שתף קטע נבחר

עשרות הרוגים חות'ים בקרבות בדרום תימן

המורדים השיעים הנתמכים ע"י איראן נלחמים לא רק בקואליציה הערבית, אלא גם בשבטים סוניים הנאמנים לנשיא. כ-30 מהם נהרגו בקרבות ליד שדה נפט. סעודיה: לא שוללים פעולה קרקעית. הליגה הערבית: "להמשיך עד שייכנעו"

הלחימה בדרום תימן : 38 בני אדם נהרגו היום (א') בקרבות בין המורדים החות'ים לבין שבטים סוניים ליד שדה הנפט אוסאליאן במחוז שאבווה בדרום המדינה. כך מסרו מקורות מודיעיניים וגורמים מהשבטים המקומיים לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. כמו הקואליציה הערבית בראשות סעודיה, השבטים הנאמנים לנשיא עבד אל-מנסור האדי פועלים למנוע מהמורדים השיעים להגיע לנקודות האסטרטגיות על חופי הים האדום, ולהשתלט על ציר הנפט המוביל מהמפרץ לים סוף.

 

מלחמה בתימן - כתבות נוספות:

 

גורם מודיעין בעיר עדן מסר לסוכנות הידיעות כי שמונה מההרוגים הם מקרב השבטים הסוניים, ואילו 30 האחרים הם מורדים חות'ים הנתמכים על ידי איראן וכוללים נאמנים לנשיא תימן בעבר, עלי עבדאללה סאלח.  

הרס שנגרם לכאורה בעקבו מתקפות הקואליציה הערבית בתימן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרס שנגרם לכאורה בעקבו מתקפות הקואליציה הערבית בתימן(צילום: EPA)

בינתיים נמשכת הפעילות של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה, המובילה מאז יום חמישי מתקפה אווירית על המורדים החות'ים, השולטים בבירה צנעא ומתקדמים דרומה. הנשיא הנוכחי האדי נמלט אחרי תחילת המתקפה לעדן, אחר כך נסע בסוף השבוע לפסגת הליגה הערבית במצרים ומשם המשיך לערב הסעודית. לאחר אירועי היום עומד מספר ההרוגים בארבעת הימים האחרונים על כ-100.

 

אתמול תקפה הקואליציה הערבית אתר לשיגור טילים ארוכי טווח שהקימו המורדים השיעים דרומית לצנעא. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, הכוחות החות'ים כיוונו את הטילים הן לעבר מטרות בעיר עדן והן לעבר מדינות שכנות. שר החוץ הסעודי ריאד יאסין אמר אתמול שהאדי יחזור לתימן, "אבל לא עכשיו. הסיטואציה צריכה להתייצב".

 

הקואליציה הערבית עדיין לא החליטה אם להרחיב את המתקפה בתימן לשתף בה גם כוחות רגליים. עם זאת, השגריר הסעודי בוושינגטון עדל אל-ג'ובייר הדגיש כי מדינתו שומרת לעצמה את הזכות לעשות זאת. "כרגע אנחנו משיגים את המטרות באמצעות תקיפות מהאוויר", אמר.

 

בראיונות שהעניק לרשתות הטלוויזיה NBC ו-CBS הוסיף השגריר כי סעודיה מחויבת להשלים את משימתה נגד המורדים החות'ים.

 

בינתיים מציג העולם הערבי חזית אחידה של תמיכה בסעודיה. המנהיגים שנפגשו בפסגת הליגה הערבית בשארם א-שייח הסכימו על הודעה שלפיה המתקפה תימשך עד שהמורדים בתימן ייכנעו ויסגירו את נשקם. בהודעת הסיכום קרא מזכ"ל הליגה הערבית נביל אלערבי: "תימן נמצאת על סף תהום ונדרשים צעדים משמעותיים - ערביים ובינלאומיים - אחרי שמוצו כל המאמצים להגיע לפתרון בדרכי שלום".

 

ההשתלטות של החות'ים בשנה האחרונה התקדמה ממעוזיהם בצפון לדרום המדינה. בספטמבר הם השתלטו על הבירה צנעא ומאז התקדמו לכיוון עדן. אתמול בפסגת הליגה הערבי פנה האדי לחות'ים, כינה אותם הבובה של איראן והטיח בהם: "הרסתם את תימן".

 

טרם תחילת הפסגה הוא נועד לפסגה משולשת בשדה התעופה הבינלאומי בשארם א-שייח עם מלך סעודיה סלמן ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. בינתיים, נמשכים הקרבות בתימן - 54 נהרגו בשלושת הימים האחרונים ו-187 נפצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מורדים חות'ים בתימן, בסוף השבוע
צילום: EPA
מומלצים