזנקוט: "הפיקוד דרוך ומוכן לכל אתגר. במציאות שבה אויבנו מבקשים לטשטש את הגבול בין לוחמים לאזרחים, אנו נדרשים למצוא את האיזון הנכון בין השיקול המבצעי למוסרי. עלינו להציב נורמות של התנהגות ערכית ברורה".

 

חשש מפני התלקחות בגדה בגלל הקיפאון המדיני

נומה, שגדל בחטיבת הצנחנים ואף פיקד על גדוד צפע בחטיבה האדומה, מגיע עם רקורד מבצעי ופיקודי עשיר לתפקיד החדש לאחר שבעברו פיקד על יחידות העילית שלדג ודובדבן, על חטיבת הנח"ל ועל החטיבה המרחבית בנימין החולשת על גזרת רמאללה וכן על עוצבת האש ועל אוגדת סיני.

התפרעויות בגדה. ההתלקחות בפתח? (צילום: AP) (צילום: AP)
התפרעויות בגדה. ההתלקחות בפתח?(צילום: AP)

נומה נכנס לתפקידו בתקופה מאוד רגישה, לאחר שנים שבהן נהנה פיקוד המרכז בכלל ואוגדת איו"ש בפרט משקט יחסי ומיציבות ביטחונית. לפי הערכות בצה"ל, לנומה לא צפויים ימי חסד רבים, כאשר 2015 מסתמנת כשנה שבה עלולה לפרוץ התלקחות אלימה בגדה בעקבות שורה של אירועים על רקע הקיפאון המדיני.

 

בין היתר זה כולל את נושא הקפאת הכספים על ידי ישראל לרשות הפלסטינית זה החודש השלישי ברציפות ובהיקף שהגיע ל-2.5 מיליארד שקלים, האפשרות להגיש החל מתחיל תחודש אפריל תביעות נגד בכירים ישראלים בגין פשעי מלחמה לבית הדין הבינלאומי בהאג בעקבות החתימה של הרשוך הפלסטינית על אמנת רומא וכן סימנים בשטח לניסיונות מתגברים של החמאס לחדש את תשתיות הטרור שלו לצד תפוס פעולה דומים וחריגים מצד פעילי תנזים צעירים, בעיקר בשומרון.

 

האלוף נומה צפוי להמשיך כבר בימים הקרובים את תנופת ההכנות והתרגילים תחת אחריותו באוגדת איו"ש. תרגילי ההסלמה השונים, הכוללים הפרות סדר אלימות של אלפים בעשרות מוקדים בגדה, פיגועי ירי על הצירים וחדירות ליישובים, לצד ניסיונות חטיפה של ישראלים והפסקת התיאום הביטחוני בין המנגנונים הפלסטיניים לצה"ל.

 

עם זאת, בצה"ל רווחת ההערכה שלפחות בימים הללו ברשות הפלסטינית יש אינטרסים להמשיך בתיאום הביטחוני כדי להפגין ריבונות בשטח, למנוע את עלייתו של חמאס בגדה ולהציג את פלסטין כמדינה לגיטימית ולא כארגון טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
איזנקוט מעניק את תג הפיקוד לנומה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים