שתף קטע נבחר

משרד הפנים יחל בהליך יזום ליציאת מסתננים ממתקן חולות

השר ארדן: "המהלך יעודד מסתננים לצאת מתחומי ישראל בצורה בטוחה ומכובדת"

בימים הקרובים יחל הליך יזום ליציאת מסתננים השוהים במתקן חולות למדינה שלישית. כך הודיע היום משרד הפנים. 

 

שר הפנים גלעד ארדן גיבש מסלול להרחבת מסגרת היציאה מרצון של המסתננים למדינה שלישית, והחל מהימים הקרובים, בנוסף לפנייה עצמאית שתיעשה על ידי המסתנן עצמו, יוצע באופן יזום למסתננים השוהים בחולות לצאת למדינה שלישית בטוחה. על פי הודעת משרד הפנים, השר ארדן פועל לכך שקווי היסוד של הממשלה הנכנסת יכללו את השלמת הוצאתם של המסתננים מישראל והשבתם לארצות מוצאם או למדינות אחרות, במטרה להחזיר את החיים בדרום תל אביב למסלולם.

 

מדינת ישראל הגיעה להסדר עם שתי מדינות אפריקניות, המוכנות לקלוט מסתננים שהסתננו לישראל ולא ניתן להרחיקם למדינת מוצאם. ההסדרים מאפשרים למסתנן יציאה ושהייה בטוחה במדינה השלישית. מתחילת 2014 נרשמה היענות של כ-1,500 מסתננים שיצאו מרצון למדינה השלישית, בנוסף ליותר מ-7,000 מסתננים שיצאו למדינת מוצאם בתקופה זו.

 

מתווה הפעולה, שאותו מוביל שר הפנים ארדן, קיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה ולמעשה יצא לפועל כבר בימים הקרובים. בהתאם לכך, הנחה השר ארדן כי בשלב ראשון יבדקו נציגי רשות האוכלוסין וההגירה במרכז השהייה חולות מקבוצת המסתננים הראשונה המתאימה ליציאה למדינה שלישית, אשר אין בעניינה בקשת למקלט תלויה ועומדת, ויציעו למסתנן באופן יזום את אפיק היציאה האמור. למסתנן יימסר מלוא המידע על הליך היציאה, על הליך הקליטה ועל המדינה השלישית שבה הוא אמור להיקלט. הליך היציאה, לרבות כרטיסי הטיסה, בתי מלון ומענק היציאה, יהיה באחריות מדינת ישראל ובמימונה.

 

למסתנן שהוצע לו מתווה היציאה יינתנו 30 ימים להתארגנות ליציאה מישראל. מסתנן שיסכים להליך יחל בהסדרת יציאתו, ולמסתנן שיסרב לכך ייערך שימוע ובסופו יוחלט אם להעבירו למתקן משמורת, כמי שאינו משתף פעולה עם הרחקתו לפי סעיף 13 לחוק הכניסה לישראל.

  

ארכיון. צעדת מבקשי מקלט לסהרונים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ארכיון. צעדת מבקשי מקלט לסהרונים(צילום: רועי עידן)

השר ארדן (צילום: חן גלילי) (צילום: חן גלילי)
השר ארדן(צילום: חן גלילי)
 

השר ארדן אמר: "המהלך יעודד מסתננים לצאת מתחומי מדינת ישראל בצורה בטוחה ומכובדת, ויהיה כלי אפקטיבי למימוש החובה שלנו כלפי תושבי מדינת ישראל ודרום ת"א להשבת מרקם החיים שאליו היו רגילים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים