שתף קטע נבחר

צרפת: סרקוזי ולה פן מתחזקים, מכה להולנד

ניצחון מוחץ לימין-מרכז במדגמי הבחירות המקומיות. מפלגתו של הנשיא לשעבר תזכה בכ-70 מ-98 המועצות: "העם דוחה את הולנד". כוחה של מפלגת הנשיא הנוכחי נחתך בחצי. לה פן: "אלה היסודות לניצחונות של מחר"

הימין מתחזק בסיבוב השני בבחירות המקומיות בצרפת ולמפלגת השמאל שבשלטון בהחלט יש ממה לדאוג לקראת הבחירות לנשיאות ב-2017: מדגמים שפורסמו אמש (יום א') מצביעים על ניצחון למפלגה השמרנית של הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי ועל הצלחה יחסית למפלגת הימין של מרין לה פן. מנגד, הסוציאליסטים ממפלגתו הנשיא המכהן פרנסואה הולנד ספגו מכה קשה, וככל הנראה ירדו מ-61 מועצות ל-31-27.

 

מפלגת המרכז-ימין של סרקוזי, UMP, ושותפותיה יעלו על פי המדגמים מ-41 מועצות לכ-70-66. מפלגתה של לה פן "החזית הלאומית" (FN), המתנגדת להגירה ולאיחוד האירופי, תזכה ככל הנראה בלא יותר משתי מועצות, אבל יהיה לה בסיס של נבחרים מקומיים שיוכלו להשפיע על הצבעות ברמה הלאומית.

 

סרקוזי אמר בתגובה לתוצאות המדגם: "העם הצרפתי דחה בנחרצות את המדיניות של פרנסואה הולנד ומפלגתו. מעולם לא זכתה המשפחה שלנו (הימין) לכל כך הרבה מועצות". לה פן הגדירה את התוצאות "היסודות לניצחונות של מחר".

מארין לה פן, הערב בצרפת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מארין לה פן, הערב בצרפת(צילום: רויטרס)

סרקוזי. כבר מכוון לבחירות ב-2017 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סרקוזי. כבר מכוון לבחירות ב-2017(צילום: רויטרס)

שיטת הבחירות המקומיות בצרפת מורכבת, ובמסגרתה נבחרים חברי מועצה על ידי אזרחים באזורים שונים, ואלה בוחרים לבסוף נשיאים ל-98 מועצות מקומיות. בסופו של דבר ייבחרו 4,108 חברי מועצה שאחראים לנושאים מקומיים כגון תחבורה, חינוך ושירותי רווחה. עד שעות אחר הצהריים עמד שיעור ההצבעה על כ-42 אחוזים, גבוה ב-6 אחוזים משיעור ההצבעה בבחירות האחרונות ב-2011.

 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס, המתקשה להביא להתאוששות בכלכלה השנייה הגדולה באיחוד האירופי, אמר בתגובה: "ההתחזקות של הימין הקיצוני היא אתגר לדמוקרטים. זה סימן לשינוי מתמשך בנוף הפוליטי שלנו וכולנו צריכים להפיק מכך לקחים". ואלס הוסיף כי הוא מתכוון להציג צעדים לצמצום האבטלה.

 

הסיבוב השני בבחירות המקומיות היא מבחן עבור סרקוזי, שהצליח להחזיר למסלול את הקאמבק הפוליטי שלו אחרי שהוביל את UMP ובעלות בריתה לניצחון בסיבוב הראשון, אולם הוא עדיין נתקל בהתנגדות בתוך המפלגה שלו.

 

שמונה מהמועמדים של מפלגת "החזית הלאומית" של לה פן נבחרו על פי המדגמים בסיבוב הראשון, והיא עשויה להכניס 220 נבחרים חדשים - מספר שעדיין נמוך בהשוואה למפלגות המרכזיות יותר.


פורסם לראשונה 29/03/2015 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עוד שלב בקאמבק. סרקוזי, הערב
צילום: רויטרס
מומלצים