שתף קטע נבחר

רגע האמת: "איראן צריכה להגיד - כן או לא"

אחרי כמעט שנה וחצי של משא ומתן, וכשנותרו 24 שעות לסיום השיחות בלוזאן, אומר גורם מערבי: "אפשר להשיג הסכם עד מחר, אבל איראן צריכה להחליט". נתניהו שוב מזהיר מההסכם הרע לדבריו: "העולם עוצם עיניים מול הסכנה - אבל אנחנו לא נתעלם ממנה"

קצת יותר מ-24 שעות נשארו לפקיעת הדד ליין שעד אליו אמורות איראן והמעצמות להגיע להסכם על תוכנית הגרעין, ובצהריים (יום ב') מגיעים מזירת המשא ומתן בלוזאן קולות המרמזים שהפעם - זהו אכן רגע האמת.

 

עוד חדשות בעולם :

 

"הגיע הזמן שאיראן תודיע שהיא מקבלת את הסכם הגרעין, יש שלב שבו אתה צריך להגיד 'כן' או 'לא'", אמר בצהריים גורם דיפלומטי מערבי המעורה בשיחות לסוכנות הידיעות רויטרס. הגורם אמר כי הסכם מסגרת עם איראן ניתן להשגה עד מחר בלילה, המועד שבו אמורות להסתיים השיחות.

 

שיחות הגרעין בלוזאן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שיחות הגרעין בלוזאן(צילום: AFP)

לדברי הדיפלומט המערבי, נותרו עדיין שלוש סוגיות במחלוקת בדרך להסכם גרעין עם איראן: השאלה לכמה זמן יהיה תקף ההסכם, באיזו מהירות יוסרו הסנקציות שהוטלו על איראן ובאיזה אופן הן יוטלו עליה מחדש אם טהרן לא תשתף פעולה כמצופה ממנה בכל הקשור ליישום ההסכם.

 

אותו דיפלומט מערבי אמר כי הוא אינו בטוח מה יקרה אם לא יושג הסכם עד מחר בלילה. נזכיר כי מאז החלו השיחות לפני כמעט שנה וחצי נקבעו כבר שני דד-ליינים לסיומן, ומשהצדדים לא עמדו בהם - הוחלט להאריך את השיחות בכמה חודשים נוספים. לא ברור אם האפשרות הזו עומדת על הפרק גם הפעם.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול נחשף כי איראן והמעצמות הגיעו להסכם על כמה מהסוגיות השנויות ביותר במחלוקת. בין השאר נקבע כי איראן לא תורשה להפעיל יותר מ-6,000 צנטריפוגות (כשליש ממספר הצנטריפוגות שיש לה כעת), וכי ייעודו של מתקן פורדו התת קרקעי והמבוצר ישתנה כך שהיא לא תוכל לקדם בו את תוכנית הגרעין

שלה. היו גם דיווחים שלפיהם איראן הסכימה להוציא לפחות חלק מהאורניום המועשר שלה אל מחוץ לגבולותיה, כנראה לרוסיה, אבל האיראנים הכחישו זאת.

 

על רקע ההתקדמות במגעים להסכם עם איראן פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו גם היום בצהריים הודעה שבה הזהיר מההסכם המתגבש: "ההסכם שמתגבש בלוזאן שולח מסר שאין מחיר לתוקפנות, ואף להיפך – שיש שכר לתוקפנותה של איראן. המדינות המתונות והאחראיות באזור, בראשן ישראל וגם מדינות רבות אחרות, הן הראשונות להיפגע מהסכם זה. אי אפשר להבין כיצד בעת שבתימן ממשיכים כוחות בתמיכת איראן לכבוש עוד ועוד שטחים, בלוזאן עוצמים עיניים מול תוקפנות זאת. אבל אנחנו איננו עוצמים עיניים ונמשיך לפעול נגד כל איום בכל דור ודור, ובוודאי בדור הזה".

 

המשא ומתן בלוזאן, שבו נרשמו יחסים תקינים ולעתים אף חמימים בין נציגים אמריקנים לאיראנים, מתקיים בשעה שבזירות אחרות המתיחות בין המערב לאיראן רק גואה. ארה"ב והמערב הביעו תמיכה במבצע הצבאי של סעודיה ומדינות המפרץ בתימן, שם הן מנסות למוטט את המיליציה השיעית, בת בריתה של איראן, שהשתלטה על חלק נרחב מהמדינה. לכך התווספה היום בצהריים הודעת משמרות המהפכה של איראן כי כלי טיס בלתי מאויש של ארה"ב הפציץ והרג שני יועצים איראנים בעיראק, שם מסייעת איראן לעיראקים להילחם בדאעש. ארה"ב מצדה מסרה בתגובה כי היא הפצצותיה בעיראק נועדו לפגוע בטרוריסטים בלבד. ההפצצה המדוברת אירעה ב-23 במרס.

 

השתתף בהכנת הידיעה איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נציגי איראן והמעצמות בשוויץ
צילום: רויטרס
מומלצים